امروز : دوشنبه ۲ مرداد ۱۳۹۶ - 2017 July 23
۰۱:۴۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 52608
تاریخ انتشار: ۲ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۵:۰۰
تعداد بازدید: 85
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، فرخ هرمزی دکترای خود را در رشته‌ اقتصاد از دانشکده‌ آموزش عالی سیاست و علوم ...

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، فرخ هرمزی دکترای خود را در رشته‌ اقتصاد از دانشکده‌ آموزش عالی سیاست و علوم اجتماعی دانشگاه پژوهش‌های اجتماعی نیو اسکول در نیویورک و مدرک کارشناسی خود را در رشته‌ آمار اقتصادی و کارشناسی ارشدش را در رشته‌ ریاضیات اخذ کرده است. او پژوهش‌های کارشناسی ارشد خود را در زمینه‌های توپولوژی، روش‌های عددی و نظریه‌ اتوماتا در موسسه‌ علوم ریاضی کورانت در دانشگاه نیویورک واقع در نیویورک انجام داده است. در حال حاضر او استاد اقتصاد و سیاست‌های عمومی و مدیر گروه کارشناسی ارشد رشته‌ اداره امور عمومی در دانشگاه پیس در نیویورک است. او سرپرست موقت و اقتصاددان ارشد انستیتو مایکلین پژوهش و سیاست‌های عمومی در دانشگاه پیس و در پژوهش‌های اقتصادی معاون رئیس بوده است (2007-2002). دکتر هرمزی در میان نظریه‌ها به تحلیل پیچیدگی، طراحی شغل و بهره‌وری، نظریه تغییرناگهانی و در پژوهش و کاربرد به برنامه‌ریزی استراتژیک و پیش‌بینی و مدلسازی اقتصادی توجه خاصی نشان می‌دهد.

دکتر هرمزی در آمریکا و دیگر کشورها سمینارهای زیادی درباره‌ بازاریابی و برنامه‌ریزی استراتژیک به خصوص در سازمان‌های دولتی و مراقبت بهداشتی برگزار کرده است.  تاکنون دوبار، در سال‌های 2006 و 2012 جایزه‌ خدمات برجسته‌ دانشگاه پیس به او اعطا شده است. وی در سال 2011 به عضویت هیئت مدیره‌ سازمان بهداشت ACCESS در نیویورک درآمد.

وی معتقد است، هیچ  راه‌حلی در کوتاه مدت برای درمان بیماری هلندی وجود ندارد ولی او سیاست مناسب مالی و پولی در یک محیط مالی منظم را راه‌حلی محتمل می داند.

او بر این باور است که پول نفت صرف یارانه‌ درآمدها شد و بیشتر به صنایع سرمایه‌بر کمک کرده و به بازار کار توجهی نشده است. ما باید هرچه زودتر این سیاست را تغییر دهیم.

دیدگاه‌های این اقتصاددان را در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس می خوانید.

• هیچ راه حل کوتاه مدتی برای درمان بیماری هلندی وجود ندارد

• بیماری هلندی هم معنای رکود تورمی دوره نیکسون در آمریکاست

• راه حل متحمل بیماری هلندی: اتخاذ سیاستهای مناسب مالی و پولی در یک محیط مالی منظم است
 
فارس: راه حل عمومی رفع بیماری هلندی (تورم توأم با رکود)  چیست و چه راهکارهایی برای خروج اقتصاد ایران از این مشکل دارید؟

هرمزی: بیماری هلندی اصطلاحی است که جدیدا خلق شده است و همان معنی رکود تورمی در دولت نیکسون را دارد. اگرچه اصطلاح بیماری هلندی به تازگی خلق شده است، خود این پدیده‌ نوظهور نیست. ظاهرأ مشکل از ایده‌ منحنی نظری فیلیپس است. طبق این ایده در شرایط رکود اقتصادی، تورم امکان‌پذیر نیست. رابطه معکوس بین تورم و نرخ بیکاری در کتابهای زیادی مطرح شده است، ولی این تئوری در دوران مختلفی از جمله دهه 70 در آمریکا، دهه‌ 90 در ژاپن و بسیاری زمان‌های دیگر در یونان، ترکیه و دیگر کشورها نفی شده است. راه حل چیست؟ به نظر من «هیچ» راه‌حلی در کوتاه مدت وجود ندارد، ولی سیاست مناسب مالی و پولی در یک محیط مالی منظم راه‌حلی محتمل است.

• در درمان بیماری هلندی: سیاست‌های مالی به عنوان ابزاری سیاسی قابل ترجیح نسبت به سیاست‌های پولی

• بحران اقتصادی آمریکا پیامد مقررات زدایی آغاز شده در دولت ریگان است

فارس: سایر کشورها برای خروج از تورم توأم با رکود چه کرده اند و کدام موفق تر بوده است؟ تزریق نقدینگی برای بهبود وضعیت تولید ، بهره گیری از نقدینگی برای کنترل تورم یا سایر روشها؟

هرمزی: راه حل این مشکل در هر دوره و با توجه به پایه‌ ایدئولوژیکی سیاست‌گذاران آن زمان متفاوت بوده است. سیاست رونالد ریگان با فرض این‌که بازار آزاد توانایی تصحیح خود را دارد، بیشتر در حوزه‌ سیاست‌های پولی بوده است. واکنش مارگارت تاچر در شرایطی مشابه در انگلستان نیز همین بود. هر دو مورد در کوتاه مدت خوب عمل کردند ولی در بلند مدت شرایط بسیار وخیم‌تری به وجود آوردند. شرایط بد اقتصادی آمریکا در سال 2008-2007 که هنوز به طور کامل از بین نرفته‌است نیز پیامد مقررات زدایی آغاز شده در دولت ریگان بود. من سیاست‌های مالی را به عنوان ابزاری سیاسی به سیاست‌های پولی ترجیح می‌دهم. 

* مازاد درآمد نفت باید صرف کاهش بیکاری و افزایش نیروی کار می شد

فارس: اقتصاد ایران با پارادوکس افزایش بیش اندازه نقدینگی و در عین حال معضل کمبود نقدینگی بنگاه‌های تولیدی روبرو است عمده دلیل این مشکل را چه می دانید؟ راهکار پیشنهادی شما برای حل این مشکل چیست؟

هرمزی: اگرچه اطلاعات به روز شده‌ای درباره شرایط مورد اشاره شما ندارم، به طور کلی فکر می‌کنم مشکل عمدتا مربوط به بی‌ا‌ثباتی ارز خارجی در طول چند سال گذشته است. همچنین قبل و بعد از تحریم‌های نفتی میزان قابل ملاحظه‌ای از درآمد نفت بیهوده مصرف و باعث افزایش نرخ تورم شده است. بهتر بود این پول صرف کاهش بیکاری و افزایش نیروی کار شود.

* نحوه حل معضل رشد فزاینده نقدینگی در ایران

* لزوم صرف منابع زیاد در ساختار زیربنایی  و تلاش در بهبود کسب و کار بومی با استفاده از سرمایه‌گذاری خرد

فارس: رشد فزاینده نقدینگی در ایران به یک معضل تبدیل شده است، برای حل آن چه باید کرد؟

هرمزی: خسارات ممکن وارد شده است و متأسفانه در کوتاه مدت کار زیادی نمی‌توان انجام داد. سیاست کمک‌هزینه درآمد (Income support policy) در طول چند سال گذشته وابستگی بسیاری به وجود آورد که در کوتاه ‌مدت از بین نخواهد رفت. به نظر من با توجه به درآمد محدود نفت به دلیل تحریم‌های شدید، تنها راه حل، صرف منابع زیادی در ساختار زیربنایی  و تلاش در بهبود کسب و کار بومی با استفاده از سرمایه‌گذاری خرد است.

فارس: راهکارهای افزایش رشد اقتصادی کدامند؟

هرمزی: احتمالا سرمایه‌گذاری خرد در کارآفرینی‌های بومی و مخارج دولت برای طرح‌های نیازمند کار مانند ساختار زیربنایی و ارتباطات بهترین راهکارهای حاضر هستند.

* لزوم تغییر سیاست صرف پول نفت برای یارانه

* هرچه زودتر سیاست کمک به صنعتهای سرمایه بر تغییر کند

فارس: در شرایطی که ایران به دلیل تحریمها با مشکلات اقتصادی همچون کاهش فروش نفت روبرو است چه جایگزین‌ها و راهکارهایی را به آن توصیه می کنید؟

هرمزی: همان‌طور که پیش‌تر بیان کردم پول نفت باید صرف بهبود و تسهیل کارآفرینان بومی می شد تا آن‌ها از استعدادهای خود (که در ایران بسیارند) در تولید بومی  استفاده کنند، ولی ما این کار را انجام ندادیم، پول نفت صرف یارانه‌ درآمدها شد و بیشتر به صنعت‌های سرمایه بر کمک کرده و به بازار کار توجهی نداشتند. ما باید هرچه زودتر این سیاست را تغییر دهیم.

* هرگونه بهبود در اقتصاد باید مبتنی بر طرف تقاضا و با پشتیبانی سیاست‌های پولی مناسب باشد
 
فارس: مناسبت ترین سیاستها برای شرایط کنونی اقتصاد ایران سیاستهای طرف تقاضا (تحریک تقاضا) است یا سیاستهای طرف عرضه است؟

هرمزی: تمایز بین این دو سیاست بسیار اغراق‌آمیز بیان می‌شوند. چیزی به عنوان راه‌حل طرف عرضه وجود ندارد. راه حل‌هایی که به این سیاست نسبت داده ‌شده‌اند، مانند کسر مالیات، کاهش نرخ بهره و مقررات زدایی همه مدیریت طرف تقاضا با ظاهری متفاوت هستند. تنها اثر طرف عرضه پیشرفت تکنولوژی است که فقط با پژوهش و توسعه محقق شده و در واقع ممکن است نتیجه‌ سیاست تحریک تقاضا باشد. گسترش اینترنت و کاربرد آن در محیط کسب و کار، اثر طرف عرضه در نیم قرن گذشته بوده است که دلیل آن میزان پول هزینه شده برای طرح  «Star Wars» ریگان بوده است. هرگونه بهبود در اقتصاد باید مبتنی بر طرف تقاضا و با پشتیبانی سیاست‌های پولی مناسب باشد.
 
فارس: برای حل مشکلات مذکور اولویتها کدامند؟

هرمزی: ایران از نظر منابع از غنی‌ترین کشورهای جهان محسوب می‌شود. ما استعدادهای بومی بسیاری داریم که به هدر رفته‌اند. پیشنهاد من سرمایه‌گذاری خرد در این کسب‌ و کارهای کوچک و کمک به کارآفرینان جدید است. هند و همچنین برزیل این کار را انجام داده‌اند و هر دو موفق بوده‌اند، چرا ایران این کار را نکند؟

• اولویتهای اقتصادی پس از رهایی از تحریمها

• لزوم ایجاد اشتغال

• لزوم رهایی از وابستگی و حرکت به سمت خودکفایی

• ضرورت حمایت از استعدادهای کارآفرینی

• استفاده از درآمد نفت به منزله سوختی برای موتور رشد

فارس: با رفع تحریمها به نظر شما اول اولویتها و الزامات اقتصاد ایران باید چه باشد؟

هرمزی: مسئولیت ما ایجاد شغل است، مشاغلی که دائم و تمام وقت باشند. ما باید از اقتصاد دارای وابستگی رهایی یابیم و کشور را به خودکفایی برسانیم. همانطور که قبلا گفتم باید از استعدادهای کارآفرینی حمایت کنیم و برایشان حمایت کافی و فضای رشد فراهم نماییم. اقتصاد کنونی به حدی ضعیف است که نمی تواند روی پای خود بایستد، باید به آن کمک کنیم. درآمد نفت می تواند به منزله سوختی برای موتور رشد باشد.

* بانکداری اسلامی، بانکداری سرمایه گذاری اجتماعی است

فارس:  در مورد اقتصاد اسلامی چقدر شناخت دارید و به نظر شما با شرایط ایران اجرای کامل اقتصاد اسلامی و اصول آن می تواند راهگشا برای این کشور باشد؟ عملیاتی شدن اقتصاد اسلامی در ایران چگونه ممکن است؟

هرمزی: گرچه نمی توانم خود را کارشناس اقتصاد اسلامی بدانم، اما کارهایی در این زمینه انجام داده ام. در حقیقت سالهاست که گروه هایی از دانشجویان ام بی ای و ام پی ای مدرسه ام را برای سمینارهای دوبی، استانبول، بحرین، لندن و سمینارهای تأمین سرمایه اسلامی رهبری می کنم. به طور خلاصه از نظر من بانکداری اسلامی، بانکداری سرمایه گذاری اجتماعی است یعنی بانکداری با در نظر گرفتن بهره وری اجتماعی به جای سود. آنچه من قبلا در مورد ترفیع و حمایت از کسب و کار بومی و دیدگاه تأمین مالی کلان گفتم در راستای بانکداری اسلامی است. بانک ها تسهیلات را برای کارآفرینان بومی فراهم و از آنها در تجارت و تسهیم معقول سود حمایت می کنند.

* تفاوت بانکداری اسلامی و غربی در سود و بهره وری اجتماعی است

فارس: به بانکداری اسلامی اشاره کردید، به نظر شما نقطه افتراق و تمایز بانکداری اسلامی و غربی چیست؟ با وجود انتقاداتی به بانکداری ایران، آنچه در ایران عملیاتی شده به کدام نوع نزدیکتر است؟

هرمزی: تفاوت این دو در نقش سود و بهره وری اجتماعی است. بانک دارای ماهیت تجارت-محور است و باید در برابر سهامداران اسلامی یا غیراسلامی پاسخگو باشد. در عین حال اگر سهامداران آگاهی کافی و هوشیاری اجتماعی داشته باشند، در چهارچوب سنت های حقیقی اسلامی می توانیم اختلاف بین حداکثرسازی سود و حداکثرسازی بهره وری را از بین ببریم. در مورد نظام بانکی ایران به دلیل نداشتن اطلاعات کافی نمی توانم اظهارنظر کنم.

گفت وگو از: مریم سلیمی

انتهای پیام/م
برچسب ها:
آخرین اخبار