امروز : یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 27
۰۸:۰۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 52481
تاریخ انتشار: ۲ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۰۲
تعداد بازدید: 68
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، اندیشکده چتم هاوس در مقاله‌ای درباره رویکرد چین به بحران سوریه نوشت؛ رویکرد دولت چین نسبت به ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، اندیشکده چتم هاوس در مقاله‌ای درباره رویکرد چین به بحران سوریه نوشت؛ رویکرد دولت چین نسبت به بحران سوریه با هدف جلوگیری از مداخله نظامی آمریکا طراحی شده است.

براساس این گزارش، نارضایتی چین از مداخله نظامی غرب در لیبی در سال 2011 که به دنبال قطعنامه 1973 شورای امنیت سازمان ملل صورت گرفت باعث شده است که در مورد سوریه دولت چین احتیاط بیشتری به خرج دهد.

در این راستا چین برای وتوی قطعنامه‌های شورای امنیت به روسیه پیوسته است. اما در مقایسه با مسکو، پکن تلاش می‌کند با هردو طرف مخالفان و دولت سوریه به توافقاتی دست یابد.

چتم هاوس در ادامه نوشت: منافع مستقیم چین در سوریه محدود است و به همین دلیل تلاش می‌کند در این زمینه سر به زیرتر عمل کند. موضع رسمی چین درباره سوریه همواره نامتناقض و ثابت قدم بوده است و در مرکز این موضع استفاده از راه حل سیاسی برای حل بحران و مخالفت کامل با مداخله خارجی به ویژه استفاده از زور است. این باعث شده که چین اعتقاد خود را از طرف فرستاده‌های ویژه سازمان ملل در امور سوریه اعمال کند؛ ابتدا کوفی عنان و حالا اخضر ابراهیمی.

به نوشته این مقاله، علیرغم اینکه هیچ نشانه‌ای از امکان مذاکره میان مخالفان و دولت سوریه نیست، پکن طی 2 سال گذشته بارها از همه طرفین درگیر در بحران سوریه خواسته با یکدیگر همکاری کنند.

این رویکرد بازتاب دهنده یکی از اصول دیپلماسی چینی است؛ «عدم مداخله خارجی در موضوعات داخلی و تمایل به استفاده از تصمیمات جمعی سازمان ملل و پرهیز از رویکرد فردی اعضای ملل متحد».

در ادامه این مقاله آمده است، اما در سوریه، چین برخلاف روسیه خودش را به عنوان یک متحد نزدیک بشار اسد معرفی نکرده است و در عوض تلاش می‌کند بی طرفی خود را نشان دهد. به عنوان مثال در سال 2012 چین میزبان هردو گروه مخالفان و دولت سوریه بوده است.

با این وجود، از زمان آغاز بحران، پکن در کنار مسکو 3 قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل علیه سوریه را وتو کرده است. این آرا نشانه کلیت مخالفت چین با مداخله خارجی در روند دیپلماسی بین‌المللی است.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها