امروز : سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 23
۰۰:۰۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 53180
تاریخ انتشار: ۳ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۵:۰۹
تعداد بازدید: 125
به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای فارس در دوشنبه، «قادر ملک‌اف» رئیس مرکز تحلیلی «دین، حقوق و سیاست» در قرقیزستان در مصاحبه با پایگاه خبری «توشتوک» ...

به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای فارس در دوشنبه، «قادر ملک‌اف» رئیس مرکز تحلیلی «دین، حقوق و سیاست» در قرقیزستان در مصاحبه با پایگاه خبری «توشتوک» اظهار داشت که بنابر اعلام کمیته دولتی امور مذهبی در قرقیزستان، مدتهاست که تعداد مساجد در این کشور از مرز 2000 عدد عبور کرده است.

ملک‌اف افزود: بیش از 80 درصد از جمعیت قرقیزستان خود را مسلمانان می‌دانند و به گفته کارشناسان، اقتدار و نفوذ اسلام کلاسیک نه تنها در حوزه اجتماعی بلکه در حوزه سیاسی نیز در حال رشد است ضمن آنکه در عین حال، تعداد پیروان اسلام رادیکال نیز در حال افزایش است.

وی تصریح کرد که در بسیاری از کشورها، دختران مسلمان از قوانین مؤسسات پیروی می‌کنند و بعد از فعالیت‌های مدرسه‌ای، حجاب می‌پوشند که هیچ تناقضی در این رابطه مشاهده نمی‌شود.

قادر ملک‌اف افزود: چنانچه دولت در حال حاضر ممنوعیت پوشیدن حجاب را آغاز کند، مسلمانان متدین از این امر پیروی نخواهند کرد چراکه برای افراد مؤمن، قرآن بالاتر از قانون اساسی است.

رئیس مرکز «دین، حقوق و سیاست» ادامه داد: قوانینی که مربوط به نوع پوشش در مدارس است باید از طریق اجماع تدوین و آماده شوند نه به شکلی یک‌جانبه.

وی افزود: ممنوعیت پوشیدن روسری منجر به درگیری در جامعه می‌شود و امکان دارد حتی به سمت درگیری مسلحانه کشیده شود که نمونه آن را ما در کشور قزاقستان شاهد بودیم.

این کارشناس مذهبی قرقیزستان یادآور شد که در آنجا سخنرانی نظربایف در مورد ممنوعیت پوشیدن حجاب در مدارس و دانشگاه‌ها موجب شد که مجاهدین «جندالخلیفه» که در افغانستان حضور دارند علیه نظربایف و قزاقستان اعلام جهاد کنند و حال آنکه ما در سال گذشته شاهد انفجاراتی در این کشور بودیم.

قادر ملک‌اف عنوان کرد که در قرقیزستان نیز نیروهای افراطی دارای ظرفیت کافی برای انجام چنین اقداماتی هستند که نباید به آنها بهانه‌ای برای این اقدامات داد چرا که در غیر این صورت هیچ کس در امان نخواهد ماند.
انتهای پیام/خ
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها