امروز : پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 21
۲۲:۵۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 52455
تاریخ انتشار: ۲ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۰۲
تعداد بازدید: 129
به گزارش باشگاه خبری فارس «توانا»، علی‌اصغر فانی در دیدار با محمد نوح وزیر آموزش و فرهنگ اندونزی که در محل سالن جلسات دفتر وزارتی آموزش و پرورش ...

به گزارش باشگاه خبری فارس «توانا»، علی‌اصغر فانی در دیدار با محمد نوح وزیر آموزش و فرهنگ اندونزی که در محل سالن جلسات دفتر وزارتی آموزش و پرورش برگزار شد، با اشاره به قدمت طولانی همکاری دو کشور جمهوری اسلامی ایران و اندونزی گفت: کشور اندونزی، یک کشور مسلمان و پرجمعیت است و از این نظر مورد  حمایت جمهوری اسلامی ایران است.

سرپرست وزارت آموزش و پرورش از  آغاز سال تحصیلی 93-92 با حضور حدود ۱۲ میلیون و 300 هزار دانش‌آموز در ۱۰۵ هزار مدرسه کشور خبر داد و یادآور شد: امروز تلاش و فعالیت نظام آموزشی با حضور یک میلیون و 30 هزار معلم و فرهنگی در سطح کشور آغاز شد.

وی با تأکید بر تبادل تجربه آموزشی و پرورشی بین دو کشور ایران و اندونزی خاطر نشان کرد: در حوزه‌های تربیت معلم، کتاب‌های درسی، تجهیزات و روش‌های آموزشی و در مجموع ساختار نظام آموزش و پرورش، به ویژه ترویج زبان فارسی در صورت تمایل کشور اندونزی، آماده تبادل تجربه و همکاری هستیم.

* مدارس شبانه‌روزی را به عنوان آخرین راه‌حل برگزینید

فانی با طرح این سؤال که «نحوه ارائه خدمات آموزشی به دانش‌آموزان در صورت پراکندگی بالای جمعیت دانش‌آموزی در کشور اندونزی چگونه است؟»، ادامه داد: در جمهوری اسلامی ایران در بخش ابتدایی به علت پایین بودن سن دانش‌آموزان و دلتنگی آنان به واسطه دوری از خانواده نمی‌توان مدارس شبانه روزی دایر کرد و ظرفیت تأسیس این مدارس از پایه هفتم به بعد امکان پذیر است و به شما نیز توصیه می‌کنیم، مدارس شبانه‌روزی را به عنوان آخرین راه حل برگزینید.

وی در خصوص ارائه خدمات آموزشی با توجه به پراکندگی جمعیت دانش‌آموزی در ایران ادامه داد: جمع کردن دانش‌آموزان در یک فضا و ارائه آموزش به آنان در کنار سایر روش‌ها، همچنین آموزش از راه دور از جمله روش‌هایی است که در کشور ایران از آن استفاده می‌شود.

سرپرست وزارت آموزش و پرورش، زمان برگزاری امتحانات نهایی از دانش‌آموزان را پایان سال نهم و دوازدهم ذکر کرد و گفت: در نظام آموزشی جمهوری اسلامی ایران، دوره ابتدایی ۶ سال است و پس از آن دو دوره سه ساله شامل دوره متوسطه اول و دوم که در مجموع دوازده سال می‌شود، وجود دارد.

وی تأمین نیروی انسانی آموزش و پرورش را از طریق دو دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی و فرهنگیان دانست و خاطر نشان کرد: دانشگاه رجایی به تربیت معلم در شاخه فنی و حرفه‌ای و دانشگاه فرهنگیان با حداقل دو شعبه دخترانه و پسرانه در تمامی استان‌های کشور به تربیت نیروی انسانی در بخش‌های دیگر آموزش و پرورش می‌پردازد که البته وزارت علوم نیز در زمینه تربیت معلم به آموزش و پرورش کمک می‌کند.

فانی از دو مأموریت عمده دانشگاه فرهنگیان شامل تربیت معلم و آموزش معلمان موجود نام برد و تصریح کرد: اطلاعات معلمان همه ساله باید به روز شود و در کنار آن، معلمان باید علاوه بر دانش تخصصی در رشته مورد تدریس به روش‌های تدریس و روانشناسی کودک و نوجوان آگاه شوند و با تجهیز به تربیت دینی و اخلاقی به عنوان معلمانی در تراز جمهوری اسلامی ایران انجام وظیفه کنند.

* انتخاب مدیران شایسته در مدارس و افزایش کارایی 

سرپرست وزارت آموزش و پرورش در پاسخ به پرسش «وزیر آموزش و فرهنگ کشور اندونزی در خصوص  اقدامات آموزش و پرورش جمهوری اسلامی ایران در زمینه معیشت و رفاه فرهنگیان»، گفت: جمهوری اسلامی ایران تلاش‌های فراوانی در افزایش حقوق فرهنگیان انجام داده است که البته به موازات این افزایش حقوق، خدمات غیر مالی نظیر توجه به موضوع درمان و مسکن فرهنگیان، پرداخت کمک هزینه تحصیلی به فرزندان آنان، کمک به تأمین مایحتاج روزانه معلمان و پرداخت تسهیلات و وام به فرهنگیان می‌تواند راهگشا باشد.

وی با توصیه به وزیر آموزش و فرهنگ کشور اندونزی برای ارائه کمک‌های غیرنقدی به فرهنگیان به جای افزایش مستقیم حقوق آنان عنوان کرد: تیم تخصصی مطالعات اقتصادی وزارت آموزش و پرورش به راهکارهای مناسبی در این زمینه دست یافته که قرار است نتایج کارگروه به بنده ارائه شود.

فانی از ظرفیت مطلوب صندوق ذخیره فرهنگیان در انجام فعالیت‌های اقتصادی مناسب برای فرهنگیان نام برد و گفت : براساس نتایج تحقیق یکی از رساله‌های دکترا در زمینه مدیریت آموزشی، انتخاب مدیران شایسته در مدارس و سطوح مختلف ادارات می‌تواند در افزایش کارایی، اثربخشی و انگیزه معلمان بسیار تاثیرگذار باشد.

وی در پایان با تأکید بر ارتقای کیفیت مدیریت در مدارس در کنار پرداختن به مباحث رفاهی خاطر نشان کرد: کشورهای مسلمان باید باهم متحد شوند تا بتوانند به پیشرفت‌های وسیع‌تری دست یابند.

به گزارش فارس، دو نماینده از طرف جمهوری اسلامی ایران و اندونزی برای پیگیری مسائل آموزشی و پرورشی دو کشور و انعقاد تفاهم نامه در این زمینه معرفی شدند.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها