امروز : جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 25
۲۳:۲۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 5238
تاریخ انتشار: ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۲۰:۴۱
تعداد بازدید: 111
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس حجت‌الاسلام مصطفی پورمحمدی امروز در نشست خبری اقتصادی با اشاره به لزوم تقویت بنیه‌ اقتصاد ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس حجت‌الاسلام مصطفی پورمحمدی امروز در نشست خبری اقتصادی با اشاره به لزوم تقویت بنیه‌ اقتصاد داخلی اظهار داشت: باید فضای امید برای تولید‌کنندگان و فعالان اقتصادی کشور ایجاد  شود، تا با انگیزه به توسعه سرمایه‌گذاری و تولید بپردازند.

کاندیدای ریاست جمهوری یازدهم ادامه داد: این کار قدرت چانه‌زنی را در فضای دیپلماتیک برای ایران افزایش خواهد داد و به جذب سرمایه‌های خارجی و کاهش تحریم می‌انجامد.

وی افزود: مناسبات داخلی ملت‌ها و کشورها تأثیر مستقیمی در نوع برخورد دشمنان آنها دارد و این چیزی است که در جمهوری اسلامی ایران تجربه شده و با استفاده از تجارب گذشته قابل دستیابی است.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور با بیان اینکه کشور باید بر اساس قانون اداره شود، گفت: مجلس باید به راس امور برگردد و بنای ما بر قانون‌گرایی است.

* سند جامع انرژی

وی با اشاره به یکی از برنامه‌های اقتصادی خود تحت عنوان سند جامع انرژی کشور گفت: باید بدانیم نفت و انرژی پیشرانه توسعه همه جانبه کشور است و اقتصاد به معنای اشتغال، گردش مالی، تولید محصولات متنوع و صادراتی با اتکاء به نفت ظرفیت فوق‌العاده‌ای پیدا خواهد کرد.

پورمحمدی گفت: نفت و انرژی نقطه پرواز اقتصاد ایران خواهد بود و دیپلماسی کشور هم می‌تواند به آن اتکاء داشته باشد.

وی در پاسخ به سؤال خبرنگار ایرنا در مورد پرونده مالی زمان وزارت پورمحمدی در وزارت کشور گفت: متأسفیم که خبرگزاری‌ رسمی دولت به دنبال این قبیل موضوعات است.

پورمحمدی با بیان اینکه این موضوع یک تهمت است و گزارش و اسناد آن در وزارت کشور وجود دارد، خطاب به این خبرنگار گفت: سؤال از اشتغال، حجم گرانی‌ها و بالا رفتن قیمت‌ها بپرسید و ببینید که دغدغه امروز مردم چیست، چون  فصل ماجراجویی‌ تمام شده و این بداخلاقی‌ها به پایان خواهد رسید.

پورمحمدی در پاسخ به سؤالی در مورد نحوه مبارزه با فساد اقتصادی در کشور گفت: بانک مرکزی و شورای پول و اعتبار در دولت من به صورت مستقل و همان گونه که در قانون آمده اداره خواهد شد و البته با دولت تعامل منطقی خواهد داشت.

وی افزود: قانون باید در حوزه پولی و بانکی با توجه به خطرات بزرگی که وجود دارد، بی‌ کم و کاست اجرا شود و موضوع بعدی قراردادهای دولتی بزرگی است که فسادهای بزرگ از آن بروز پیدا می‌کند.

پورمحمدی با تأکید بر اجرای قانون پولشویی، اصل 44، کسب و کار و برنامه پنجم گفت: اگر این قوانین در کشور اجرا شود بیش از 90 درصد مفاسد اقتصادی حل خواهد شد و 10 درصد باقیمانده را افراد مافیا و باندها تشکیل می‌دهند که راهکار برخورد با آنها نیز تعریف شده است.

* مشکل اقتصاد ایران تورم ساختاری است

وی در پاسخ به سوال خبرنگار فارس مبنی بر اینکه «با وجود اعمال تحریمها علیه ایران و افزایش نرخ ارز، با توجه به فرصت مناسبی که برای افزایش تولید و صادرات به وجود آمده، برنامه شما برای تولید چیست؟» اظهار داشت: کشورها در شرایط سخت توان ملی خود را افزایش می‌دهند، به شرطی که خوب برنامه ریزی و اجرا کنند.

پورمحمدی ادامه داد: مشکل اقتصاد ایران، تورم ساختاری است، نه تورم ناشی از حجم نقدینگی و پول و اقتصادی در حد و اندازه ایران حداقل چند برابر رقم فعلی، قدرت جذب نقدینگی دارد.

وی خاطر نشان کرد: اگر تولید ناخالص داخلی را 500 میلیارد دلار در نظر بگیریم، این رقم در یک دوره میان‌مدت تا دو هزار میلیارد دلار قابل افزایش است.

کاندیدای یازدهمین دوره ریاست جمهوری اضافه کرد: هزینه تولید در کشور ما بالا و بهره وری پایین است و زمان زیادی برای اخذ یک مجوز صرف می‌شود و ساختارهای کسب و کار مهیا نیست و این عوامل هزینه تولید را بالا می‌برد.

وی افزود: قبل از صادرات باید به کاهش هزینه تولید فکر کنیم تا مردم به خرید مالای داخلی راغب شوند و تولیدکننده هم باید کالای با کیفییت و قیمت مناسب عرضه شود تا میزان فروش افزایش پیدا کند؛ اگر به این مرحله رسیدیم قدرت صادراتیمان هم افزایش خواهد داشت.

* تشویق تولید مسکن با دادن یارانه 

پورمحمدی در پاسخ به سوالی درباره مسکن مهر گفت: تولید مسکن ارزان یک حرکت مثبت است که دولت باید بخش خصوصی را به آن تشویق کند و همچنین با دادن یارانه تشویق به تولید مسکن شخصی کند.

وی گفت: موضوع مسکن باید از حالت یک کالای سوداگرانه به کالای مصرفی تبدیل شود و با اخذ مالیات‌های تصاعدی سوداگری به حداقل برسد.

* یارانه اقشار کم‌درآمد را افزایش می‌دهم

وی در مورد هدفمندی یارانه‌ها گفت: مبلغ یارانه‌ها برای طبقاتی که محروم هستند، افزایش خواهم داد، چون عده‌ای از مردم در اولین سال زندگی مشکل دارند و در جامعه اسلامی این نوع زندگی از عدالت دور است.

وی ادامه داد: بخش دوم یارانه‌ها باید به سمت تولید برود تا به کاهش قیمت‌ها و توسعه اشتغال برسیم.

پورمحمدی گفت: با اشتغال، کاهش رکود و با کاهش قیمت، کاهش تورم را خواهیم داشت.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور با تأکید بر ضرورت تأمین اجتماعی قدرتمند برای اقشار متوسط جامعه گفت: استقلال تأمین اجتماعی از مدیریت دولتی و احکام تکلیفی دولت به نفع اقتصاد کشور است و باید بخشی از یارانه‌ها به طور مستقل به این حوزه اختصاص یابد.

پورمحمدی در مورد سرمایه‌گذاری خارجی گفت: امنیت سرمایه‌گذاری، بازگشت سرمایه و تضمین سود از جمله مواردی است که باید در این زمینه به آن توجه شود.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور در مورد بودجه گفت: باید تلاش کنیم قیمت‌ها افزایش پیدا نکند و اگر 50 هزار تومان به جیب مردم می‌گذاریم، از جیب دیگر آنها صد هزار تومان برنداریم، در غیر این صورت یارانه به ضد خودش تبدیل می‌شود.

وی در مورد بازنگری در بانکداری کشور گفت: در موضوع بانکداری دو موضوع ربا و تورم بالا از جمله مشکلات این حوزه است .

پورمحمدی با بیان اینکه قانون عملیات بانکی بدون ربا خوب اجرا نمی‌شود، گفت: باید تلاش کنیم ارزش پول ملی حفظ شود، تا کاهش آن موجب اضافه شدن سود بانکی نشود.
انتهای پیام/ب
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها