امروز : جمعه ۷ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 26
۰۱:۳۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 52664
تاریخ انتشار: ۲ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۶:۰۲
تعداد بازدید: 63
به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای فارس در دوشنبه، خبرگزاری «آکی‌پرس» از قول «سرگئی کوشل‌اف» ریاست بخش همکاری‌های نظامی وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که ...

به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای فارس در دوشنبه، خبرگزاری «آکی‌پرس» از قول «سرگئی کوشل‌اف» ریاست بخش همکاری‌های نظامی وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که «بیشکک» و مسکو طرح‌هایی را در جهت توسعه روابط نظامی و نظامی- فنی تدوین کرده و به منظور پیشگیری از تشدید اوضاع در زمان خروج نیروهای ائتلاف بین‌المللی از افغانستان، به مورد اجرا می‌گذارند.

به گفته این منبع، این مقام نظامی روسیه در مصاحبه با رسانه‌ها تصریح کرد که با وجود تلاش‌های سازمان پیمان امنیت جمعی، سازمان همکاری شانگهای و کوشش دیگر سازمان‌های پیشرو بین‌المللی، احتمال بی‌ثباتی اوضاع نظامی- سیاسی در منطقه آسیای مرکزی وجود داشته که توسعه و چگونگی آن در آینده تحت تأثیر بسیاری از چالش‌ها و تهدیدات خواهد بود.

کوشل‌اف در ادامه بر این نکته تأکید کرد که خروج نیروهای بین‌المللی از خاک افغانستان می‌تواند منجر به تشدید درگیری‌ها در این کشور شود و مهاجرت افغان‌ها با هدف پناهندگی در سایر کشورهای منطقه را نیز در پی خواهد داشت.

وی معتقد است: همزمان با افزایش میزان مهاجرت، خطر گسترش فعالیت‌های خرابکارانه و تروریستی گروه‌های افراط‌گرای اسلامی در منطقه نیز به مراتب بیشتر شده که زمینه دیگری برای بی‌ثباتی خواهد بود.

این مقام وزارت دفاع روسیه افزود: در این راستا، ما در پی انجام اقدامات فعال در شکل‌گیری و توسعه مکانیسم‌های کارآمد و مؤثر برای تضمین امنیت در منطقه هستیم.

وی با اشاره به این که در حال حاضر موافقت‌نامه در مورد وضعیت و شرایط حضور پایگاه نظامی روسیه در قلمرو قرقیزستان قانونی شده و به حال اجرا درآمده‌ است، تأکید کرد: اجرایی شدن این سند گام مهمی در جهت تأمین اعتماد در زمینه همکاری‌های نظامی و نظامی- فنی خواهد بود.

کوشل‌اف گفت: نهادهای نظامی روسیه و قرقیزستان توجه ویژه‌ای به فعالیت‌های مشترک آموزش کادرهای نظامی نیز خواهند کرد.

وی در ادامه به عنوان مثال طرحی را نام برد که اجرای آن با تمریناتی مشترک نیروهای هوایی 2 کشور انجام شد.

بنا به گفته وی، بر اساس این طرح در ماه ژوئن سال 2013 تمرینات یک گردان از نیروهای مسلح قرقیزستان با استفاده از هواپیما و بالگردهای جنگی پایگاه نظامی «کانت» که در آن نیروهای هوایی روسیه مستقر شده‌اند، انجام شده و اقدامات دیگری نیز در این زمینه برنامه‌ریزی شده‌ است.

به گفته این مقام نظامی روسیه، طرح‌های نامبرده جدا از برنامه کمک مسکو به قرقیزستان است که در سال گذشته ضمن سفر رسمی «ولادیمیر پوتین» به بیشکک از سوی مقامات نهادهای نظامی 2 کشور به امضا رسیده و ارائه کمک چند میلیون‌دلاری فنی- نظامی را برای این کشور آسیای مرکزی پیش‌بینی کرده‌ است.
انتهای پیام/خ
برچسب ها:
آخرین اخبار