امروز : چهارشنبه ۱ آذر ۱۳۹۶ - 2017 November 21
۰۱:۲۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 52497
تاریخ انتشار: ۲ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۰۳
تعداد بازدید: 101
حجت الاسلام احمد رهدار درباره جایگاه کرسی‌های آزاداندیشی به خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس گفت: کرسی‌های ...

حجت الاسلام احمد رهدار درباره جایگاه کرسی‌های آزاداندیشی به خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس گفت: کرسی‌های آزاداندیشی در راستای راهبردهای نهضت تولید علم و جنبش نرم‌افزاری طراحی شده و یکی از آسیب‌های مواجه با آن این است که کرسی‌ها با فعالیت اساتید محوریت نیافته و بیشتر، دانشجویان هستند که در این حوزه فعالند.

*استادان دانشگاه به دعوت کرسی‌ها لبیک نگفتند

وی با اشاره به اینکه براساس ماهیت علم، اساتید خبره و با تجربه نیز باید در این حوزه فعال باشند و محور قرار بگیرند، افزود: متأسفانه استادان دانشگاه‌ به این دعوت لبیک نگفتند. با وجود اینکه نیروی دانشجویی پرنشاط و جوان مغتنم است اما جنس این فعالیت حضور اساتید را در کنار دانشجویان می‌طلبد.

* علم باید حوزه سیاست را مدیریت کند نه سیاست حوزه علم را

حجت‌الاسلام رهدار با بیان اینکه کرسی‌های آزاداندیشی گرفتار یک آسیب عمومی دیگر شده و آن آسیب این است که از سوی سیاست راهبری می‌شود، اظهار داشت: این درست است که سیاست و علم با هم ارتباط دارند اما معقول این است که علم حوزه سیاست را مدیریت کند نه برعکس. چه بسا اینکه امروز حوزه علم در حال تأثیرپذیری از حوزه سیاست است و حوزه سیاست برای علم مسأله‌سازی و اولویت و غیر اولویت را تعیین می‌کند در حالی که نباید اینگونه باشد.

این استاد حوزه و دانشگاه افزود: مادامی که سیاست حوزه علم را راهبری می‌کند یک مجموعه مفاهیم نادرست چون «سانسور»، «برد و باخت» که با ماهیت علم هیچ نسبتی ندارند، فضای کرسی‌ها را هدایت می‌کند، بنابراین عملاً مفاهیمی که در این حوزه توصیف می‌شوند در کرسی‌ها مطرح است.

حجت‌الاسلام رهدار دیگر نکته مورد توجه در فعالیت کرسی‌های آزاداندیشی را حلم در کنار علم به شمار آورد و گفت: به اعتقاد من حلم این طیف از دانشجویان و اساتید معتقد به آزاداندیشی و نهضت تولید علم نسبتاً کم است چرا که باید کاملاً این احتمال را بدهیم که حتی در مسایلی که مقدس هم هستند ـ البته با رعایت ادب بدون توهین ـ نظرات افراد مطرح شود.

*استادان و دانشجویان را مجبور به خودسانسوری نکنیم

وی در این باره افزود: باید فضا طوری فراهم باشد که اگر فرد با تئوری «ولایت فقیه» یا حتی مسایل اعتقادی هم مخالفت کرد ما بتوانیم صبوری کنیم، اما اینطور نباشد که در آن جلسه سکوت کنیم اما پس از گذشت چند ماه در مسایل دیگر که حق امضا داریم مثلاً عزل و نصب‌ها طور دیگری با این افراد برخورد کنیم، بنابراین استاد یا دانشجو پیش از اینکه این مسایل پیش بیاید خود به خودسانسوری دست می‌زنند در صورتی که نباید این باشد.

*علم در فضای سانسور رشد نمی‌کند

رهدار با اشاره به اینکه علم در فضای سانسور رشد نمی‌کند باید حلم افراد را در کنار علم بالا ببریم، اظهار داشت: در کرسی‌های آزاداندیشی درست است که باید اخلاق علمی رعایت شود اما نباید در مقام نظر و چارچوب بندی به کرسی‌ها از همین حالا خود را محصور ساختار دانشگاه یا حتی درون مرزی کنیم.

وی اظهار داشت: چه اشکالی دارد که از هم اکنون کرسی‌های آزاداندیشی یا میزگردهای اندیشه‌ای در سطح جهان اسلام با دعوت از اساتید کشورهای مختلف و میزبانی ایران با موضوعات متعدد برگزار کنیم تا دانشجویان ضمن تحقیق در رشته خود، تصوری هم از کرسی‌ها، مفاهیم و رویکردهای مقایسه‌ای آن در سطح جهان اسلام پیدا کنند، همین زمینه نوعی ارتباط گیری علمی را در آینده فراهم می‌کند همینطور مناظرات بین حوزه و دانشگاه یا کانون‌های علمی مختلف.

رهدار با اشاره به وجود مؤسسات و NGOهای مختلف که اساتید را جلب کرده و با برنامه‌ریزی متفاوت نظرات آنها را جلب می‌کنند، گفت: یک مجموعه موضوعات و رشته‌ها را همین مؤسسات درحال پیگیری هستند اینها در مناسبات علمی و دانشگاهی و حوزوی سهم اندکی دارند چه بسا بسیاری از اینها برای اینکه در بیماری بروکراسی حوزوی و دانشگاهی قرار نگیرند آزادتر به مقولات علمی می‌پردازند.

*کرسی‌ها باید خروجی علمی داشته باشند

وی یادآور شد: از خروجی این صحبت‌ها و مناظرات باید بتوان بحث‌های خوبی به دست آورد متأسفانه بسیاری از این کرسی‌ها معطوف به محصول علمی نبوده و صرف برگزاری یک میزگرد شده و خروجی مناسبی نداشته است وگرنه محدود و بی نتیجه باقی می‌ماند. تعداد افرادی که حوصله داشته باشند فایل صوتی اینها را گوش دهند کم است بنابراین باید یک مقدار واقعیت‌گرا باشیم تا بتوانیم مطالب را در قالب کتاب، جزوه، پیامک و ارسال به رسانه‌ها داشته باشیم.

وی نکته پایانی در برپایی با کیفیت کرسی‌های آزاداندیشی را بی توجهی به مُد برشمرد و گفت: این کرسی‌ها نباید علم را در خط مُد بیاندازند به طور مثال یک مسأله سیاسی امروز در بورس است نباید بحث کرسی‌ها را تنها به این امتیاز که مد روز است، به این مسیر بیاندازیم و هزینه‌ها را آنجا خرج کنیم البته اینطور هم نباشد که کرسی‌ها ناظر بر واقعیت نباشد مطالب باید بر اساس آنچه نیاز مردم است تعیین شود و انتزاعی نباشد اما نباید سطح آنها را به حد یک کالای اقتصادی و رویکرد مُد محور تقلیل دهیم.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار