امروز : دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 23
۱۲:۴۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 53093
تاریخ انتشار: ۳ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۳:۰۹
تعداد بازدید: 33
به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای فارس در دوشنبه، به باور کارشناسان، شواهدی وجود دارد که نظربایف در آخرین دیدار با پوتین، جانشین خود را به وی معرفی کرده ...

به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای فارس در دوشنبه، به باور کارشناسان، شواهدی وجود دارد که نظربایف در آخرین دیدار با پوتین، جانشین خود را به وی معرفی کرده است.

همانگونه که آشکار شد، رئیس جمهور قزاقستان در جلسه اخیر سازمان پیمان امنیت جمعی شرکت نکرد و به جای وی «سریک احمداف» نخست وزیر این کشور از سوی قزاقستان نمایندگی کرد.

چه عاملی می‌تواند باعث این عملکرد قزاقستان شود؟ آیا این بدان معناست که پیش‌بینی کارسناسان آمریکایی در مورد شکست هر پروژه همگرایی در حوزه کشورهای سابق اتحاد شوروی درست است؟

علاوه براین، آیا قزاقستان در این مورد از کشور همسایه خود یعنی ازبکستان که اقدام به ترک سازمان پیمان امنیت جمعی کرد، پیروی کرده و به وعده‌های سودآور شرکای غربی اعتماد خواهد کرد؟

با این وجود، تحلیلگران در مورد این مسئله با شک و تردید می‌نگرند.

«ایشان‌بای عبدالرزاق‌اف» سخنگوی سابق وزیر خارجه قرقیزستان در این مورد اظهار داشت: من فکر نمی‌کنم که در این خصوص باید نشانه‌های سیاسی را دنبال کرد چرا که در این رابطه مشکل معمولی همچون سلامتی نظربایف در نظر گرفته نمی‌شود.

علاوه براین، به دلیل اینکه همچون نشست‌های قبلی دستور کار این جلسه معلوم بود و مسائلی جدیدی مورد بررسی قرار نمی‌گرفت و بیشتر بحث اجرایی شدن توافقات قبلی بود، شاید نظربایف در آن شرکت نکرد.

«مارس ساریف» تحلیلگر سیاسی قرقیزستان نیز تا حدی با این مسئله موافق است.

وی استدلال می‌کند البته، دلیل اول که مشکل سلامتی نظربایف است بیشتر قوت دارد اما در هر صورت با توجه به سطح برگزاری این رویداد، علت عدم حضور نظربایف باید بسیار قانع کننده ارزیابی شود.

ساریف تصریح کرد که در حال حاضر در قزاقستان مبارزه برای حاکمیت ادامه دارد چرا که ضرورت تعیین جانشین برای نظربایف پیش آمده و همانگونه که آشکار شده وی در آخرین دیدار با پوتین مسئله جانشینی خود را مطرح کرده است.

وی اظهار داشت: بنابراین، دلیل عدم حضور رئیس جمهور قزاقستان در نشست سازمان پیمان امنیت جمعی ممکن است به فرآیندهای سیاسی داخل این کشور ارتباط داشته باشد.
انتهای پیام/خ
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها