امروز : دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 May 21
۱۷:۳۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 52750
تاریخ انتشار: ۲ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۹:۰۰
تعداد بازدید: 90
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، عصر امروز مراسم نشر گنج جنگ در مؤسسه انتشاراتی سروش با حضور صفار هرندی، ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، عصر امروز مراسم نشر گنج جنگ در مؤسسه انتشاراتی سروش با حضور صفار هرندی، مهدی فضائلی مدیر انتشارات امیرکبیر، گلعلی بابایی و جمعی از نویسندگان دفاع مقدس و اهالی رسانه برگزار شد.

در ابتدای این مراسم مهدی فضائلی مدیر انتشارات سروش گفت: دوران جنگ در تاریخ همه کشورها و همه ملت‌ها مهمترین مسئله برای آن کشور است و یکی از دلایل اهمیت آن این است که در دوران جنگ همه دشواری‌ها و مسائل پیش آمده باعث می‌شود تا فرصتی برای بروز استعدادهای فرد و جامعه شکل بگیرد. دفاع مقدس ما هم چنین ویژگی‌هایی را در خود داشت.

وی افزود: در دورانی که سپاه، بسیج و ارتش هنوز سازمان درستی نیافته بود جنگ بر ما تحمیل شد و حدود 8 سال هم ادامه پیدا کرد. در این مدت استعدادها و ظرفیت‌های زیاد به منصه ظهور رسید.

مدیر انتشارات سروش عنوان کرد: در ارزیابی عملکرد امروز خود در حوزه‌های مختلف و همچنین حوزه نشر باید خودمان را سرزنش کنیم که از این همه استعداد بهره نبرده‌ایم. باید این استعدادها به شکلی قابل ارائه ثبت و ضبط شود. هر آنچه که در گذشته افتاده در هیچ قالبی نمی‌گنجد ولی همان مقداری هم که می‌توانید انجام دهید هم نشده است. آنچه وظیفه بود با آنچه انجام شده تفاوت دارد.

* از استعدادهای خودمان استفاده نکردیم و باید سرزنش شویم

وی افزود: دفاع مقدس نه تنها در دفاع مقدس بلکه در همه دوران‌ها ما در معرض تهدیدها و حملات هستیم و دفاع ما همچنان ادامه دارد و باید به آن توجه کنیم به خصوص در حوزه نشر برای نسل آینده که حتی با واسطه‌های اول و دوم هم به آن معارف دسترسی ندارند به اشکال مختلف ماندگارهایی بگذارید و این سرمایه عظیم را حفظ و حراست کنید.

فضایلی در پایان سخنان خود گفت: نشست امروز به این بهانه تدارک دیده شده تا از نظرات صفار هرندی که هم دوران دفاع مقدس را تجربه کرده و هم در حوزه نشر صاحب تجربه است استفاده کنیم.

در ادامه این مراسم، فرشته ملکی همسر جانباز شهید منوچهر مدق که کتاب «اینک شوکران» خاطرات وی در انتشارات روایت فتح منتشر شده است به بیان خاطراتی از نحوه آشنایی خود با این شهید گرانقدر و دورانی که این جانباز در بستر بیماری بوده است گفت.

* گنج دنیوی به راحتی از دل می‌رود

صفار هرندی وزیر اسبق ارشاد نیز در ادامه این مراسم به ایراد سخنرانی پرداخت و گفت: مهدی فضائلی عموماً مؤسس بوده است و امیدوارم در انتشارات سروش هم مؤسس فعالیت‌های پسندیده باشد. عنوانی هم که برای جلسه انتخاب شده است بهانه‌ای به ما می‌دهد تا به جای جنگ درباره گنج سخن بگوییم.

وی افزود: گنج سرمایه انباشته شده است که یک مصداق آن به روایت قرآن در داستان قارون بیان شده است. قارون دارای ثروت انباشته شده بود تا آنجا که صندوق‌های طلای وی را مردان پرزور هم نمی‌توانستند جابه‌جا کنند. یک گنج این است که در چشم اهل دنیا هم خوب جلوه‌گری می‌کند. گنجی که ماندگار نیست و به راحتی از دل می‌رود. اما گنج دیگری هم وجود دارد مانند آنکه ملک‌الشعرای بهار در شعر نابرده رنج گنج میسر نمی‌شود بیان کرده است.

وزیر اسبق فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه، آنان که در طول نخست جنگ وقتی فرودگاه مهرآباد بمباران شد گفتند که همه چیز تمام شده است به دنبال گنج قارون بودند تصریح کرد: گوهرهای وجودی برخی در دوران جنگ صیقل داده شد و روح گمشده خود را پیدا کردند و روح جامعه ایرانی شکل گرفت. گنجینه‌ای که در آن انواع گوهرها نهفته است و به تناسب کمدی بخشی از آنها را استخراج کردیم.

وی افزود: در حال حاضر حدوداً 10 هزار جلد کتاب با موضوع دفاع مقدس نوشته شد البته همه این کتابها تراز اول نیستند اما نباید گفت که با 10 هزار عنوان کتاب در دفاع مقدس کار ما تمام شده است و موضوع دفاع مقدس بس است.

* آیا ما توانسته‌ایم گوهرهای ذخیره شده در این گنج پنهان را کشف کنیم

صفار هرندی خاطرنشان کرد: حبیب احمدزاده با اینکه خود نویسنده قابلی است و قلم ستودنی دارد در حال حاضر به دوره‌گردی برای آثار دیگران می‌پردازد چون معارف دفاع مقدس را بتواند در قشر گسترده و وسیعی گسترش دهد. اگر نشر نباشد مثل ابدان مطهر شهدا که هنوز به آنها دست نیافته‌ایم به ارواح شهیدان هم دست نخواهیم یافت. استخراج ذره ذره این گنج با حضور درست در این مسیر میسر می‌شود.

صفار هرندی با اشاره به افرادی که به تعظیم شعائر می‌پردازند عنوان کرد: عده‌ای نسبتی با دفاع مقدس نداشتند و کارهایی انجام دادند اما نمی‌توان کارهای آنها را با اینکه در حد موضوع دفاع مقدس نبوده تخطئه کرد. این حضور باید با معرفت باشد و دقایق را ز دل پردرد از معراج بازگشتگان استخراج و بازتاب داد. در آن زمان کتاب دفاع مقدس بالاترین رتبه را در تکرار چاپ خواهد داشت و به جایگاه اصلی خود باز خواهد گشت.

وی افزود: سینما و کتاب دفاع مقدس صدقه‌خور نیست. همین سینما اگر خوب به موضوعات دفاع مقدس بپردازد در عالم سینما رکورد خواهد زد و نقاط ضعف را پوشش خواهد داد.

* در نشر دفاع مقدس هنوز مبتدی هستیم

صفار هرندی در بخش دیگری از سخنان خود به جنگ جهانی دوم اشاره کرد و گفت: از جنگ جهانی دوم حدود 70 سال می‌گذرد و بعد از این همه مدت هنوز فیلم‌های سینمایی درباره قضایای جنگ و پیرامون آن به جهان عرضه می‌شود. جنگی که در آن انگیزه های انسانی نبوده است و آن جنگ را در هاله‌ای از تقدس می‌پیچانند.

وی ادامه داد: من کاری به موضوع هولوکاست ندارم و نمی‌خواهم به بررسی آن بپردازم اما حداقل می‌توانیم یک سؤال بپرسیم و آن هم اینکه چرا برای موضوعی که معارض آن هم در مورخان غرب وجود دارد کسی حق ندارد پرسش‌هایی را مطرح کند. هاله قدسی درباره جنگ اروپا است و کسی هم حق تلنگر زدن به آن ندارد اما وقتی به ما می‌رسند خودشان با آنکه معترف هستند که صدام جنگ را شروع کرده و سلاح شیمیایی استفاده کرده و جنایت‌های بشری انجام داده باز هم تا زمانی که صدام به پای آنها نپیچید حرفی نزده است.

وی ادامه داد: برملا شدن چهره ریاکار غرب امروز به اسم دفاع از انسانها بخشی از نشر است و می‌گویند مسائل فرهنگی را باید از سیاست جدا کرد و برخی از اهالی فرهنگ ما هم این را باور می‌کنند درحالی که هالیوود کاری جز کار سیاسی انجام نمی‌دهد و همیشه قبل از حمله آمریکا به منطقه‌ای، هالیوود فیلم‌هایی را درباره آن منطقه به بدترین شکل می‌سازد تا انجام کار آمریکا را تطهیر کند.

وزیر اسبق فرهنگ و ارشاد اسلامی، گفت: جسارت اهالی نشر برای بازخوانی و بازنمایی حقایق تلخ و شیرین از دل گوهرهای جنگ، گنجینه‌ای عظیم است و جنگ را تبدیل به گنج می‌کند. آنان که روزی ما را به چالش کشیدند امروز باید تاوان آن را بدهند.

وی ادامه داد: نشر یعنی اجازه ندهیم مثل شهدایی که بدنهای آنها از زیر آوار بیرون نیامده ارواح آنها نیز زیر خاک غفلت مدفون شوند و نیاز به گروه‌های متخصصی داریم که در کنار بیرون آوردن اجساد شهدا، ارواح شهدا را هم تفحص کنند. همت خوبی به تازگی مقدور شده است که برخی را حتی به زور می‌آورند و می‌نشانند و خاطرات آنها را ثبت و ضبط می‌کنند و شاید خوب باشد این افراد را در کنار هم بنشانند و خاطراتشان را ثبت کنند تا گرد غفلت از فعالیت‌های ما زدوده شود.
انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها