امروز : شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 17
۲۳:۲۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 52491
تاریخ انتشار: ۲ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۰۳
تعداد بازدید: 83
حسین علیشاپور از معدود خوانندگان آواز کلاسیک ایران است که اصول آوازیش با جریانات رایج امروز قدری فاصله دارد. در واقع می‌توان بنیان‌های کار او را ...

حسین علیشاپور از معدود خوانندگان آواز کلاسیک ایران است که اصول آوازیش با جریانات رایج امروز قدری فاصله دارد. در واقع می‌توان بنیان‌های کار او را قدیمی‌تر از سایر هم‌نسلانش دانست. شاپور به تأثیر از اساتیدی چون خواجه‌تاج اصفهانی، حبیب خوانساری و منوچهر همایون‌پور آواز را تجربه کرده است.

 علیشاپور در گفت وگو با فارس با اعلام این خبر که اثرش امروز روانه بازار شده است گفت: نگارینه آنسامبلی از موسیقی سنتی ایرانی است که دارای فضایی خلوت و معنا‌گرا است. در ارتباط با این اثر شنونده از هیاهوی زمانه خویش دور می‌شود و به این فضایی خلوت پا می‌گذارد.

وی ادامه داد: جهان‌بینی که در پس این اثر نهفته است همین فضای خلوت و دوری از هیاهوی زمانه را در خود نهفته است.

این اثر در واقع تنظیمی از کسانی که قدیمی است و با دو صدای مختلف گاه به صورت همخوانی و گاه به صورت گام به گام خوانده می‌شود.

وی درباره همکاری‌اش با رسول رهو خواننده دیگر این آلبوم نیز گفت: در این اثر قطعات بسیار مجرد و مطلق توسط یک خواننده اجرا نشده بلکه گاه همخوانی و گاه ابیات یکی یکی توسط ما خوانده می‌شود. گاه نیز در تصانیف به صورت بند بند اشعار بین ما تقسیم شده است.

علیشاپور درباره ویژگی شاخص این اثر گفت: در سالهای اخیر کمتر از همنشینی و همخوانی دو خواننده را شاهد بوده‌ایم و این اثر از این نظر منحصر به فرد است. من خود به سبب آنکه به همکاری و رفاقت در یک کار هنری اعتقاد دارم در این اثر خوانده‌ام و از آن راضی هستم. هم من و هم رسول رهو هر دو آواز را برخواسته از آواز اصفهان می‌خوانیم و به تبع از همنسلان خود در خوانندگی اندکی متفاوت هستیم.

وی همچنین در توضیح اشعار گفت: اشعار این مجموعه توسط شعرایی چون کلیم کاشانی، عراقی، پژمان بختیاری و هما گرامی سروده شده است.

علیشاپور در توضیح سازبندی هم گفت: همچنین در این آلبوم سیامک جهانگیری نوازنده نی، علی بهرامی‌فر نوازنده  سنتور، حمید خوانساری نوازنده عود و وحید فطایی نوازنده تنبک هستند.

این هنرمند درباره علت نزول سطح آواز در میان نسل آینده آواز اصیل ایرانی تنها سکوت را ترجیح داد و به این جمله اکتفا کرد که مجموعه علل و عوامل باید دست به دست هم دهند تا بتوان از هنرمند انتظار بروز و ظهور خلاقه داشت.

این هنرمند درباره استدلالش از اقبال مخاطبان به نگارینه می‌گویند گرچه من هرگز به دنبال جلب مخاطب نبودم و اگر اثر هنری حتی بر 10 نفر نیز تأثیرگذارد و به آنها آرامش بخشد برای من کافی است و رسالتم محقق شده اما تصور می‌کنم این اثر مخاطبان خود را خواهد یافت.
انتهای پیام/ا
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها