امروز : پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 21
۰۶:۵۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 52522
تاریخ انتشار: ۲ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۳:۰۱
تعداد بازدید: 32
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی انجمن چشم پزشکی ایران، عباس عطارزاده در تعریف «استرابیسم»(انحراف چشم) ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی انجمن چشم پزشکی ایران، عباس عطارزاده در تعریف «استرابیسم»(انحراف چشم) گفت: تعریفی که ما از استرابیسم در چشم پزشکی داریم با تعریف بیمار و همراهان وی کمی متفاوت است. وقتی دو چشم به یک شیء نگاه می‌کنند تصاویر، روی نقاط مشابه، همسان و همگن شبکیه می‌افتد و سبب می‌شود شیء را سه بعدی ببینیم.

وی افزود: در صورتی که تصاویر روی نقاط همگن شبکیه نیفتد، فرد از نظر چشم پزشکی دچار انحراف چشم شده است. این در حالی است که ممکن است فرد در ظاهر هیچگونه جا به جایی چشم نسبت به حالت طبیعی نداشته باشد. 

این متخصص چشم با اشاره به اینکه از نظر بیمار و همراهان وی انحراف چشم هنگامی اتفاق می‌افتد که در ظاهر چشم‌ها سرجای خودشان نبوده و یکی از چشم‌ها در بالا یا پایین یا داخل یا خارج قرار گرفته باشد گفت: در بعضی مواقع انحراف چشم در بدو تولد توسط متخصص قابل تشخیص است. اما معمولاً تشخیص آن در 3-4 ماهگی نوزاد امکان‌پذیر است.

وی هشدار داد: زمانی که استرابیسم در زمان کودکی تشخیص داده نشود به مرور زمان می‌تواند باعث شود یکی از چشم‌ها تصویر را به علت دو بینی یا جابه‌جایی از مغز حذف کند. این مسئله تنبلی چشم را به همراه دارد.

عطارزاده درباره نقش عوامل وراثتی و محیطی در بروز استرابیسم گفت: برخی انحرافات چشمی به صورت ارثی منتقل می‌شوند. از سوی دیگر فلج اعصاب چشمی، شکستگی در پی ضربه به استخوان‌های حدقه و درگیری ماهیچه‌ها در شکستگی یا جابه‌جایی، در رفتن محل اتصال عضله به حدقه و ایجاد تومورهای داخل مغز که روی اعصاب فشار وارد کنند از جمله عوامل دیگری هستند که ممکن است در هرسنی فرد را درگیر استرابیسم کنند.

وی در رابطه با درمان انحراف چشم گفت: انحراف‌ چشم در سنین مختلف درمان‌های متفاوتی دارد و به طور کلی در هر سطحی از بیماری قابل درمان است.

عطارزاده افزود: سعی بر این است که انحرافات چشم را در مرحله‌ای تشخیص بدهیم که دید دو چشمی در حال تکامل است. در سنین یک‌و‌نیم تا سه سالگی و بعضی موارد تا هفت سالگی تشخیص بیماری اهمیت دارد. اما از سن 17 سالگی به بعد به علت تکامل دید، حساسیت کمتری وجود دارد.

استاد دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفت: اگر بیماری به صورت اکتسابی ایجاد شده باشد، بیمار از دوبینی شکایت می‌کند، ولی اگر انحراف چشم به شکل ارثی یا از زمان کودکی وجود داشته باشد، دیگر دوبینی مشکل فرد نیست بلکه مغز خود به خود تصویر یکی از چشم‌ها را حذف کرده است. در این صورت فرد بیشتر برای زیبایی مایل به عمل جراحی است.

این فوق تخصص چشم خاطرنشان کرد: انحراف چشم از بدو تولد تا پایان عمر در هر مرحله درمان‌های خاصی دارد که قابل انجام است. ولی ممکن است برخی از عوارض که در دوران طفولیت بر جای می‌گذارد در صورت عدم مراجعه در سنین بالا برگشت ناپذیر باشد.

در بیست و سومین کنگره سالیانه چشم پزشکی ایران که از ششم تا نهم آبان در سالن همایش‌های رازی برگزار می‌شود. تازه ترین سرفصل‌های بیماری استرابیسم، تازه‌ترین مباحث مطرح در حوزه چربی‌های حدقه و اتصالات ماهیچه‌های چشم ارائه خواهد شد.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها