امروز : جمعه ۳ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 23
۰۷:۴۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 52835
تاریخ انتشار: ۳ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۰۱:۰۲
تعداد بازدید: 129
حجت‌الاسلام رضا برنجکار، استاد دانشگاه قرآن و حدیث و عضو هیئت علمی پردیس قم دانشگاه تهران در گفت‌وگو با خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری پیروان موعود ...

حجت‌الاسلام رضا برنجکار، استاد دانشگاه قرآن و حدیث و عضو هیئت علمی پردیس قم دانشگاه تهران در گفت‌وگو با خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس درباره ضرورت احیاء کرسی‌های آزاداندیشی اظهار داشت: در بحث کرسی‌های نقد و نظریه‌پردازی یک نکته را باید بگویم که متأسفانه اینها متولی درستی تاکنون نداشته و در صورتی که بخواهد درست و کامل اجرا شود باید لوازم اجرایی و فرهنگی آن فراهم باشد. نباید متولی این کرسی‌ها یک پژوهشگاه ذی‌نفع باشد.

وی در ادامه افزود: در بحث کرسی‌های آزاداندیشی نیز باید متولی در دانشگاه‌ها مشخص باشد و برای آن بودجه مشخص در نظر گرفته شود در حال حاضر دانشگاه‌ها با مشکل مالی مواجه هستند و بنابراین گاهی به سختی به تمام بخش‌ها بودجه می‌رسانند و در نهایت اولویت برای برپایی کرسی‌ها قائل نمی‌شوند اما اگر یک بودجه مشخص حساب شده برای این کرسی‌ها در نظر گرفته شود، انگیزه برای کار فراهم می‌شود و علاوه بر رؤسا یا معاونان فرهنگی باید پاسخگوی برپایی کرسی‌ها شوند.

*انتخاب افراد برای مناظره و آزاداندیشی صحیح صورت گیرد

حجت‌الاسلام برنجکار با اشاره به فرهنگ‌سازی در بُعد محتوایی کرسی‌های آزاداندیشی گفت: «سیاست تشویقی» باید تشویق‌هایی را برای اساتید و امتیازاتی برای دانشجویان در نظر بگیرد. برخی رؤسای دانشگاه‌ها هم اعتقاد دارند که سری که درد نمی‌کند را دستمال نمی‌بندند، چرا که گاهی این کرسی‌ها باعث جاروجنجال‌های بسیار حتی خارج از دانشگاه و توبیخ رؤسا می‌شود در صورتیکه اگر عوامل برپایی کرسی‌ها درست انتخاب شوند و دو طرف مناظره یا صحبت، صحیح باشند این مسایل پیش نمی‌آید به تعبیر شهید مطهری یک مارکسیست در برابر یک ناقد مارکسیست باشد دیگر اشکالی وجود ندارد.

وی یکی از مشکلات در برپایی کرسی‌ها را انتقام گیری یا وارد کردن مسایل شخصی به این کرسی‌ها برشمرد و گفت: باید ضوابطی تعیین شود و دو طرف بحث ضمانت دهند که اگر طبق ضوابط جلو بروند مورد حمایت دانشگاه خواهند بود دراین صورت دیگر اگر هر مشکلی در دانشگاه یا خارج از آن پیش بیاید، این افراد مورد حمایت‌اند.

*افزایش میزان مطالعه و شور علمی در دانشگاه‌ها

حجت‌الاسلام برنجکار یکی از تأثیرات مثبت برپایی کرسی‌های آزاداندیشی را افزایش میزان مطالعه دانشجویان و تشویق و انگیزه آنها برای پرسش و پاسخ علمی دانست و گفت:‌ خود این امر یک کار علمی و دانشگاهی است و به هیچ وجه حاشیه نیست بلکه می‌تواند در پیشرفت درسی دانشجویان نیز مؤثر باشد، بنابراین به این حوزه باید علمی نگاه کرد نه کوچه و بازاری تا تمام ابعاد حیات اجتماعی انسان‌ها از این دریچه علمی با شور و نشاط و تقویت بنیه همراه شود.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها