امروز : یکشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 18
۰۴:۵۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 53070
تاریخ انتشار: ۳ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۳:۰۴
تعداد بازدید: 137
مهدی فضائلی کارشناس مسائل سیاسی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، با اشاره به نطق رئیس‌جمهور آمریکا در مجمع ...

مهدی فضائلی کارشناس مسائل سیاسی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، با اشاره به نطق رئیس‌جمهور آمریکا در مجمع عمومی سازمان ملل، گفت: به لحاظ سیاست‌های جمهوری اسلامی ایران، نطق اوباما هم دارای رویکردهای مثبت بود و هم منفی اما باید منتظر ماند و دید چه مقدار رویکردهای مثبت صحبت‌های وی در عمل محقق خواهد شد.

وی یادآورد شد: در گذشته نیز چنین اظهارنظرهایی از سوی کلینتون و آلبرایت مطرح می‌شد اما در ادامه و با گذشت زمان، هیچ اقدام عملی در این راستا صورت نگرفت.

فضائلی به فتوای رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران در سخنان اوباما اشاره کرد و افزود: این فتوا، فتوای جدیدی نیست و چند سال است که مقام معظم رهبری این بحث را مطرح کرده‌اند تا جایی که یکی از پیشنهادات ایران در جریان مذاکرات آلماتی این بود که فرمایشات رهبری به عنوان سند حُسن نیت جمهوری اسلامی ایران در استفاده از انرژی صلح آمیز هسته‌ای ثبت شود و متقابلا سایر اعضا نیز حق هسته‌ای ملت ایران در غنی‌سازی اورانیوم را به رسمیت بشناسد.

فضائلی با اشاره به رویکردهای منفی در نطق اوباما خاطرنشان کرد: رئیس‌جمهور آمریکا مواضعی را در قبال حمایت از رژیم صهیونیستی و جریانات سوریه مطرح کرد که با سیاست‌های ایران کاملا متفاوت است که در واقع این اظهارات همان مواضع قبلی سران کاخ سفید بود که بار دیگر رسما اعلام شد.

وی حل اختلافات هسته‌ای بین ایران و آمریکا را گامی موثر در جلب اعتماد ملت ایران برشمرد و اظهار داشت: اگر بین ایران و آمریکا بر سر مسائل هسته‌ای توافقاتی صورت بگیرد، می‌توان  بر سر سایر مسائل نیز به بحث و گفت‌وگو نشست.

این کارشناس مسائل سیاسی در پایان با بیان اینکه فعالیت‌های هسته ای ایران بسیار شفاف و درچارچوب معاهده ان.پی.‌تی است، متذکر شد: اگر بخواهیم با کمی تنزل نسبت به مسئله هسته‌ای ایران بنگریم این پرونده باید از بُعد فنی-حقوقی در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مورد بررسی قرار گیرد و نه در شورای امنیت که وظیفه رسیدگی به پرونده‌های سیاسی- امنیتی را بر عهده دارد.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها