امروز : یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 27
۰۷:۰۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 53185
تاریخ انتشار: ۳ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۵:۱۱
تعداد بازدید: 175
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، کتاب «غزل روزگار ما»، شب گذشته در نود و هشتمین برنامه «دایره دیدار» نقد و بررسی شد. «غزل ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، کتاب «غزل روزگار ما»، شب گذشته در نود و هشتمین برنامه «دایره دیدار» نقد و بررسی شد. «غزل روزگار ما» مجموعه‌ای گردآوری شده از غزل‌سرایان دو دهه اخیر است که در برنامه‌ای با حضور سید احمد حسینی گردآورنده اشعار کتاب و سید مهدی موسوی و عباس کریمی عباسی؛ منتقدان برنامه بررسی شد.

در ابتدای برنامه موسوی با اشاره به این که «غزل روزگار ما» آینه تمام‌نمای غزل ما نیست، گفت: در این کتاب آثار تعدادی از غزلسرایان منتشر شده و آثار بسیاری دیگر نیست. البته این کتاب در چاپ‌های دوم و سوم تکمیل‌تر شده است.

این شاعر غزل‌سرا تصریح کرد: از دیگر مشکلات چاپ چنین کتاب‌هایی این است که برخی از شاعران حاضر نیستند اشعارشان در کنار دیگر شاعران منتشر شوند. همچنین گاهی اوقات آثار برخی از شاعران به دلیل گمنام بودن از قلم می‌افتند.

وی بیان کرد: این کتاب برای جوانان می‌تواند مؤثر باشد؛ چرا که بهترین غزل‌ها را می‌توانند یک جا در یک اثر مطالعه کنند. حسینی، آثار شاعران را بدون سلیقه شخصی و خصومت در یک اثر گردآوری کرده است و گاه دیده می‌شود که وی نه تنها با این شاعران سابقه دوستی نداشته، بلکه دشمن هم بوده است.

وی خطاب به حسینی گفت: اگر بر چنین مجموعه‌ای می‌توانستید مقدمه‌ای ‌بنویسید، بهتر بود و حتی نقدهایی بر آثار منتشر شده را می‌نگاشتید. بسیاری از مجموعه شعرها به مرور از میان می‌روند و چه بهتر بود که این مجموعه‌های چاپ شده وارد کتابخانه‌های عمومی می‌شدند و در اختیار جوانان به ویژه مخاطبان روستایی قرار می‌گرفتند.

در ادامه سیداحمد حسینی با اشاره به روند چاپ کتاب «غزل روزگار ما» اظهار کرد: برای چاپ این مجموعه، آثار چهارصد شاعر را جمع‌آوری کرده‌ام که این پروسه نزدیک به هفت ماه طول کشید. پس از جمع‌آوری آثار شاعران، روند چاپ مجموعه محقق شد.

وی افزود: خوشحالم که «غزل روزگار ما» جای خود را در میان مخاطبان باز کرده است. مشابه این کتاب در بازار نشر وجود دارد، اما این مجموعه تک‌سویه است و تلاش کردم تا آثار را بدون سلیقه شخصی منتشر کنم.

مدیر نشر نیما تصریح کرد: آثار این شاعران بین دهه 50 ـ 71 است. در چاپ اول بسیاری از شاعران جا ماندند که این امر به دلیل مجوز بود یعنی آثار 753 صفحه شعر را برای مجوز ارائه کردیم که تنها با 353 صفحه موافقت شد. همچنین در چاپ دوم شاهد حذف آثار گروهی دیگر شاعران بودیم.  تلاش‌مان این بود تا در چاپ‌های بعدی به‌روزتر باشیم.

وی افزود: 30 درصد از شعرای این مجموعه، کتابی را منتشر نکرده بودند. حتی بخشی از این شاعران معروف و جریان‌ساز بودند. جستجوی چنین شاعرانی برایمان بسیار سخت بود. آنها به دلیل نداشتن امکانات همچون استفاده از فضای مجازی و دسترسی نداشتن به چنین فضایی ناشناخته مانده بودند که به واسطه آشنایان و دوستان معرفی شدند.

در ادامه عباس کریمی‌عباسی، با اشاره به چاپ کتاب «غزل روزگار ما» تصریح کرد: چاپ این کتاب افتخار فرخنده و مبارکی است؛ چرا که در دوره‌های گذشته شاهد چنین کتاب‌هایی نبودیم و بعدها هم شیوه گردآوری آثار؛ گزینشی، رفاقتی یا با نگاه‌های مختلف دیگر منتسب به دسته بندی ها به اشعار بود.

وی افزود: بیشتر کتاب‌ها، کتاب‌سازی بودند تا اینکه گردآوری آثار باشند اما «غزل روزگار ما» نتیجه تلاش شاعری است که با تجربه و شناخت آثار را گرد هم آورده است.

این منتقد ادبی تصریح کرد: از ایرادهایی که می‌توان به این مجموعه وارد کرد این است که مجموعه فاقد معرفی ابتدایی و انتهایی است، زیرا باید در این معرفی مطرح می‌شد که شاعران دهه 50 ـ 71، یعنی متولدین این سال‌ها بودند یا اشعارشان در این سال‌ها سروده شده است که متأسفانه چنین معرفی‌نامه‌ای را در مجموعه شاهد نیستیم.

وی افزود: اشعار شعرا بر اساس حروف الفبایی دسته‌بندی شده است و ای کاش همین نوع دسته‌بندی در گزینش اشعار را شاهد بودیم.

دبیر دایره دیدار تصریح کرد: تقلید شاعران مبتدی از دیگر شعرا، یکی از ایرادهایی است که می‌توان به آنها وارد کرد. آنها بدون آنکه هدف شاعر را بدانند، از روی آثارشان تقلید می‌کنند و در نهایت شاهد چاپ آثاری با سطح ضعیف هستیم.
انتهای پیام/س
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها