امروز : پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 26
۲۲:۲۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 52902
تاریخ انتشار: ۳ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۰:۰۶
تعداد بازدید: 122
به گزارش خبرنگار قضایی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس حجت‌الاسلام ابراهیم رئیسی در مراسم تحلیف کارآموزان قضایی که صبح امروز برگزار شد ...

به گزارش خبرنگار قضایی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس حجت‌الاسلام ابراهیم رئیسی در مراسم تحلیف کارآموزان قضایی که صبح امروز برگزار شد اظهار داشت: کارها و مشاغل زیادی وجود دارد اما تنها برخی از آنها مقدس تلقی شده و جزء فعالیت‌های قدسی است.

وی افزود: خیلی افراد در کره زمین به دادرسی و قضاوت مشغول هستند اما باید ببینیم که آیا کار همه آنها قدسی و خدایی است.

معاون اول قوه قضائیه تصریح کرد: ما باید ببینیم که قدسی شدن یک فعل در گرو چه چیز‌هایی است؟

وی افزود: آنچه قضاوت را قدسی می‌کند اجرای عدالت، دفاع و حضور جهادی در صحنه است و بدون شک بدون ارتباط با مقام قدسی نمی‌توان فعالیت‌های مقدس را انجام داد.

حجت‌الاسلام رئیسی در ادامه با اشاره به اینکه قضاوت جایگاه و شأن انبیاست گفت: هر ساعت و دقیقه احکام زیادی صادر می‌شود اما به راستی کدام یک از این اهداف قدسی است.

معاون اول قوه قضائیه خاطرنشان کرد: حکمی جز حکم خدا وجود ندارد چرا که حاکمی جز خدا وجود ندارد و این مسئله بسیار مهم است.

وی افزود: آنچه جایگاه قضاوت را مقدس می‌کند حکم به انزالله است.

معاون قوه قضائیه تاکید کرد: شناخت حکم، شناخت موضوع، تناسب حکم و موضوع و تصمیم و اراده بر اینکه قاضی چیزی جز خدا نبیند و هیچ قدرتی حتی حب و بغض شخصی وی در قضاوت تاثیری نداشته باشد از نکته‌های ویژه برای اجرای عدالت و قضاوت است.

رئیسی علم و تقوا را دو شرط اساسی برای قضاوت دانست و گفت: برای قضاوت حتی اگر فردی غیرمجتهد باشد و آشنا به موازین قضایی باشد می‌تواند حکم صادر کند اما در صورتی که شرط عدالت را رعایت نکند باید گفت: منعزل است.

وی افزود: از فردا پرونده‌های قضایی به دست شما می‌رسد و من در همین جا می‌گویم که برای شناخت حکم و موضوع تنها نباید به آموزش‌های کارشناسی و کارشناسی ارشد اکتفا کرد بلکه باید یک قاضی خود را نیازمند دانش و آموزش بداند و همواره دانش خود را به روز کند.

وی افزود: آراء صادره در دیوان عالی کشور اسناد ارزشمندی است که اگر بتوان آنها را مطالعه کرد نکات خوبی را برای حضور در میدان عمل به ما آموزش می‌دهد.

حجت‌الاسلام رئیسی با تاکید بر توجه به عدالت در امر قضاوت گفت: یک قاضی باید حق را از باطل بشناسد و از جو‌سازی‌هایی که باطل را حق جلوه می‌دهد خودداری کند.

معاون اول قوه قضائیه در پایان تاکید کرد: قضات می‌توانند با آراء خود اضطراب‌ها و نوسانات اجتماعی را به یک آرامش و امنیت اجتماعی تبدیل کنند، تحلیف، تشریفات نیست بلکه یک انشاء در برابر قرآن، خدا و مردم است تا به عهد خود پایبند باشیم.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار