امروز : یکشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 24
۱۸:۳۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 53147
تاریخ انتشار: ۳ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۴:۱۰
تعداد بازدید: 61
به گزارش خبرنگار تئاتر فارس، نشست خبری نمایش «مخاطب خاص» صبح امروز سوم مهر ماه با حضور علی شمس (نویسنده و کارگردان)، رضا مولایی، جواد نمکی و الهام ...

به گزارش خبرنگار تئاتر فارس، نشست خبری نمایش «مخاطب خاص» صبح امروز سوم مهر ماه با حضور علی شمس (نویسنده و کارگردان)، رضا مولایی، جواد نمکی و الهام شعبانی (بازیگر)‌ در سالن کنفرانس تئاتر شهر برگزار شد.

علی شمس نویسنده و کارگردان نمایش «مخاطب خاص» در ابتدای این نشست، گفت:‌ «مخاطب خاص» داستان رستوران حمید سمندریان است که سال 60 در خیابان کاخ ایجاد شده بود و تبدیل به پاتوقی برای هنرمندانی که کار نمی‌کردند، شده بود. سمندریان یک فرد معتدل بود که با همه گرایش‌های تئاتری رابطه خوبی داشت به همین ترتیب آنجا به پاتوقی تبدیل شده بود.

وی ادامه داد: فضای متنی «مخاطب خاص» متأثر از واقعیت است اما برای اجرای آن مجموعه‌ای از واقعیت‌ها و تخیل تجمیعی حاصل شده است.

شمس با بیان اینکه نگذاشتن کارگاهی کار کنیم و از ما متن خواستند، گفت: وقتی ایده این اثر را به دوستان دادم، گفتند حتما باید متن باشد، که این نگاه تحقیرآمیز را از مراحل شکل گرفتن متن تا پروسه تولید جزئی از اجرای کار نیز شد.

این نویسنده و کارگردان تئاتر با اشاره به کمک‌های هما روستا همسر زنده‌یاد «حمید سمندریان» در در تولید این نمایش،‌ اظهارداشت: خانواده سمندریان با کار همراه بودند و مشخصاً باید از خانم روستا در ارائه خوراک فکری و خاطرات گذشته برای پیشبرد این اثر تشکر کنم.

شمس با بیان اینکه «مخاطب خاص» به هیچ سالنی احتیاج ندارد، بیان داشت: وقتی صحبت از تئاتر محیطی می‌شود یعنی شخصی سالن نداشته و اجرای خود را به کافه تریا یا سالن انتظار اصلی آورده است، مطلقاً ما مشکل سالن نداشتیم و اینکه این کار هیچ ارتباطی با هیچ سالنی نداشت و باید در فضایی تاریخی و نوستالوژیک اجرا می‌شد. ضرورت ایجاد می‌کرد تا در کافه تریا که فضایی تاریخی بنا به عمر خود دارد، اجرا برویم و جایی به غیر از آن مفهوم را شهید می‌کرد.

وی در پاسخ به این سوال که قصد ادامه تولید نمایش‌های دیگری درباره تاریخ معاصر تئاتر ایران دارید، گفت: قصد ندارم این جریان و پرداختن به تاریخ تئاتر را ادامه بدهم زیرا نابی خود را از دست می‌دهد، در واقع همه سمندریان نیستند. سمندریان یگانه عنصری است که در شرایط سخت تئاتر ایران را ترک نمی‌کند. زمانی که تئاتر کار نمی‌کند به تئاتر فکر می‌کند و به تربیت دانشجویانی می‌پردازد که حال در حال فعالیت هستند. عمق تأثیر سمندریان است که او را متمایز می‌کند.

نمایش «مخاطب خاص» یک یادواره‌ای از تمام بزرگانی که در طول سال‌های گذشته تأثیری در تئاتر داشتند و ما با نام‌های غریبه مواجه نیستیم.

وی همچنین از عباس غفاری عضو شورای هنری تئاتر محیطی تئاتر شهر قدردانی کرد و گفت: غفاری به عنوان یک عنصری که فشارها را تعدیل می‌کند، در واقع یک فرد زحمتکش است که کمک زیادی برای اجرا رفتن «مخاطب خاص» کرد.

رضا مولایی بازیگر نقش «حمید سمندریان» در نمایش «مخاطب خاص» نیز بیان داشت: خیلی خوشحال هستم که در این کارم و ایده‌ آن را بسیار دوست دارم. سالها تجربه تئاتر دارم اما این سخت‌ترین نقش است زیرا نقش استادم سمندریان است.

وی افزود: ما سمت تقلید نرفتیم اما گاهی نقش‌پوشی می‌کنیم؛ گاهی خود مانیم، گاهی نقشیم.

جواد نمکی دیگر بازیگر این نمایش نیز گفت: نگاه نویسنده برایم بسیار ویژه بود زیرا یک کار ضروری برای تئاتر معاصر ما بود. یکی از کمبودهای تئاتر ما عدم توجه به تاریخ معاصر تئاتر کشورمان است. باید بدون هیچ نقد سخت هنرمندان به تاریخ معاصر تئاتر کشورمان بپردازند، زیرا این توجه به تاریخ معاصر تئاتر ضروری است و علی شمس هوشمندانه به این مقوله پرداخته است.

وی ادامه داد: در این کار طی بحث‌هایی که با گروه داشتیم بیشتر به جای آنکه تقلید کنیم به سمت روایت رفتیم.
 
به گزارش فارس،‌ نمایش «مخاطب خاص» کاری از علی شمس از 7 مهر ماه ساعت 17:30 در کافه تریا مجموعه تئاتر شهر اجرای خود را آغاز می‌کند.
 
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها