امروز : شنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۶ - 2018 February 17
۲۳:۰۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 52984
تاریخ انتشار: ۳ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۰۲
تعداد بازدید: 35
احمد قلعه‌بانی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، اظهار داشت: نوع قرارداد چینی‌ها در میدان آزادگان بیع ...

احمد قلعه‌بانی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، اظهار داشت: نوع قرارداد چینی‌ها در میدان آزادگان بیع متقابل است و در شرایط نسبتاً سخت نوع قراردادهای بیع متقابل کار می‌کنند.

وی افزود: الان حفاری همه چاه‌های آزادگان شمالی به اتمام رسیده است، چند دستگاه حفاری از این میدان جدا شده و به میادین دیگر رفته است،طبیعتاً اگر بخش فرآورش آزادگان شمالی آماده شود این میدان آماده تولید است.

مدیرعامل سابق شرکت ملی نفت با بیان اینکه در آزادگان جنوبی هم حفاری سرعت گرفته است، اضافه کرد: در یادآوران نیز تولید زودهنگام آغاز شده است و به زودی ظرف کمتر از چند ماه آینده تولید آن به 85 هزار بشکه در روز خواهد رسید و برای ظرفیت فرآورش 130 هزار بشکه‌ای نیز تأسیسات لازم ایجاد شده است.

*فراهم شدن امکان تولید نفت از آزادگان شمالی تا پایان سال

وی با بیان اینکه یک تأسیسات میانی به ظرفیت 165 هزار بشکه در روز در بخش اروندان در حال آماده‌سازی است که میادین غرب کارون را پوشش می‌دهد، گفت: این تأسیسات از شهریور به بعد با ظرفیت 55 هزار بشکه در روز و تا انتهای سال با ظرفیت 165 هزار بشکه در روز آماده فرآورش نفت خواهد بود و امکان فرآورش نفت آزادگان، یادآوران و یاران در این تأسیسات وجود خواهد داشت.

قلعه‌بانی افزود: عملاً در این تأسیسات تا زمان آماده شدن تأسیسات اختصاصی آزادگان امکان دریافت نفت میدان آزادگان تا انتهای سال را خواهیم داشت اما این کار به مفاد قرارداد بیع متقابل ما با چینی‌ها هم بستگی زیادی دارد.

*تولید عراق از آزادگان چند برابر می‌شود

به گزارش فارس، میدان آزادگان که در ایران به دو بخش شمالی و جنوبی تقسیم شده با عراق مشترک است و در این کشور به عنوان میدان مجنون شناخته می‌شود. آزادگان بزرگ‌ترین میدان مشترک نفتی ایران در خشکی و امید اصلی افزایش ظرفیت تولید نفت ایران است.

شرکت چند ملیتی «شل» که بخش اصلی توسعه میدان مشترک مجنون عراق را بر عهده دارد، تولید اولیه از این میدان را در ماه سپتامبر (ماه جاری) به 75 هزار بشکه در روز می‌رساند. شل قصد دارد تولید از این میدان را تا ماه اکتبر (ماه آینده میلادی) به 190 هزار بشکه در روز برساند.

مدیرعامل سابق شرکت ملی نفت از پایان حفاری میدان آزادگان شمالی خبر داد و گفت: در میدان یادآوران نیز تولید زودهنگام آغاز شده است و به زودی ظرف کمتر از چند ماه آینده تولید آن به 85 هزار بشکه در روز خواهد رسید.
 
ایران در حال حاضر تنها 50 هزار بشکه در روز به عنوان تولید زودهنگام از این میدان نفت برداشت می‌کند.

این میدان از 10 سال پیش به این سو همواره در میان شرکت‌های خارجی به خصوص شرکت‌های ژاپنی و چینی دست به دست شده است.

توسعه هر دو بخش شمالی و جنوبی آزادگان بر اساس دو قرارداد بیع متقابل بر عهده چینی‌ها گذشته شده است. برای اجرای طرح توسعه آزادگان شمالی در قالب بیع متقابل مبلغی درحدود ١,٧٧٦ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری پیش بینی شده است و قرار است در فاز اول 75 هزار بشکه در روز از آزادگان شمالی نفت برداشت شود.

بر این اساس با توجه به اتمام حفاری در آزادگان شمالی در صورت توافق با چینی‌ها که توسعه آزادگان را بر عهده دارند امکان افزایش برداشت ایران از نفت این میدان تا پایان سال فراهم خواهد بود. با این حال موافقت چینی‌ها با چنین کاری با توجه به به پایان نرسیدن تاسیسات فرآورشی اختصاصی این میدان و محدودیت قراردادهای بیع متقابل در هاله‌ای از ابهام قرار دارد.

این قرارداد یکی از اولین قراردادهای OPEN CAPEX یا مناقصه باز در میادین نفتی ایران بوده و در سال 87 منعقد شده است.

خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس یک گفت‌وگوی مفصل دو ساعت و نیمه با احمد قلعه‌بانی مدیرعامل سابق شرکت ملی نفت درباره مدیریت 41 ماهه وی بر مهم‌ترین بنگاه اقتصادی ایران و دومین شرکت بزرگ نفتی جهان انجام داده است که به زودی منتشر خواهد شد.
انتهای پیام/م
برچسب ها:
آخرین اخبار