امروز : دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 23
۲۰:۲۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 52909
تاریخ انتشار: ۳ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۰:۰۸
تعداد بازدید: 25
به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس و به نقل از اطلاعیه دفتر ریاست جمهوری افغانستان، ایمل فیضی سخنگوی حامد ...

به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس و به نقل از اطلاعیه دفتر ریاست جمهوری افغانستان، ایمل فیضی سخنگوی حامد کرزی در یک نشست خبری درخصوص سفر قریب‌الوقوع رئیس جمهور افغانستان به چین گفت: حامد کرزی بنا به دعوت رسمی «ژی جین پینگ»، رئیس جمهور چین بزودی در رأس یک هیئت عالی رتبه دولتی عازم آن کشور خواهد شد.

فیضی افزود: رئیس جمهور در جریان این سفر رسمی چهار روزه با رئیس جمهور، نخست وزیر و سایر مقامات کشور چین دیدار خواهد و با آنان در مورد گسترش روابط و همکاری‌های دوجانبه در عرصه‌های سیاسی، امنیتی، نظامی، اقتصادی، فرهنگی و مسائل منطقه‌ای بحث و تبادل نظر خواهد کرد.

سخنگوی کرزی گفت: روابط افغانستان با کشور دوست و همسایه، چین در چارچوب اعلامیه مشترک همکاری‌های استراتژیک میان 2 کشور، دارای اهمیت است و افغانستان خواهان گسترش روابط استراتژیک با این کشور است.

وی افزود که در این سفر در رابطه با تجهیز و آموزش نیروهای امنیتی کشور و جلب سرمایه گذاری چین در افغانستان، تسریع کار پروژه «مس عینک» و حمایت افغانستان از علاقمندی شرکت پترولیم چین در رابطه با استخراج گاز آمو دریا، نیز صحبت خواهد شد.

سخنگوی رئیس جمهور گفت که حامد کرزی و هیات همراه اش همچنین با اعضای دیپلوماتیک کشور های سازمان همکاری شانگهای در رابطه با گسترش همکاری‌های افغانستان با آن سازمان در راستای مبارزه با تروریسم و افراط نیز دیدار و مذاکراتی خواهند داشت.

فیضی خاطرنشان کرد که در جریان سفر رئیس جمهور کشور به جمهوری خلق چین، سه تفاهمنامه همکاری میان مقامات دو کشور از جمله تفاهمنامه کمک مالی 200 میلیون یوان چینایی به افغانستان، موافقتنامه در رابطه با استرداد زندانیان و تفاهمنامه همکاری میان دانشگاه‌های کابل و شیان چین به امضا خواهد رسید.

وی گفت که در حال حاضر بیشتر از 70 تن از محصلان نظامی کشور در رشته‌های مختلف در حال آموزش در کشور چین می‌باشند و قرار است تا سال 2015 این تعداد به 250 تن افزایش یابد.

سخنگوی رئیس جمهوری افغانستان همچنین تاکید کرد که افغانستان از حاکمیت ملی، تمامیت ارضی چین و رفتار دولت آن کشور در ارتباط به تایوان، تبت و مسائل مربوط به سینگ کیانگ کاملاً حمایت می‌کند.

قرار است حامد کرزی امروز بنا به دعوت رسمی «شی جینپینگ» رئیس جمهور چین به این کشور سفر کند.

این دومین سفر رئیس افغانستان در مدت 2 سال گذشته به چین است، وی خردادماه سال گذشته نیز به چین سفر کرده بود.
انتهای پیام/.
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها