امروز : دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 24
۰۱:۱۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 52606
تاریخ انتشار: ۲ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۵:۰۰
تعداد بازدید: 42
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در اسلام‌آباد، بیشتر روزنامه‌های پاکستانی خبر حمله به کلیسا در این کشور را که روز ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در اسلام‌آباد، بیشتر روزنامه‌های پاکستانی خبر حمله به کلیسا در این کشور را که روز یکشنبه اتفاق افتاد با تیتر درشت در صفحه اول به چاپ رساندند و ظرف روزهای گذشته این خبر در صدر رسانه‌های پاکستان قرار داشته است.

در این حمله که یکشنبه این هفته در کلیسایی در شهر پیشاور پاکستان انجام شد، دست‌کم 80 تن کشته و بیش از 100 تن دیگر نیز زخمی شدند. 2 عامل انتحاری که حدود 12 کیلوگرم مواد منفجره به خود بسته بودند پس از حمله به محافظان کلیسا وارد ساختمان شدند و خود را در میان مردم منفجر کردند.

گزارشات حاکی از آن است که در زمان این حمله حدود 300 نفر در کلیسا بودند.

حمله به کلیسا احساسات مسیحیان را برانگیخته و مسیحیان پاکستان در شهرهای بزرگ از جمله اسلام‌آباد، کراچی، لاهور، پیشاور و کویته دست به تظاهرات اعتراض‌آمیز زدند و با به آتش کشیدن لاستیک خودروها و پرتاب سنگ به گشتی‌های پلیس خیابان‌های اصلی این شهرها را بند آورده‌اند.

شدت این درگیری‌ها به حدی بود که نیروهای امنیتی مجبور شدند با تیراندازی هوایی و گاز اشکآور آنان را متفرق نمایند. پس از این حادثه، گروه‌ها و احزاب مختلف سیاسی و مذهبی پاکستان از جمله حزب «جماعت اسلامی»، حزب «تحریک انصاف»، حزب «مسلم لیگ نواز»، نمایندگان مجلس ملی و سایر شخصیت‌ها و مقامات برجسته پاکستانی در بیانیه‌های جداگانه‌ای این حادثه را به‌ شدت محکوم کردند.

این در حالی است که علمای فرقه‌های مختلف مذهبی و حدود 30 تن از علمای «شورای اتحاد سنی» پاکستان با صدور فتوایی کشتار غیرمسلمانان را محکوم و آن را اقدامی غیر اسلامی و گناهی بزرگ دانستند.

اگرچه برخی رسانه‌های خارجی اعلام کردند که گروهی موسوم به «جندالحفظه» از گروه‌های وابسته به طالبان پاکستان این اقدام تروریستی را با هدف انتقام گرفتن از غیرمسلمانان انجام داده اما «تحریک طالبان پاکستان» خود را از این حمله مبرا کرده است.

این در حالی است که «ایمن الظواهری» رهبر القاعده نیز پس از این حادثه با انتشار بیانیه‌ای ابراز داشت: اگرچه القاعده با کفار در حالت جنگ به سر می‌برد اما بعد از تشکیل حکومت اسلامی خواهان زندگی مسالمت‌آمیز با اقلیت‌های مذهبی است.

وی افزود: اگر خواسته باشیم به صورت مسالمت‌آمیز در کنار سایر اقلیت‌های مذهبی زندگی کنیم باید از کشتن آنان بپرهیزیم.

رهبر القاعده همچنین نیروهای خود را از حمله به اقلیت‌ها برحذر داشته و تصریح می‌کند: اعضای القاعده باید از کشتن افراد عادی که مسلح نیستند بپرهیزند و فقط با کسانی بجنگند که علیه آنان سلاح به دست گرفته و جنگ مسلحانه انجام می‌دهند.

حال، در شرایطی که بیشتر گروه‌های شبه‌نظامی شناخته شده خود را از این حادثه دلخراش مبرا می‌کنند، این سئوال پیش‌می‌آید که چه گروه یا گروه‌هایی در تلاشند تا با انجام این نوع اقدامات قومی و مذهبی و جریحه‌دار کردن افکار عمومی، جنگ مذهبی بین پیروان ادیان مختلف به راه اندازند؟

نظری کوتاه بر اظهارات «احمد مروات» سخنگوی جندالحفظه که در «خبرگزاری فرانسه» منتشر شده و تأکید پی‌درپی وی مبنی بر اینکه مسیحیان دشمن اسلام هستند،خود گویای این حقیقت تلخ است که برخی دست‌های پنهان خارجی تلاش دارند با انجام چنین اعمال وحشیانه‌ای، شیعه و سنی و مسلمان و مسیحی را به جان هم اندازند.

همچنین به گزارش روزنامه «رویترز»، احمد مروات با پذیرفتن مسئولیت این حادثه گفت: آنان دشمنان اسلام هستند بنابراین ما آنان را هدف قرار داده و به حملات خود به غیرمسلمانان در خاک پاکستان ادامه می‌دهیم.

جالب اینجا است که اظهارات و بیانیه‌های این گروه‌های تروریستی همیشه از کانال خبرگزاری‌ها و شبکه‌های خبری وابسته به غرب در سطح جهان منتشر و تحلیل می‌شود.

طبق گزارش روزنامه اردو زبان «اکسپرس» پاکستان، براساس تحقیقات اولیه پلیس، عناصر خارجی درحمله به این کلیسا دست داشته‌اند.

این روزنامه نوشت: یکی از مهاجمان که بین 20 تا 22 سال سن دارد و با در دست داشتن کلت 9 میلی‌متری، نارنجک و جلیقه انتحاری به وزن 6 کیلوگرم از دروازه اصلی به کلیسا حمله کرده یک خارجی بوده که این موضوع به تأیید پزشکی قانونی نیز رسیده است.

بدین ترتیب، به نظر می‌رسد که برخی کشورها دامنه فعالیت‌های خود را از اختلاف‌افکنی بین گروه‌های مسلمان فراتر برده‌ و درصدد هستند تا پیروان ادیان مختلف از جمله مسلمانان و مسیحیان را نیز به یکدیگر بدبین کرده و با گل‌آلود کردن آب، به اهداف شوم خود دست پیدا کنند.

اینجا است که هوشیاری مردم منطقه و جهان، به‌خصوص کشورهای قربانی تروریسم و افراطی‌گری، می‌تواند مانع از تعبیر رویای شوم قدرت‌های سلطه‌گر برای تسلط بر جهان شود.
انتهای پیام
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها