امروز : پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 26
۱۹:۴۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 52373
تاریخ انتشار: ۲ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۰:۰۳
تعداد بازدید: 145
حجت‌الاسلام احمد مبلغی، رییس دانشگاه مذاهب اسلامی و رییس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از ...

حجت‌الاسلام احمد مبلغی، رییس دانشگاه مذاهب اسلامی و رییس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس اظهار داشت:‌ کرسی آزاداندیشی دارای مفهوم گسترده‌ای است، کرسی به فضای خفقان و و پنهان اشاره ندارد بلکه به معنای آشکارسازی است و برپایی یک کرسی بحث باید در یک فضای آشکار و مشخص صورت گیرد و از سوی دیگر هم به فضای دانشی خاص مرتبط باشد.

وی در ادامه افزود: یک کرسی مطالعاتی که در فضای دانشگاه یا حوزه برگزار می‌شود، نخست باید به رسمیت شناخته شود. با توجه به اینکه «آزاد اندیشی» نیز واژه کوچکی نیست و به اندازه کرسی‌های مطالعاتی محدودیت ندارد بنابراین در این کرسی‌ها باید اجازه داد تا اندیشه‌ها بیان و قید و بندهای واژگان رها تا ابتکار و نوآوری ایجاد شود.

*ابداع با روش در فضای کرسی آزاداندیشی محقق می‌شود

حجت‌الاسلام مبلغی با اشاره به اینکه معنای آزاداندیشی طبیعتاً این نیست که ما هر حرفی بدون روش و مبنا به زبان جاری کنیم، افزود: البته به این معنا هم نیست که ما هر حرف نویی را ولو مبتنی بر روش تعمیق شده‌ای باشد، نقد کنیم و بیان کنیم که این خالی از روش است.

وی با بیان اینکه خاصیت روش این است که در طول زمان دچار تحول می‌شود، توضیح داد: عناصر اصلی روش که ریشه در گذشته دارد، به مرور زمان باقی می‌ماند اما با گذشت زمان روش شفافیت پیدا می‌کند، عناصری بدان افزوده یا از آن کاسته می‌شود بنابراین ابداع بدون روش امکان پذیر نیست که این هم جز در فضای کرسی آزاداندیشی محقق نمی‌شود.

*لوازم کرسی آزاداندیشی را فراهم کنیم

مبلغی با اشاره به اینکه کرسی آزاداندیشی باید در فضای دانشی مناسب به رسمیت شناخته شود، اظهار داشت: اگر اینطور نباشد دیگر اسمش کرسی نیست و حتی گاهی ضرر وجودش بیشتری از عدمش است، چرا که نبودش شاید جامعه را به یک جایی برساند اما ضررش وضعیت را از صفر به زیر صفر می‌رساند و تا مدت‌های بسیار اجازه شنیده شدن حرف یا واقع شدن چیزی را نمی‌دهد، فلذا باید به لوازم کرسی‌ آزاداندیشی تن داد و سپس آن را به رسمیت شناخت.

وی اظهار داشت: کسانی که با ارایه نظریات و آراء در محافل علمی مخالفند را باید قانع کرد که اگر کرسی آزاداندیشی نداشته باشیم، اندیشه می‌خشکد، گاهی یک قرن جامعه در کمای بی ابتکاری و نوآوری می‌افتد و جامعه‌ای که فاقد نوآوری یا دارای روند کندی باشد، نمی‌تواند پاسخگوی زمانه باشد و جامعه را به تحول و دریافت اندیشه‌های اساسی و پاسخگو فرا بخواند در نتیجه در جامعه‌ای که ابتکار و نوآوری وجود ندارد، دانش به انزوا و حاشیه رانده می‌شود و از چشم و از مرجعیت می‌افتد در نهایت راه انحطاط و سقوط را طی می‌کند.

*مبانی اندیشه‌هایمان را به دیگران تحمیل نکنیم

وی گام نخست در حوزه آزاداندیشی را که از آسیب‌های کنونی فضای کرسی‌ها در محافل محسوب می‌شود، عدم درک معنای درست آن برشمرد و افزود: تصور نکنیم فقدان اندیشه می‌شود آزاداندیشی، حرف بی مبنا نزنیم یا مبناها را بفهمیم و آن را به صاحبان اندیشه تحمیل کنیم و بگوییم طبق این مبنا صحبت کنید، هر کسی باید اجازه داشته باشد تا در فضا بدون شک و تردید صحبت کند و اصل را بر آزادی بگذاریم چرا که اکنون اندیشه در وضع حساسی قرار دارد.

وی مهمترین آسیب‌های این حوزه را نخست به رسمیت شناخته نشدن کرسی‌های آزاداندیشی و سپس مقوله فضا و بستر مناسب و فضای دانشی با روش‌شناسی صحیح به شمار آورد.

رییس دانشگاه مذاهب اسلامی در پایان اظهار داشت:‌ تا زمانی که ما روش درست را برای طرح در مجامع علمی نمی‌دانیم باید اجازه دهیم تا هر نظری مطرح شود تنها برای رفع نواقص می‌توان افراد ناقدی گماشت تا به نقد آراء بپردازند وگرنه گرفتن سد طرح اندیشه‌ها یک اشتباه و ضرر بزرگ تاریخی است.

انتهای پیام/ک
برچسب ها:
آخرین اخبار