امروز : پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 20
۰۱:۱۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 52541
تاریخ انتشار: ۲ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۳:۰۲
تعداد بازدید: 49
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در عشق‌‏آباد، یازدهمین همایش بین‏‌المللی به ابتکار کشورهای آسیای مرکزی در زمینه تأمین ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در عشق‌‏آباد، یازدهمین همایش بین‏‌المللی به ابتکار کشورهای آسیای مرکزی در زمینه تأمین امنیت مرزها در روزهای 10 و 11 مهرماه (2 الی 3 اکتبر) در عشق‏‌آباد و با حمایت وزارت خارجه ترکمنستان برگزار می‏‌شود.

کنفرانس بین‏‌المللی تحت عنوان «ابتکار کشورهای آسیای مرکزی در زمینه تأمین امنیت مرزها» (CABSI) در سال 2003 میلادی به ابتکار وزارت خارجه اتریش به منظور بحث و هماهنگی فعالیت‏‌های برنامه و اهداف استراتژیک طرح برای مدیریت مرزی در آسیای مرکزی BOMCA که توسط اتحادیه اروپا تأمین مالی می‏‌شود با مشارکت برنامه توسعه سازمان ملل متحد با توجه به همسایگی کشورهای آسیای مرکزی با کشور افغانستان تشکیل شده‏ است.

این درحالی است که همایش CABSI در واقع بستری برای هماهنگی همه طرف‌های ذینفع در حوزه مدیریت مرزی و جلوگیری از قاچاق مواد مخدر در آسیای مرکزی، تأمین و تقویت امنیت مرزها، تسهیل در تعاملات تجاری، ترددهای مرزی و تقویت رفاه، ثبات و امنیت در آسیای مرکزی، تبدیل شده که دهمین اجلاس آن در سال گذشته میلادی (2012) در اتریش با حضور مقامات عالی‌رتبه پنج کشور آسیای مرکزی، نمایندگان اتحادیه اروپا، آمریکا و سازمان‏‌های بین‏‌المللی برگزار شده‏ است.

مدیریت مرزی در آسیای مرکزی یکی از بزرگترین چالش‌‌ها برای منطقه و عامل تأثیرگذاری مستقیم بر کشورهای دیگر در آسیا و اروپا است.

کارشناسان تلاش اتحادیه اروپا برای ایجاد زمینه امن در مرز مشترک افغانستان با کشورهای آسیای مرکزی را با اهداف بلند‌مدت غرب در زمینه ایجاد فضا و شرایط مناسب در زمینه حضور در این منطقه مرتبط می‏‌دانند.

به نظر آنان غرب با اجرای تدابیر خاصی از جمله تجهیز مرزبانان، آموزش و تربیت مأموران نهادهای مرزبانی و گمرک، گام‌های برنامه‌ریزی‌شده‌ای برای فراهم کردن فضای مناسب جهت دستیابی به بازار مصرف و انرژی منطقه برمی‌دارد.

ترکمنستان، ازبکستان، تاجیکستان از جمله کشورهای آسیای مرکزی هستند که مرزهای طولانی با کشور افغانستان دارند.
انتهای پیام/خ
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها