امروز : چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 23
۰۶:۲۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 52429
تاریخ انتشار: ۲ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۱:۰۷
تعداد بازدید: 89
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات فارس، دفتر نشر معارف، مجموعه کتاب‌های تازه منتشر شده خود را با 5 کتاب دیگر به روز کرد. در میان این کتاب‌ها از موضوعات ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات فارس، دفتر نشر معارف، مجموعه کتاب‌های تازه منتشر شده خود را با 5 کتاب دیگر به روز کرد. در میان این کتاب‌ها از موضوعات اجتماعی روز تا کتاب‌هایی درباره عمیق‌ترین مسائل دینی و اعتقادی به چشم می‌خورد. کتاب‌های جدید دفتر نشر معارف به شرح زیر است:

** کتاب «جنسیت و دوستی: مواجهه‏‌ای اسلامی با مسأله رابطه دختر و پسر» نوشته حسین سوزنچی (عضو هیئت علمی دانشگاه باقرالعلوم(ع))

دوستی و رابطه دختر و پسر پیش از ازدواج، از معضلاتی است که به‌ویژه در دو دهه اخیر در جامعه ما رو به فزونی گذاشته است. در فرهنگ غرب این دوستی‌ها نه تنها منعی ندارد، بلکه در چارچوب فرهنگ لیبرالیستی حاکم بر آن جوامع، نه تنها پیش از ازدواج، بلکه پس از ازدواج نیز با هیچ منع قانونی و اخلاقی و عرفی مواجه نیست، و حتی تشویق هم می‌شود. اما در اسلام، روابط بین افراد نامحرم، اگر در قالب ازدواج نباشد، تنها در چارچوب اقتضائات تعامل اجتماعی مجاز است و در این روابط باید حدود شرعی رعایت شود؛ پس آنچه امروزه تحت عنوان دوستی دختر و پسر، در حال گسترش است، با آموزه‌های اسلام ناسازگار است.

نگارنده این کتاب پس از اینکه در اثری دیگر، تبیینی از معنا و امکان نظری «علم دینی» ارائه داد، اکنون درصدد برآمده که مصداقی نیز برای آن مدعا نشان دهد. این کتاب به عنوان نمونه‌ای از حلّ مسأله در عرصه «علم دینی» نوشته شده، لذا مخاطبان اولیه آن، متخصّصان مربوطه در رشته‌های علوم اجتماعی و علوم اسلامی هستند. از طرف دیگر، چون قرار است مسأله‌ای حلّ شود، کسانی که با این مسأله به طور مستقیم مواجهند (که در یک تقسیم کلان دو گروهند: جوانان و خانواده‌های آن‌ها، و مسئولان و سیاست‌گذاران کشور) نیز مخاطب این اثر هستند.

چاپ اول این کتاب در 222 صفحه، قطع رقعی، تیراژ 1000 نسخه و قیمت 5500 تومان روانه بازار کتاب و اندیشه شده است.
 
**کتاب «فتنه 88 به روایت وبلاگهای ارزشی» به اهتمام دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی

در فتنه سیاسی سال 1388 جبهه سایبری و وبلاگ‏ها و شبکه‌‏های اجتماعی ارزشی و حز‏ب‏اللهی، نقش مهمی در روشنگری، بیان حقایق و رو کردن ماهیت فتنه و فتنه‏ گران داشتند که متأسفانه در جایی ثبت نشد تا برای کسانی که می خواهند خیلی ساده، این حادثه تلخ و مهم تاریخ انقلاب اسامی را از زبان و قلم جوانان و دانشجویان واکاوی نمایند، قابل استفاده باشد.

دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب اسامی با انتشار گزیده‏ای از این مطالب وبلاگی در قالب کتاب، امکان استفاده را برای مخاطبان غیرمجازی نیز فراهم می‏کند تا اندکی از فعالیت‌‏های مردمی و خودجوش در دفاع از انقلاب اسامی و آرمانهای امام خمینی(ره) و شهدا در آزمون تاریخی و سرنوشت‏ساز، ثبت و ضبط شود. این کتاب فقط بخش بسیار کوچکی از فعالیت‏های سایبری نیروهای ارزشی و حزب‏ اللهی در ایام فتنه 88 است که منتشر شده است.

چاپ اول این کتاب در 221 صفحه، دو رنگ، قطع رقعی، تیراژ 1000 نسخه و قیمت 5500 تومان به جامعه فرهنگی و سیاسی کشور شده است.

**کتاب «اصول عرفان ناب اسلامی در معارف سجادی(ع)» نوشته آیت‏ الله محسن اراکی، دبیر مجمع تقریب مذاهب اسلامی

یکی از مهمترین وظایف میراث‏ داران علوم و معارف محمد و آل‏محمد(ص) و آشنایان با قرآن و گنجینه‏های معرفتی آن است که غبار تحریف از معارف حقه محمد و آل‏ محمد(ص) در زمینه عرفان اسلامی ناب، بزدایند و پرده جهل جاهلان و تزویر مزورّان را از چهره تابناک عرفان راستین بدرند و بردارند و بدین وسیله، راه طالبان و سالکان حقیقی را به سوی کوی محبوب بگشایند.

نویسنده تلاش کرده است با بهره‏ گیری از گنجینه پرگهر به جای مانده از معارف سجادی(ع) ـ که بخش عظیمی از آن در مضامین دعاهای آن حضرت و به ویژه دعاهای صحیفه سجادیه نهفته است ـ گامی در مسیر شرح و تبیین اصول عرفان ناب اسلامی در معارف سجادی(ع) بردارد.

چاپ اول این کتاب در 108 صفحه، قطع رقعی، تیراژ 1000 نسخه و قیمت 2600 تومان منتشر شده است.

**کتاب «فضائل امام علی(ع) در منابع اهل سنت» نوشته سید مهدی نوری کیذقانی (عضو هیئت علمی دانشگاه حکیم سبزواری) و سید مرتضی حسینی (عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی بیرجند)

در مورد آیات نازل شده درباره امام علی(ع) کتاب‏های متعددی از دانشمندان شیعه و سنی نگاشته شده است. خطیب بغدادی در تاریخ خود به نقل از ابن‏ عباس آورده که 300 آیه درباره امام علی(ع) نازل شده است. شبلنجی شافعی از دیگر علمای اهل سنت، از ابن‏ عباس نقل کرده که آن مقدار از قرآن که درباره علی(ع) نازل شده، درباره هیچ کس نازل نشده است. برخی دیگر تعداد آیه ‏ها را به 500 و برخی به 1000 نیز رسانده ‏اند.

این کتاب، فضائل امام علی(ع) را در منابع اهل سنت را در سه فصل پیش روی مخاطبان قرار خواهد داد: امام علی(ع) در قرآن، امام علی(ع) از زبان پیامبر اکرم(ص) و امام علی(ع) از منظر بزرگان و اندیشمندان اهل سنت.

چاپ اول این کتاب در 168صفحه رنگی، قطع رقعی، تیراژ 1000 نسخه و قیمت 4000 تومان منتشر شده است.

**کتاب «امامت در قرآن: تبیین نظریه گزینش الهی امام» نوشته آیت ‏الله محسن اراکی (دبیر مجمع تقریب مذاهب اسلامی)با ترجمه سید امید موذنی

موضوع امامت در اسلام، تنها یک مسأله اعتقادی نیست، بلکه به واقع تعیین‏ کننده مفهوم و همچنین واقعیت و مصداق تطبیقی اسلام است و این دو غیر از نتایج کلامی، فلسفی، فقهی و دیگر نتایجی است که در سطح مباحث آکادمیک از موضوع امامت به دست می‏‌آید.

این کتاب از سه گفتار آیت‏ الله اراکی تشکیل شده است: مفهوم امامت از منظر قرآن کریم، امامت و گزینش الهی امام در قران کریم، نص بر امامان و گزینش الهی آنان در قرآن کریم.

چاپ اول این کتاب در 163 صفحه، قطع رقعی، تیراژ 1000 نسخه و قیمت 3800 تومان منتشر شده است.

انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها