امروز : سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 24
۲۰:۲۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 52848
تاریخ انتشار: ۳ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۰۹:۰۲
تعداد بازدید: 58
مسعود عبدالحسین پورفرد در گفت‌وگو با خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس درباره جایگاه کرسی‌های آزاداندیشی اظهار ...

مسعود عبدالحسین پورفرد در گفت‌وگو با خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس درباره جایگاه کرسی‌های آزاداندیشی اظهار داشت: یکی از معضلات اساسی این است که پشتوانه‌های مالی کرسی‌های آزاداندیشی ضعیف شده و به همین دلیل این امر ساختار کرسی‌ها را دچار مشکل کرده است.

وی با اشاره به اینکه برای گسترش این کرسی‌ها در دانشگاه سخت‌گیری‌هایی می‌شود، گفت: برای رفع این سخت‌گیری‌ها و جلب اعتماد جامعه دانشگاهی و غیر دانشگاهی باید بتوان پیش از برگزاری هر کرسی، یک پیش کرسی برگزار کرد و این روند در تمام دانشگاه‌ها ترویج پیدا کند.

وی در ادامه افزود: درباره آزادی، نظر مقام معظم رهبری این است که آزادی باید داده و مطالبه شود و همینطور آموختنی است. یعنی حکومت‌ها موظف و مکلف‌اند که آزادی را بدهند نه اینکه لطفی در حق مردم کرده باشند و نیز هر انسان آگاه و با شعوری در جامعه باید با حق آزادی و حدود خودش آشنا باشد و آن را مطالبه کند.

پورفرد با اشاره به اینکه در برپایی کرسی‌های آزاداندیشی حوزه علوم انسانی، ذهن انتزاعی لازم است و باید از کلی‌گرایی دوری کرد، گفت: معمولاً فردی که ادعای نظریه‌ای را دارد، مورد حمله قرار می‌گیرد بنابراین پیش از برپایی کرسی‌ها اگر پیش‌کرسی داشته باشیم این خود مقدمه‌ای برای ارایه می‌شود و تسلط فرد را در حوزه مورد نظرش بیشتر می‌کند.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر وضعیت برپایی کرسی‌ها در دانشگاه با مشکلاتی روبه رو شده و گره خورده است، گفت: در حوزه علوم انسانی باید اجازه داد که چند سال بگذرد و سپس درباره مباحث اظهارنظر کرد، این زمینه بحث‌ها را فراهم می‌کند، در حال حاضر در نشریات ISI هم می‌بینیم که وضعیت علوم انسانی ضعیف‌تر از حوزه تجربی و ریاضیات است.

پورفرد نکته نهایی در برپایی کرسی‌های آزاداندیشی را فراهم کردن شرایطی برای امنیت افراد به شمار آورد و گفت: باید به افراد تضمین داده شود که در صورت اظهارنظر، هیچ مشکلی برای آنها پیش نمی‌آید حتی اگر ایده‌های مخالف هم داشته باشند.
انتهای پیام/ک
برچسب ها:
آخرین اخبار