امروز : چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 20
۰۶:۲۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 53177
تاریخ انتشار: ۳ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۵:۰۹
تعداد بازدید: 74
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در عشق‏‌آباد، دومین نشست کارشناسی پیرامون بررسی پیش‌نویس طرح موافقت‌نامه پیشگیری اوضاع ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در عشق‏‌آباد، دومین نشست کارشناسی پیرامون بررسی پیش‌نویس طرح موافقت‌نامه پیشگیری اوضاع فوق‌‏العاده و رفع پیامدهای آن در دریای خزر با حضور نمایندگان و کارشناسان پنج کشور ساحلی این دریا خزر در محل ساختمان وزارت خارجه ترکمنستان در عشق‏‌آباد آغاز به کار کرد.

این نشست که نخستین مرحله آن در سال گذشته میلادی در عشق‏‌آباد برگزار شده بود، اکنون به همت وزارت خارجه ترکمنستان و اداره دولتی در امور خزر وابسته به نهاد ریاست جمهوری ترکمنستان سازماندهی شده و به مدت 3 روز برگزار می‏‌شود.

برگزاری نشست منطقه‏‌ای در ارتباط با دریای خزر در حالی است که رئیس‌جمهور ترکمنستان چندی پیش با تأکید بر اهمیت حوزه خزر، اتحاد و انسجام اقدامات مشترک در این حوزه را مهم برشمرد.

«قربان‌قلی بردی‏‌محمداف» رئیس‌جمهور ترکمنستان در یکی از جلسات هیئت دولت این کشور گفت: در حال حاضر حوزه خزر به یکی از مناطق مهم ژئوپلتیکی، اقتصادی، ترابری و ارتباطات در عرصه اوراسیا تبدیل شده‏ است.

وی ضمن بیان این مطلب، تصریح کرد: ترکمنستان در آینده نیز اقدامات گسترده‌‏ای را در راستای توسعه و گسترش همکاری‌‏های سازنده مبتنی بر موازین و حقوق بین‌‏المللی و همچنین احترام به منافع ملی همه کشورهای ساحلی دریای خزر به مورد اجرا خواهد گذاشت.

وی با تأکید بر اهمیت اتحاد و انسجام اقدامات عمومی و مشترک در حوزه خزر، عنوان کرد که همه کشورهای ساحلی خزر باید در امر حفاظت از تنوع زیستی و بهره‌برداری صحیح از منابع غنی این دریا مشارکت کنند.

وزیر امور خارجه ترکمنستان پیشتر گفته بود که پیش‏‌نویس طرح موافقت‌نامه‏‌های مذکور در سال 2011 از سوی طرف ترکمنی تهیه و برای بررسی به کشورهای ساحلی دریای خزر ارسال شده‏ است.

در حال حاضر مسائل مربوط به امنیت و حفظ محیط زیست این حوزه به طور آشکار بر ملاحظات اقتصادی و ژئوپلتیک برتری دارند و برخی از موضوعات با اهمیت همچون همکاری اقتصادی، تجاری، انرژی، ترابری و غیره به ایجاد مناسبات سیاسی نزدیک‌تر میان کشورهای ساحلی خزر بستگی دارد.

این در حالی است که مسائلی همچون اکتشاف و استخراج انرژی و لطمه‌ای که از این طریق به محیط زیست خزر وارد می‏‌شود، زمینه‏‌های گسترده‏‌ای را برای تقویت همکاری‏‌های منطقه‏‌ای با محوریت دریای خزر فراهم می‏‌سازد.

واقعیت این است که به دلیل وجود منابع مشترک انرژی (نفت‌ و گاز) کشورهای ساحلی هنوز نتوانسته‏‌اند به توافقی همه ‏‌جانبه درباره تعیین مرزها و رژیم حقوقی دریای خزر دست یابند و این درحالی است که روند مذاکرات بین کشور ساحلی در پی فروپاشی شوروی سابق حدود 20 سال است که ادامه دارد.
انتهای پیام/خ
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها