امروز : چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 23
۰۸:۴۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 52882
تاریخ انتشار: ۳ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۰:۰۲
تعداد بازدید: 88
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در  عشق‌آباد، هیئت عالی‌رتبه‌ سیاسی کارشناسی از وزارت نفت جمهوری اسلامی ایران بهمنظور ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در  عشق‌آباد، هیئت عالی‌رتبه‌ سیاسی کارشناسی از وزارت نفت جمهوری اسلامی ایران بهمنظور حضور در کنفرانس بین‏‌المللی نفت و گاز ترکمنستان (OGT 2013) به عشق‏‌آباد پایتخت این کشور سفر می‏‌کند.

شرکت انگلیسی «سامیت ترید ایونتس» (Summit Trade Events Ltd) که مجری اصلی همایش‌های بین‌المللی نفت و گاز ترکمنستان است، امروز (چهارشنبه) با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که ریاست هیئت ایرانی را «حسین اسماعیلی شهمیرزادی» مدیر کل امور بین‏‌الملل وزارت نفت جمهوری اسلامی ایران بر عهده دارد.

در این بیانیه مطبوعاتی که نسخه‏‌ای از آن در اختیار خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در عشق‏‌آباد نیز قرار گرفته‏، آمده‏ است که هجدهمین کنفرانس بین‏‌المللی نفت و گاز ترکمنستان (Turkmenistan Oil & Gas Conference, OGT 2013) در روزهای 19 الی 21 ماه نوامبر سال جاری میلادی با سازمان‏دهی شرکت انگلیسی سامیت ترید ایونتس و وزارت صنایع نفت و گاز و منابع معدنی ترکمنستان به مدت 3 روز در محل قصر نمایشگاهی پایتخت کشور ترکمنستان با حضور تعداد زیادی از کارشناسان از سراسر دنیا برگزار می‏‌شود.

توسعه صنایع نفت و گاز ترکمنستان و جذب سرمایه‌‏گذاران خارجی، مسأله توسعه و بهره‏‌برداری از منابع هیدروکربور و بررسی فضای سرمایه‏‌گذاری در صنعت نفت و گاز و پتروشیمی ترکمنستان و نیز چگونگی توسعه میادین نفت و گاز بخش ترکمنی دریای خزر و نیز تعیین موضع رسمی دولت ترکمنستان در امور توسعه صنعت نفت و گاز و ارائه گزارش‌های مقامات رسمی دولت این کشور از اهداف برگزاری کنفرانس مذکور اعلام شده‏‏ است.

مسأله چگونگی عرضه و ترانزیت نفت و گاز، توسعه مناطق میدان‌های نفت و گاز حوزه دریای خزر و نحوه انعقاد قرارداد مشارکت در تولید، امور اکتشاف و استخراج نفت و گاز، فرصت‌ها و ظرفیت‌های همکاری در بازار انرژی ترکمنستان و چشم‌اندازهای تعامل بین‌المللی و ارائه توانمندی‌ها در رابطه با عرصه‌های فوق از دیگر محورهای همایش بین‌المللی نفت و گاز ترکمنستان اعلام شده‏ و قرار است در حاشیه آن نمایشگاه بین‏‌المللی نفت و گاز نیز برگزار شود.

برگزاری همایش بین‏‌المللی نفت و گاز ترکمنستان درحالی است که «بایمراد محمداف» معاون رئیس جمهور ترکمنستان در امور نفت و گاز این کشور پیشتر اعلام کرده بود که میزان ذخایر پیش‌بینی شده ترکمنستان معادل 44/45 میلیارد تن سوخت تعیین شده بود که بنا به کشف میادین جدید نفت و گاز در ترکمنستان، این میزان به میزان 21/71 میلیارد تن سوخت برآورد و تثبیت شده ‏‏است.

وی تصریح کرد: بیش از 53 میلیارد تن سوخت از ذخایر پیش‌بینی شده ترکمنستان در میادین خشک و بیش از 18 میلیارد تن سوخت نیز در بخش ترکمنی دریای خزر موجود است.

این مقام عالی‌رتبه دولت ترکمنستان همچنین میزان ذخایر گاز قابل برداشت این کشور را نیز بالغ بر 25 تریلیون متر مکعب از جمله بیش از شش تریلیون متر مکعب از آنها را در میادین گازی واقع در بخش ترکمنی دریای خزر اعلام کرد.

وی همچنین اعلام کرد که ترکمنستان از ذخایر سرشار نفت و گاز برخوردار است و دولت این کشور قصد دارد همکاری‏‌های انرژی بین‏‌المللی و منطقه‏‌ای را بیش از پیش گسترش دهد و به این منظور دولت این کشور یک برنامه ملی بلند مدت توسعه صنعت نفت و گاز این کشور را تدوین و تصویب کرده‏ است.

ترکمنستان همچنین قصد دارد تا سال 2030 میلادی میزان تولید سالانه گاز طبیعی را به 230 میلیارد متر مکعب برساند.

لازم به ذکر است که مدیر کل امور بین‏‌الملل وزارت نفت جمهوری اسلامی ایران از مقامات عالی رتبه وزارت نفت کشورمان است که به صورت مرتب در همایش‏‌های نفت و گاز ترکمنستان حضور دارد.

وی پیشتر در یکی از آخرین همایش نفت و گاز ترکمنستان که در ماه می سال جاری میلادی در عشق‏آباد برگزار شده بود با تأکید بر اهمیت ایران از نظر دسترسی به بازارهای اروپایی و شرقی و همچنین پتانسیل‌های موجود، ایران را تقاطع شاهراه کشورهای تولیدکننده و مصرف‌کننده انرژی برشمرد.

دکتر حسین اسماعیلی شهمیرزادی مدیر کل اروپا، آمریکا و کشورهای حوزه دریای «خزر» وزارت نفت کشورمان با تأکید بر اینکه ایران در تقاطع کشورهای تولیدکننده و مصرف‌ کننده انرژی در منطقه قرار دارد، تصریح کرد که کشورهای منطقه از این موقعیت و ظرفیت‏‌های فنی و مهندسی ایران بهرمند شده و در دراز مدت آنان ناچار خواهد بود که گاز خود را از مسیر ایران عبور دهند.

این مقام وزارت نفت ایران در سخنرانی خود در چهارمین کنگره بین‏‌المللی گاز ترکمنستان اظهار داشت که ایران می‏‌تواند به عنوان یک منبع انرژی، تأمین‌کننده تجهیزات و خدمات فنی و مهندسی و نیروی انسانی کافی در منطقه باشد.

این کارشناس برجسته مسائل انرژی منطقه و حوزه دریای خزر گفت: ایران بهترین، سریعترین و ارزانترین مسیر انتقال گاز ترکمنستان و سایر کشورهای منطقه است.

وی در این خصوص تصریح کرد: تمام کشورهای حاشیه دریای خزر در مورد طرح ترانس خزر با یکدیگر هم ‌نظر نیستند و برای این مسأله بهترین راه مسیر ایران است و در حال حاضر نیز زیر ساخت‏‌ها در ایران آماده‏ است.
انتهای پیام
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها