امروز : جمعه ۳۱ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 April 19
۰۲:۴۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 53072
تاریخ انتشار: ۳ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۳:۰۴
تعداد بازدید: 63
به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، الیاس نادران نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در نشست علنی امروز خانه ...

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، الیاس نادران نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در نشست علنی امروز خانه ملت و در جریان بررسی کلیات طرح اصلاح تبصره 2 ماده 39 قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران، طی تذکری آیین نامه‌ای اظهار داشت: مصوبه کمیسیون اجتماعی درباره طرح مذکور از جهات مختلف با اصول قانون اساسی مغایرت دارد، از جمله اصول 75، 110،112 و همچنین بند 9 اصل سوم.

وی افزود: طبق تفسیر شورای نگهبان و تدابیر مقام معظم رهبری، مجلس نمی‌تواند در مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی و همچنین مصوبات مجمع تشخیص مصحلت نظام ورود کند.

آیین نامه‌ای در مجمع تشخیص به تصویب رسیده که در ماده 7 آن تصریح شده است که در موارد اختلاف بین مجلس و شورای نگهبان که مجمع تشخیص مصوبه‌ای را می‌گذراند، اصلاح این مصوبه فقط توسط مجمع امکان پذیر است  مجلس اجازه ورود به آن مصوبه را ندارد.

نادران با بیان اینکه این رویه‌ای بوده که تا به حال رعایت می‌شده است اما اداره قوانین نباید اجازه می‌داد پیشنهاد طراحان به چرخه مصوبه قانونی ورود یابد، گفت: هم اکنون که ما به این موضوع ورود پیدا کردیم، باید آن را علاج کنیم، متاسفانه بنیاد شهید و امور ایثارگران، حقوق ایثارگران و حق ایثارگری را با حقوق حالت اشتغال تداخل داده است در حالی که حقوق حالت اشتغال تعریف دارد و حق ایثارگری هم تعریف دارد.

به گفته وی، آنچه که مورد نظر شورای نگهبان در این زمینه بوده و به آن ایراد گرفته، مجمع تشخیص هم درباره آن اظهارنظر کرده، این است که جانبازان اجازه دریافت 2 حقوق از دو صندوق به عنوان حقوق حالت اشتغال را ندارند ولی این موضوع ارتباطی به حقوق ایثاگری ندارد و باید آن را دریافت کنند.

در ادامه این جلسه محمد دهقان عضو هیئت رئیسه مجلس در پاسخ به تذکر نادران گفت: مواردی که مجلس حق ورود به آنان را ندارد، مواردی است که مستقیما مجمع تشخیص مصحلت نظام نسبت به آن مصوبه دارد.

وی افزود: مجمع تشخیص مصلحت نظام تاکنون مورد ماده 39 قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران، مصوبه‌ و مداخله‌ای نداشته است به همین دلیل ورود مجلس به این موضوع مجاز است.

در ادامه این جلسه، حجت الاسلام ابوترابی فرد اخطار اصل 75 قانون اساسی نسبت به این طرح را وارد دانست اما نمایندگان مجلس با 68 رای موافق، 60 رای مخالف و 10 رای ممتنع از 197 نماینده حاضر در جلسه، این اخطار را قبول نکردند.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها