امروز : پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 21
۲۳:۲۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 5292
تاریخ انتشار: ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۲۰:۴۱
تعداد بازدید: 166
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از مشهد، عباس سلیمی‌نمین ظهر امروز در نشستی با دانشجویان در محل دانشگاه آزاد اسلامی مشهد با ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از مشهد، عباس سلیمی‌نمین ظهر امروز در نشستی با دانشجویان در محل دانشگاه آزاد اسلامی مشهد با اشاره به فضای انتخاباتی پیش رو اظهار کرد: در انتخابات این دوره ریاست جمهوری قطعا پیچیدگی‌هایی وجود دارد.

وی افزود: هر انتخاباتی بازیگرانی دارد و افزایش و تکثر آنان سبب انتخاب و تامل دشوارتر برای روی کار آوردن رئیس جمهور اصلح می‌شود.

سلیمی‌نمین با بیان اینکه بازیگردانان سیاسی در عرصه انتخابات نقش اساسی‌تر و تاثیرگذاری بیشتری بر جامعه دارند، خاطرنشان کرد: بازیگردانان سیاسی در عرصه انتخابات با انتخاب گزینه و ارائه برنامه و عملی ساختن آنها تاثیرگذاری بالایی بر فضا و مدیریت صحنه دارند؛ قابل ذکر است که متاسفانه حضور جریان‌های سیاسی در انتخابات عاقلانه و هوشمندانه نیست.

وی ادامه داد: تعدد و تکثر کاندیداتورهای انتخابات آن هم در یک جبهه و ائتلاف نظیر ائتلاف 1+5 معقولانه نیست؛ هم‌چنین معرفی تعداد بیشمار کاندیداها و اذعان اینکه در آستانه انتخابات یکی می‌ماند و دیگران کنار می‌کشد نیز فضای چالش‌ برانگیز ایجاد کرده و نادرست است.

* هاشمی و احمدی‌نژاد بازیگردانان صحنه انتخابات 92 هستند

این تحلیلگر مسائل سیاسی با تاکید بر اینکه انتخابات ریاست جمهوری 92 انتخاباتی سه ضلعی است، گفت: در انتخابات پیش‌رو می‌توان گفت سه جریان فکری حضور جدی دارند و این در حالی است که در انتخابات‌های گذشته بازیگردانان محدود و معدودتری را شاهد بوده‌ایم.

وی افزود: در انتخابات سال 88 هاشمی با عنوان تنها بازیگردان صحنه حضور داشت و امروز نیز در کنار هاشمی می‌توان گفت که احمدی‌نژاد نیز از بازیگردانان اصلی صحنه به‌شمار می‌رود.

سلیمی‌نمین تصریح کرد: مسئله مهم این است که در انتخابات ریاست جمهوری پیش رو هاشمی هم می‌تواند به عنوان بازیگر و هم با عنوان بازیگردان وارد عرصه شود که این مسئله در هر صورت سبب تغییراتی در فضای چیدمان کاندیداتورها می‌شود.

مدیر مرکز مطالعات و تدوین تاریخ معاصر با تشریح جریان‌های حاضر در انتخابات ریاست‌جمهوری 92 گفت: نخستین جریانی که در انتخابات گذشته چه در شورا و چه در انتخابات قوه مجریه و قوه مقننه حضور و موفقیت جدی داشت، جریان اصول‌گرایی است که در حال حاضر اصول‌گرایی دچار انشعاب و انشقاقاتی شده است.

وی ادامه داد: جبهه پایداری نیز که ادعا می‌کرد نمی‌خواهد کاندیدا معرفی کند و به دنبال گفتمان‌سازی است به سرعت تغییر مسیر داد.

سلیمی‌نمین با اشاره به این مطلب که احمدی‌نژاد با گفتمان اصول‌گرایی وارد عرصه انتخابات شد و پس از آن از این گفتمان فاصله گرفت،‌ خاطرنشان کرد: جریان اصول‌گرایی در این دوره علاوه‌بر اینکه تاثیرگذاری زیادی از بازیگردانان داشته، دارای انشعاب و انشقاق نیز شده است.

* خروج از قانون‌ فاحش‌ترین خطای اصلاح‌طلبان در انتخابات گذشته بود

سلیمی‌نمین از جریان اصلاح‌طلب با عنوان ضلع دوم انتخابات ریاست‌جمهوری یازدهم یاد کرد و گفت: جریان اصلاحات در انتخابات گذشته ریاست‌جمهوری خطای سیاسی فاحشی مرتکب شد و آن خروج اصلاح‌طلبان از مدار قانون بوده است.

مدیر مرکز مطالعات و تدوین تاریخ معاصر یادآور شد: در انتخابات ریاست جمهوری یازدهم این خطای فاحش سیاسی اصلاح‌طلبان سبب ایجاد حس بی‌اعتمادی شده، در حال حاضر اصلاح‌طلبان پایگاه اجتماعی قوی داشته اما فعال‌سازی آن منوط بر جلب اعتماد در عرصه انتخابات شده و این مسئله ممکن است به شکست و عدم توفیق آنان در انتخابات منجر شود.

* هاشمی اصلاح‌طلبان را برای رسیدن به اهداف و منافع شخصی می‌خواهد

این کارشناس مسائل سیاسی گفت: مشکل دیگر برای حضور اصلاح‌طلبان در عرصه انتخابات این است که برخی نیروهای تندروی اصول‌گرا تلاش جدی می‌کنند تا خطای نیروهای تندروی اصلاح‌طلبان را به کل جریان تعمیم دهند و خواستار خروج آنان از دایره انقلاب و مصالح ملی هستند. به گفته سلیمی‌نمین در عرصه انتخابات میان جریان‌های سیاسی یک بی‌اعتمادی جدی نسبت به حضور آنان وجود دارد.

مدیر مرکز مطالعات و تدوین تاریخ معاصر با تاکید بر اینکه هاشمی اصلاح‌طلبان را برای رسیدن به اهداف و منافع شخصی خود می‌خواهد گفت: امروز شاهد آن هستیم که بازی سیاسی هاشمی سبب شده برخی کاندیداتورهای اصلاح طلب اذعان داشته باشند که مشکلات کشور به دست هاشمی قابل حل است؛ هم‌چنین برخی مخالفان جدی وی معتقد بر این هستند که هاشمی قابل اعتماد نیست.

این کارشناس مسائل سیاسی یادآور شد: هاشمی برای نخستین بار در مجلس سوم تصمیم خود را مبتنی بر خروج اصلاح‌طلبان از عرصه سیاست کشور قطعی کرده بود.

* نگرانی احمدی‌نژاد از پایان عمر سیاسی‌اش/ ‌احمدی‌نژاد فاقد بازوی نیروی کارآمد است

وی جریان دیگر را جریان احمدی‌نژاد با عنوان ضلع سوم انتخابات توصیف کرد و افزود: پس از اینکه احمدی‌نژاد از اصول‌گرایی فاصله گرفت تلاش برای جریان سازی خود در مسیر بقای قدرت کرد؛ احمدی‌نژاد گرچه ساز و کار سیاسی قوی نداشته اما پا پس نمی‌کشد چرا که نگران پایان عمر سیاسی خود است.

سلیمی‌نمین اظهار داشت: ‌احمدی‌نژاد فاقد بازوی نیروی کارآمد است و این موج‌آفرینی سیاسی حتی با وجود پایگاه اجتماعی قوی بدون نیروی کارآمد بدون نتیجه است.

* احمدی‌نژاد دنبال گزینه‌های چون الهام و یا وزیر راه خود است

مدیر مرکز مطالعات و تدوین تاریخ معاصر ساز و کار احمدی‌نژاد را تحمیل کاندیدای مورد نظر خود به کلیت نظام توصیف کرد و اذعان داشت: همین مسئله که احمدی‌نژاد نگران پایان عمر سیاسی خود است سبب فردمحوری وی شده که این دو نوع خود فاصله گرفتن از قاعده و اصول را سبب می‌شود.

سلیمی‌نمین متذکر شد: برخی معتقدند احمدی‌نژاد با تمام تلاش خود می‌خواهد جامعه را تحت فشار قرار داده تا نزدیک‌ترین فرد خود را وارد عرصه انتخابات کند و برخی معتقدند احمدی‌نژاد به دنبال گزینه‌های دیگری چون الهام و یا وزیر راه خود است.

مدیر مرکز مطالعات و تدوین تاریخ معاصر با اشاره به اینکه احمدی‌نژاد در با فردمحوری خود دنبال این است که خود را به جای اصول و معیار قرار دهد، گفت: هاشمی نیز همانطور که روحانی را وارد صحنه کرد، به‌راحتی می‌تواند او را از صحنه انتخابات حذف کند.

وی با تشریح فضای انتخاباتی اظهار کرد: انتخابات ریاست‌جمهوری 92 سه ضلعی بوده و باید بدانیم به هر اندازه که گسترش و تکثر اضلاع در انتخابات را داشته باشیم، به همان اندازه نیز فرصت‌طلبی فتنه‌گران و سودجویان به ویژه دشمنان خارجی نظام بیشتر می‌شود.

وی افزود: سه ضلعی شدن انتخابات یازدهم ریاست جمهوری سبب فرصت طلبی برخی برای بداخلاقی و ایجاد تنش می‌شود و از همین حیث باید بر آرام نگهداشتن فضای انتخابات اهتمام ویژه داشته باشیم.

سلیمی‌نمین با بیان اینکه هاشمی از اصلاح‌طلب و اصولگرا برای دستیابی به منافع شخصی استفاده می‌کند، خاطرنشان کرد: هاشمی در انتخابات به تعبیر عوام زیر پوست خیلی افراد برای حضور در این عرصه رفت که نخستین آن ناطق نوری بود؛‌ ناطق نوری به این مسئله تن نداد و حسن روحانی از کسانی است که به‎واسطه القائات هاشمی وارد صحنه انتخابات شده است.

وی تصریح کرد: اگرچه روحانی از جریان کارگزاران و حزب توسعه است، اما بسیاری از اصلاح‌طلبان نسبت به وی مواضع تند داشته و او را از حیث اشرافیت و تشریفاتی بودن قبول ندارند.

* هاشمی همان‌طور که روحانی را وارد صحنه کرد می‌تواند او را از صحنه خارج کند

مدیر مرکز مطالعات و تدوین تاریخ معاصر با تاکید بر اینکه هاشمی به راحتی می‌تواند روحانی را از صحنه انتخابات خارج کند، گفت: هاشمی به همان ترتیبی که روحانی را وارد این صحنه کرده می‌تواند به راحتی نیز بنا بر مصلحت خود وی را از صحنه انتخابات خارج کند.

سلیمی‌نمین اذعان داشت: هاشمی به دنبال احیا و بازگشت به عقب است و باید بداند که ذائقه کشور ما بازگشت به عقب نیست؛‌ هاشمی به دنبال این است که صحنه را به استیصال سیاسی برساند و خود وارد شود.

این کارشناس مسائل سیاسی یادآور شد: هاشمی در انتخابات تکثرگرایی راه انداخته چرا که میان تعدد و تکثر کاندیداها سردرگمی ایجاد کرده تا به اهداف خود برسد.

* احمدی‌نژاد با سوار شدن بر موج اصول‌گرایی روی کار آمد

سلیمی‌نمین با تاکید بر اینکه احمدی‌نژاد با سوار شدن بر موج اصولگرایی روی کار آمد، خاطرنشان کرد: احمدی‌نژاد با سوار شدن بر موج اصول‌گرایی و ارائه گفتمان این جریان در سال 84 روی کار آمد.

وی تاکید کرد: احمدی‌نژاد در حال حاضر با فردمحوری خود به دنبال این است که خود را به جای اصول و معیار قرار دهد؛ اعمالی چون به فروش گذاشتن خودرو و کاپشن وی نشان‌دهنده این است خود را مظهر خوبی و دیگران را مظهر زشتی‌ها معرفی کند.

انتهای پیام/70023/صا40/ض1002
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها