امروز : سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 23
۰۲:۳۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 53210
تاریخ انتشار: ۳ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۶:۰۹
تعداد بازدید: 169
به گزارش خبرگزاری فارس،‌ روزنامه آمریکایی «واشنگتن پست» در سرمقاله با عنوان «آزمایش استراتژی رفتار نرم ایران»، به حضور روز گذشته «باراک اوباما» رئیس ...

به گزارش خبرگزاری فارس،‌ روزنامه آمریکایی «واشنگتن پست» در سرمقاله با عنوان «آزمایش استراتژی رفتار نرم ایران»، به حضور روز گذشته «باراک اوباما» رئیس جمهور آمریکا و دکتر «حسن روحانی» رئیس جمهور ایران در نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل اشاره کرده و نوشته است که این حضور منجر شده است که انتظارات درباره احتمال توافق میان آمریکا و ایران بعد از دهه ها دشمنی افزایش پیدا کند.

واشنگتن پست در ادامه به شرکت «جان کری» وزیر امور خارجه آمریکا در نشست آخر هفته جاری گروه 1+5 با ایران اشاره کرده و نوشته است که این نشست، عالی رتبه ترین رابطه میان آمریکا و ایران در طول سال های اخیر محسوب می شود.

این روزنامه آمریکایی در ادامه با اشاره به اینکه آقای اوباما حق دارد که بگوید مسیر دیپلماتیک در قبال ایران باید آزموده شود،‌ این سوال را مطرح کرده است که اما آیا خوش بینی رئیس جمهور قابل توجیه است؟

در این گزارش ادعا شده است که دلیل کافی برای تردید در رابطه با حرکت چرخه فعالیت های هسته ای ایران به سمت قابلیت تسلیحات هسته ای وجود دارد.

واشنگتن پست با اشاره به اینکه ایران به شیوه ای پایدار به قابلیت خود در غنی سازی اورانیوم با وجود یک دهه مذاکره و تشدید تحریم ها افزوده، مدعی شده است که با این حال رئیس جمهور ایران هنوز نشان نداده است که دولت جدید این کشور آمادگی چه نوع تغییراتی در مقایسه با سرپیچی های گذشته تهران در محدود کردن فعالیت های هسته ای اش دارد و اینکه آیا دولت روحانی بازرسی های سرزده بازرسان سازمان ملل و یا پاسخگویی به سؤالات بازرسان سازمان ملل درباره فعالیت مشکوک روی کلاهک ها و موشک ها را می پذیرد یا خیر.

این روزنامه آمریکایی بدون توجه به حضور پرشور مردم ایران در انتخابات ریاست جمهوری اخیر این کشور مدعی شده است که علت حضور روحانی در نیویورک پیروزی دموکراسی در ایران نبوده بلکه تصمیم رهبر ایران برای فرصت بخشیدن به استراتژی نرم رفتاری بوده است.

بر اساس ادعای این روزنامه، احتمال اینکه ایران در این بین امتیازاتی از جمله محدودیت جزئی در غنی سازی اورانیوم و یا کاهش انبار فزاینده اورانیوم غنی شده را به غرب بدهد وجود دارد اما چشم پوشی واقعی ایران از دستیابی به قابلیت تولید سلاح و پذیرش نظارت های بین المللی دور از ذهن به نظر می رسد.

واشنگتن پست در انتهای این گزارش آورده است که رسیدن به یک توافق کوچک با ایران و کاهش قابلیت هسته ای تهران در ازای لغو بخشی از تحریم ها در مقایسه با توسعه غیر قابل کنترل هسته ای تهران ترجیح داده می شود اما در عین حال خطری که وجود دارد این است که در هیجان ایجاد شده ای که ناشی از دیپلماسی عمومی ماهرانه آقای روحانی است، آمریکا و متحدان واشنگتن امتیازات غیر قابل توجیه و بیشتری به تهران بدهند و یا اینکه با تصور اینکه یک معامله بزرگ با ایران امکان پذیر است، فریب بخورند.

واشنگتن پست نتیجه گرفته است که: بهتر است که به سرعت از آقای روحانی بخواهیم تا پیشنهاد نهایی خود را صراحتا بیان کند.

این گزارش در حالی منتشر شده است که رئیس جمهور جدید ایران ضمن اشاره به صلح آمیز بودن مقاصد هسته ای ایران و اینکه این کشور تهدیدی برای منطقه و جهان به حساب نمی آید، بر رویکرد تعامل سازنده و ائتلاف جهانی برای صلح تاکید دارد و اوباما نیز روز گذشته حقوق هسته ای مردم ایران را به رسمیت شناخت و اعلام کرد که «جان کری» وزیر امور خارجه خود را مسئول دست یافتن به توافق هسته ای با ایران کرده است.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها