امروز : شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۶ - 2018 January 20
۱۵:۳۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 52965
تاریخ انتشار: ۳ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۱:۰۸
تعداد بازدید: 68
به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای فارس در دوشنبه، بنابر نتیجه پژوهش سالانه مرکز موسوم به «بارومتر همگرایی» که یک نهاد وابسته به بانک توسعه «اوراسیا» ...

به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای فارس در دوشنبه، بنابر نتیجه پژوهش سالانه مرکز موسوم به «بارومتر همگرایی» که یک نهاد وابسته به بانک توسعه «اوراسیا» است، 77 درصد جمعیت ازبکستان، 75 درصد در تاجیکستان و 72 درصد از قرقیزها از برنامه عضویت این کشورها در اتحادیه گمرکی طرفداری می‌کنند.

بنابر این گزارش، بالا بودن میزان طرفداران عضویت در اتحادیه گمرکی در 3 کشور آسیای مرکزی در حالی است که قزاقستان یکی دیگر از کشورهای این منطقه در ردیف روسیه و بلاروس از سازمان‌دهندگان این نهاد اقتصادی است.

بنا به نتیجه پژوهش مرکز بارومتر همگرایی، 67 درصد جمعیت ارمنستان، 59 درصد در گرجستان، 54 درصد مولداوی‌ها، 50 درصد مردم اوکراین و ترکمنستان و 37 درصد جمعیت آذربایجان نیز از طرح عضویت کشورهایشان در اتحادیه گمرکی پشتیبانی کرده‌اند.

گفته می‌شود که نتیجه پژوهش کارشناسان مرکز بارومتر همگرایی براساس تحقیق این موضوع و نظرسنجی 14 هزار نفر از 11 کشور محدوده جامعه همسود و گرجستان اعلام شده‌ است.

اتحادیه گمرکی براساس قرارداد به امضا رسیده از سوی روسیه، بلاروس و قزاقستان ایجاد شد و از ابتدای سال 2013 فعالیت خود را آغاز کرد.

کمیسیون اتحادیه گمرکی تنها نهاد دائمی است که فعالیت این اتحادیه را تنظیم می‌کند.

اتحادیه گمرکی نتیجه مذاکرات بیش از 10 ساله هیئت‌های رسمی این 3 کشور عنوان می‌شود.

در همین حال قرقیزستان، تاجیکستان و ارمنستان 3 کشور دیگر از جامعه همسود نیز برای عضویت در این اتحادیه گمرکی اعلام آمادگی کرده‌اند.

بنابر قوانین تدوین شده، کشورهای عضو این اتحادیه از تعرفه‌های واحد و همسان گمرکی برای حمل‌ونقل فراورده‌های خود به کشورهای یکدیگر استفاده کرده و همچنین درآمد عوارض گمرکی نیز بین این کشورها براساس سهم هر کدام از آنان در انجام عملیات تجارتی توزیع می‌شود.

کارشناسان هدف از ایجاد سازمان همکاری «اوراسیا» و اتحادیه گمرکی که یک نهاد وابسته به آن است را کاهش نفوذ سیاسی و اقتصادی غرب در محدوده جامعه کشورهای همسود عنوان می‌کنند.

به گفته این کارشناسان، حفاظت از بازار داخلی این جامعه در برابر فراورده‌های غربی و کاهش تهدید ورشکستگی اقتصادی و صنعتی نیز از دیگر اهداف ایجاد این اتحادیه است.
انتهای پیام/خ
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها