امروز : یکشنبه ۱ مرداد ۱۳۹۶ - 2017 July 22
۰۰:۳۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 52588
تاریخ انتشار: ۲ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۴:۰۳
تعداد بازدید: 57
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دوشنبه، توافق در زمینه تحکیم مرزهای تاجیکستان با افغانستان از جمله تصمیماتی بود که ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دوشنبه، توافق در زمینه تحکیم مرزهای تاجیکستان با افغانستان از جمله تصمیماتی بود که روز گذشته (یکم مهرماه) در شورای سران کشورهای عضو این سازمان در شهر «سوچی» روسیه اتخاذ شد.

«ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه ضمن نتیجه‌گیری از مذاکرات انجام‌ شده، در این نشست گفت: تمامی سناریوهای تحول در اوضاع امنیتی منطقه پس از خروج نیروهای ائتلاف بینالمللی از افغانستان در سال 2014 در نظر گرفته شده و اقدامات پیشگیرانه نیز با اتفاق‌آراء از سوی اعضای این سازمان تدوین شده است.

این مقام عالی‌رتبه روسیه تصریح کرد که سازمان امنیت جمعی تاکنون به تاجیکستان در تحکیم مرز مشترک با افغانستان کمک‌های بسیاری ارائه کرده است.

به گفته رئیس جمهور روسیه، کشورهای عضو سازمان امنیت جمعی همچنین به‌ منظور تهیه یک برنامه ویژه برای مجهز و تکمیل زیرساخت‌های نیروهای مرزبانی تاجیکستان توافق کرده‌اند.

در همین حال، «نیکلای باردیوژا» دبیرکل پیمان امنیت جمعی نیز در پایان اجلاس سران در نشستی به خبرنگاران گفت: کمک‌های این سازمان برای تحکیم حفاظت مرز تاجیکستان و افغانستان در 2 مرحله به «دوشنبه» ارائه خواهد شد.

به گفته وی، بخش اول این اقدام تحویل کمک‌هایی خواهد بود که به طور فوری در جهت تأمین تجهیزات مرزبانان با هدف تقویت سطح فعالیت این نیروها ارائه می‌شود.

وی تصریح کرد که بخش دوم کمک‌های مشترک کشورهای عضو سازمان امنیت جمعی در چارچوب برنامه بین‌دولتی و به شکل تجهیزات فنی- مهندسی به منظور نصب در مرز تاجیکستان با افغانستان در اختیار دوشنبه قرار خواهد گرفت.

این مقام سازمان امنیت جمعی مرز تاجیکستان با افغانستان را از مرزهای بیرونی کشورهای عضو این سازمان دانسته و تأکید کرد که وضعیت امنیتی در مرز تاجیکستان با افغانستان بر روی اوضاع امنیتی تمامی کشورهای عضو این سازمان تأثیرگذار است.

بنا به گفته باردیوژا، در حال حاضر روسیه از کشورهای اصلی کمک‌کننده به تاجیکستان در جهت تقویت امنیت این مرز بوده و میزان این کمک‌ها از حجم کمک‌هایی که تاجیکستان از آمریکا و اتحادیه اروپا دریافت می‌کند به مراتب بیشتر است.

دبیرکل پیمان امنیت جمعی در این نشست با رد خبرها در مورد احتمال بازگشت مرزبانان روسیه به مرز تاجیکستان با افغانستان، گفت: کمک فنی رساندن به تاجیکستان به معنای بازگشت مرزبانان روسیه به این کشور نبوده و هدف این سازمان تجهیز و تکمیل نیروهای مرزبانی تاجیک است.

تصمیم شورای سران در مورد کمک پیمان امنیت جمعی به تاجیکستان درحالی است که «امامعلی رحمان» رئیس جمهور تاجیکستان در این نشست از کشورهای هم‌پیمان خواست در تحکیم مرزهای کشورش کمک کنند.

وی با توجه به حساسیت موضوع، تقویت حفاظت مرز حدود 1400 کیلومتری تاجیکستان با افغانستان را مهم خواند و افزود: تهدیدهای ناشی از قلمرو افغانستان در حال افزایش بوده و اوضاع در مرز مشترک با افغانستان مبهم است.

بنابر بیانیه دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری تاجیکستان، رحمان در این نشست همچنین تأکید کرد که برای بهبود در روند حفاظت از مرزهای کشورش با افغانستان، طرحی را برای ایجاد ده‌ها واحد مرزبانی در امتداد این مرز تهیه و تدوین کرده‌ است.

اعلام آمادگی سازمان پیمان امنیت جمعی برای کمک به تاجیکستان درحالی است که بنا به گفته منابع رسمی، مجلس تاجیکستان هم‌اکنون روند بررسی و تصویب موافقت‌نامه با روسیه در مورد تمدید حضور پایگاه نظامی «201» را آغاز کرده است.

پیمان امنیت جمعی در ماه می سال 1992 در نشستی در شهر «تاشکند» ازبکستان تأسیس شد و با گذشت 10 سال از آن به سازمان پیمان امنیت جمعی تغییر نام داده است.

کشورهای ارمنستان، بلاروس، روسیه، قزاقستان، قرقیزستان و تاجیکستان عضو این سازمان می‌باشند.

ازبکستان یکی دیگر از کشورهای مؤسس این نهاد در تابستان سال 2012 به دلیل نارضایتی از نحوه بررسی مسائل مورد نظر در جلسات سران و به ادعای تاشکند تصمیم‌گیری‌های یک‌طرفه، عضویت خود در این سازمان را برای دومین بار به حالت تعلیق درآورد.
انتهای پیام/خ
برچسب ها:
آخرین اخبار