امروز : پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 26
۱۵:۳۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 53098
تاریخ انتشار: ۳ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۳:۱۱
تعداد بازدید: 174
به گزارش خبرنگار سینمایی فارس، رئیس سازمان سینمایی نشست خبری خود را در سالن سیف‌الله داد خانه سینما برگزار کرد و در این جلسه رسما بازگشایی نهاد صنفی ...

به گزارش خبرنگار سینمایی فارس، رئیس سازمان سینمایی نشست خبری خود را در سالن سیف‌الله داد خانه سینما برگزار کرد و در این جلسه رسما بازگشایی نهاد صنفی سینمای ایران را اعلام کرد.

اما این پایان ماجرا نبود. گروهی که براساس قوانین وزارت ارشاد که امروز ایوبی یکی از معاونانش است خود را قانونی می‌دانند این تصمیم را بر نتافتند. آنها معتقد بودند این نحوه بازگشایی با ماحصل جلسات آنها با رئیس سازمان سینمایی و البته مشاور عالی او بسیار متفاوت است و عملا رئیس سازمان نه تنها نتوانست نقش پدری را ایفا کند بلکه آنها را دور زده است.

حاصل این موضوع بیانیه‌هایی است که در آستانه برگزاری مجمع عمومی 15 مهر منتشر می‌شود و برخی اصناف ضمن تاکید بر قانون گرایی از حضور در مجمع عمومی انصراف می‌دهند و در سوی مقابل اصناف دیگر بیانیه می‌دهند که مبادا نام ما را به مصادره گیرند و اگر چنین شود چنان خواهیم کرد.

قطعا فضای فعلی برای رئیس سازمان سینمایی هم که گوشش به صداهای بلند عادت ندارد و دوست دارد در گفت وگوی رو در رو و با صدای آرام مشکلات را حل و فصل کند ناخوشایند است. ایوبی آمده است تا امید و اعتدال را به بدنه سینمای ایران تزریق کند. امیدی که تاحدودی به واسطه بهره‌گیری از ادبیات متفاوت حاصل شده اما در عمل نه تنها اختلافات مدعیان خانه سینما برطرف نشده بلکه اینک طیف دیگری نیز در سینما اعلام موجودیت کرده‌اند که نه ادبیات عامیانه آن طیف را می‌پسندند و نه در دایره جلسات گروهی آن طیف دیگر جایی دارد. این گروه سوم نه مدعی در دست گیری خانه سینما هستند و نه مدیریت بر آن. آنها از واژه صنف و صنف‌گرایی در کلامشان سخن می‌گویند و معتقدند هیچکدام از دو طیف مدعی دیگر «فی سبیل‌الله» کار صنفی انجام نمی‌دهند که اگر جز این بود امروز شاهد جای خالی 3500 نفر از اهالی سینما در این دعواها نبودیم. چرا که اگر به همه داشته‌های دو طیف مدعی توجه گفتیم در خوشبینانه‌ترین حالت 500 نفر را می‌توان به آنها منصوب کرد. بنابراین 3500 نفر دیگر از اهالی سینما(براساس آمارهای رسمی) برایشان مهم نیست چه کسی در این خانه سینما پشت میز قدرت قرار می‌گیرند، آنها از خانه خود توقع کار صنفی دارند. کار صنفی که حداقل از سال 88 به دلیل چهار تغییر عمده در مفاد اساسنامه بدون هماهنگی با وزارت ارشاد و معاونت سینمایی وقت با مشکل روبرو شده است(اینجا را بخوانید).

مجمع عمومی خانه سینما قرار است 15 مهر برگزار شود. عده‌ای از هم‌اکنون برای رسیدن به نتیجه مورد نظر خود برنامه‌ریزی کرده‌اند و عده‌ای دیگر با این پیش فرض که همه چیز از پیش طراحی شده است حضور در این مجمع را تحریم کرده‌اند و گروه سوم نیز از دور نظاره‌گر این بازی هستند تا در نهایت چه بر سر خود خانه سینما خواهد آمد.
 
دلایلی که هیچ‌گاه بازگو نشد

اما در تمام این چهار سال( از سال 88 که اختلاف با معاونت سینمایی وقت بر سر تغییر اساسنامه آغاز تا دی ماه سال 90 که به حکم وزیر ارشاد تعطیل شد) چرا هیچ فرد یا گروهی دلایل تعطیلی خانه سینما را بازگو نکرد. مگر نه اینکه تغییر خود سرانه در چهار بند باعث همه این دعواها و بلواها شده بود اما سوال اساسی اینجاست که مدعیان قانون مداری امروز که 5 سال قبل بدون هماهنگی با ارشاد و معاونت سینمایی در اساسنامه خانه سینما دست برده و نسخه اصلاح شده خود را بدون تائید ارشاد و معاونت سینمایی به ثبت رساندند تاکنون در مقابل دلایل واقعی این موضوع سکوت کرده‌اند؟

این گروه مدعی که خانه سینما را بدون حضور خودشان اصلا خانه نمی‌دانند براساس کدام منطق و معیاری در سال 87 اقدام به حذف بند پایبندی به قانون اساسی، فعالیت تحت نظر وزارت ارشاد و حذف ناظر مالی ارشاد کردند؟

در پایان از این دوستان متفکر و اندیشمند باید پرسید که امروز و با آمدن دولت تدبیر و امید چه تفاوتی در رویکردهای اصلی نظام جمهوری اسلامی ایران رخ داده که مدعیان دیروز به اساسنامه‌ای برای بازگشایی خانه سینما تن داده‌اند که اتفاقا چهار بند ذکر شده به صفحه اول آن بازگردانده شده است؟ آیا حق 4 هزار عضو سینمای ایران این نیست که امروز از این گروه بخواهند تا به این سوال برای یکبار هم شده پاسخ بدهند. چرا که همین موضوع چهار سال باعث ایجاد کمکش و دعوا در سینما و یکسال و  نیم تعطیلی نهاد صنفی سینماگران شده است و امروز این گروه در سکوتی معنادار شرایط را برای برگزاری مجمع عمومی فراهم می‌کنند که قرار است به اساسنامه‌ای رای مثبت دهدکه تمام بلواهای سینما از حذف چهار بند ان شروع شد.
انتهای پیام/ا
برچسب ها:
آخرین اخبار