امروز : چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 20
۰۴:۴۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 52644
تاریخ انتشار: ۲ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۶:۰۰
تعداد بازدید: 27
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از خبرگزاری «ایتارتاس»،"سرگئی ریابکوف" معاون وزیر امور خارجه روسیه امروز در جمع ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از خبرگزاری «ایتارتاس»،"سرگئی ریابکوف" معاون وزیر امور خارجه روسیه امروز در جمع خبرنگاران اعلام کرد که مقامات مسکو امیدوارند طی این هفته توافق در خصوص پیش‌نویس قطعنامه شورای امنیت در رابطه با سوریه حاصل شود.

وی در پاسخ به سئوال یکی از خبرنگاران در این مورد گفت: ما امیدواریم چنین توافقی هر چه زودتر صورت بگیرد، ولی تضمین صد درصدی در این خصوص وجود ندارد.

ریابکوف توضیح داد: طرح بسیار ساده است، همانطور که "ولادیمیر پوتین" رئیس‌جمهوری روسیه هم به آن اشاره کرده، ابتدا قطعنامه‌ای این هفته یا هفته دیگر در مورد سوریه تصویب می‌شود که مبتنی بر بند هفتم منشور سازمان ملل نیست. برای اینکه به عقیده ما این بند تنها در صورتی می‌تواند فعال شده و بعنوان مبنایی برای اقدامات اجرایی مورد استفاده قرار بگیرد، که شورای امنیت عدم اجرای تعهدات را تشخیص بدهد که این مسئله نیازمند تصمیم گیری دیگر است.

این دیپلمات بلندپایه روس افزود: در حقیقت در این رابطه چند مرحله وجود دارد. در ابتدا باید مسئله عدم اجرای تعهدات دیده شود شود، سپس ارزیابی از تهدیدات ناشی از آن برای جامعه بین الملل و امنیت جهانی صورت بگیرد، بعد از آن می‌توان بند هفتم منشور سازمان ملل را مبنای اقدامات قرار داد. بنابراین اکنون در قطعنامه باید از تلاش سوریه برای پیوستن به سازمان منع استفاده از تسلیحات شیمیایی حمایت شود، و در آن نباید استنادی به اصل هفتم صورت بگیرد. 

ریابکوف گفت: ما در حال بررسی پیش‌نویس قطعنامه نه تنها با مقامات آمریکایی، بلکه با سایر اعضای دائم شورای امنیت هستیم. سرگئی لاور وف، وزیر خارجه در نیویورک بسر می‌برد و در حال کار روی این مسئله است و ما نیز در تماس دائم با همتایان خویش در شورای امنیت هستیم.

وی با اشاره به اینکه مشکل اینجاست که باید دید هدف از قطعنامه چه باید باشد، تاکید کرد: اگر این قطعنامه بر اساس توافقات ژنو باشد، باید هدف آن حمایت از اقدامات سازمان منع تسلیحات شیمیایی قرار بگیرد که در این صورت با درک ما کاملا منطبق است. ولی اگر شرکای آمریکایی ما تلاش دارند که از طریق این قطنامه به اعمال فشار پرداخته و فرمولی برای اجرای سناریوهای مورد نظر خویش بوجود آورند، قطعا ما نمی‌توانیم از آن حمایت کنیم.

وی افزود: متاسفانه اکنون بسیاری از مسائل حاکی از آن است که آمریکایی ها تمایل دارند که چنین سندی را تهیه کنند و من صادقانه بگویم به احتمال زیاد، ما با آن مخالفت خواهیم کرد. این به منزله آن است که آنها تمایل دارند که برخلاف توافقاتی که در ژنو صورت گرفته، اقدام کنند. متوجه هستید، مشکل اصلی در حال حاضر این مسئله است.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها