امروز : شنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۶ - 2017 November 17
۰۲:۴۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 52981
تاریخ انتشار: ۳ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۱:۱۰
تعداد بازدید: 50
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، ویراست جدید کتاب «ادیان در خدمت انسان» جستارهایی درباره دین و مسائل ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، ویراست جدید کتاب «ادیان در خدمت انسان» جستارهایی درباره دین و مسائل جهان معاصر از سخنرانی‌های امام موسی صدر به اهتمام و ترجمه موسسه فرهنگی ـ تحقیقاتی امام موسی صدر منتشر می‌شود.

«ادیان در خدمت انسان» دومین جلد از مجموعۀ «در قلمرو اندیشۀ امام موسی صدر» است که در آذر ماه 1384 برای نخستین بار به بازار نشر عرضه شده است. چاپ جدید این کتاب با ویرایش و مقابلۀ تازه‌ای با متن اصلی و نیز همراه با نمایه و مستندسازی و استخراج منابع روایی و قرآنی منتشر می‌شود.

نام این کتاب از موضوع سخنرانی تاریخی امام موسی صدر در کلیسای کبوشیین بیروت اقتباس شده است. امام موسی صدر برای موعظه آغاز روزه به این کلیسا دعوت شده بود. این رویداد بی نظیر نخستین بار بود که شکل می گرفت.

امام در سال 1338 پا به خاک لبنان نهاد تا در سرزمین تمدن‌ها و فرهنگ‌های تاریی و دیار طوایف گوناگون دینی، رهبری شیعیان را در همه قلمروهای زندگی عهده دار شوند؛ با دو بال اجتهاد و علم روز. امام ، پس از هجرت به لبنان ، وارد عرصه های اجتماعی، فرهنگی و سیاسی لبنان شد. به راستی کم‌اند عالمانی که فرزند زمانه خود باشند و چه کمترند آنان که، افزون بر درک زمانه خویش ، دنیا دیده باشند. اما همگان امام صدر را، هم آگاه به زمان و هم دنیا دیده می شناسند. چرا که سفرهای متعددی به اروپا کرد و همواره با مجامع علمی و فرهنگی غرب در ارتباط بود.

از یک سو با اهل سنت به گفتگو می نشست و از دیگر سو با مسیحیان دیدار می کرد. هم با مفتی اهل سنت و دانشگاه الازهر و دیگر بزرگان عرب همچون عبدالناصر به صحبت می نشست و هم پاپ را ملاقات می کرد. اهمیت و گستره موفقیت فکری و عملی امام موسی صدر را می توان از میزان کینه‌ورزیها و زمینه سازیهای چند جانبه برای اجرای توطئه ربودن ایشان و دور نگه داشتن او از عرصه پرتحول لبنان و منطقه درک کرد.

کتاب ادیان در خدمت انسان حاوی برخی سخنرانی‌ها، پیام‌ها و مصاحبه‌های امام موسی صدر است که در آنها به موضوعات گوناگون پرداخته شده است. آزادی مطبوعات، نقش و جایگاه دین در دنیای امروز، تمدن درخشان اسلامی و عدالت اسلام بخشی از موضوعاتی است که در این کتاب به آن پرداخته شده است.

این کتاب شامل بخش‌های ادیان در خدمت انسان ، در پاسداشت آزادی، دین در جهان امروز، دین و مشارکت اجتماعی ، جلوه هایی از تمدن ما، شیوه های تربیتی و مبادی دین، جایگاه دین در جنبشهای رهایی بخش ،‌مبارز کیست؟ ، پیام انبیا، سرچشمه قیام ،‌ ایمان به رسالات خداوندی، پیامبری و پیامبران، اسلام و مخاطب معاصر،‌ اسلام، ارزش‌ها و مفاهیم انسانی، اسلام و عدالت اجتماعی و اقتصادی، ابعاد اجتماعی اسلام، اسلام و خانواده در جامعه بشریت، صلح، پیوند پاینده اسلام و مسیحیت، فرق اسلامی ، شیعه و دیگر فرق اسلامی،‌شیعه و تشیع ،‌محمد، پیامبر بت شکن ، موعود و میعاد، عبادت و عبودیت، اخلاق پیروزی،‌شان امت و سرنوشت آن، زکات فطر،‌پس از عید، روزه تمرین جهاد و موجبات پیروزی است.

پیش از این کتاب ادیان در خدمت انسان نوشته امام موسی صدر از سوی انتشارات باکو در جمهوری آذربایجان به زبان ترکی آذری منتشر شد. مترجم این مجموعه، عادل حسینوف دارای مدرک دکتری الهیات از دانشگاه امام خمینی قزوین است.

به گزارش فارس، این کتاب با قیمت 13000 تومان و با شمارگان 1500 نسخه در 405 صفحه به همت انتشارات مؤسسۀ فرهنگی تحقیقاتی امام موسی صدر به‌زودی منتشر خواهد شد.
انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها