امروز : سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 22
۲۰:۴۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 53216
تاریخ انتشار: ۳ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۶:۱۱
تعداد بازدید: 106
به گزارش خبرنگار فرهنگی فارس، انحلال بزرگترین شورای فقهی ـ سیاسی شیعیان بحرین همچنان در این کشور مطرح می‌شود و مورد توجه قرار گرفته است. «شورای ...

به گزارش خبرنگار فرهنگی فارس، انحلال بزرگترین شورای فقهی ـ سیاسی شیعیان بحرین همچنان در این کشور مطرح می‌شود و مورد توجه قرار گرفته است.

«شورای اسلامی علمایی» بحرین یکی از قدیمی‌ترین و باسابقه‌ترین جمع سیاسی ـ فقهی علمای شیعه بحرین است که ریاست آن را «شیخ عیسی قاسم» رهبر شیعیان و رهبر انقلاب این کشور برعهده دارد و اخیرا هجمه رسانه‌ای و حقوقی رژیم آل‌خلیفه به این مرکز آغاز شده تا آن را منحل کنند.

نخستین روز مهر بود که دادگاه اداری بحرین احضاریه‌هایی را برای اعضای شورای مرکزی این مرکز ارسال کرده تا در برابر درخواست وزارت دادگستری این کشور برای انحلال و بستن مقر و مصادره اموال این شورا از خود دفاع کنند.

علت اوج این اقدام، این بود که اخیرا یکی از چهره‌های برجسته علمی بحرین با نام «آیت‌الله نجاتی» وکیل شرعی آیت‌الله سیستانی مورد تهدید آل‌خلیفه قرار گرفت و تابعیت بحرینی وی توسط این کشور خلع شد اما این شورا با قدرت از نماینده آیت‌الله سیستانی حمایت کرد.

با این اتفاق در روزهای گذشته حمایت گسترده‌ای از سوی چهره‌های بحرینی و غیربحرینی از این شورا به عمل آمده و موسسات اسلامی و سیاسی در عراق، لبنان، عربستان و دیگر کشورها این حرکت رژیم آل‌خلیفه را اقدامی طائفه‌ای خوانده‌اند.

در همین راستا 4 حوزه علمیه بزرگ بحرین شامل «حوزه امام زین‌العابدین»، «حوزه علامه سیدجواد الوداعی»، «حوزه علامه سیدعلوی الغریفی»، «حوزه علوم اسلامی الغدیر» در بیانیه‌ای با اشاره به بهانه‌جویی‌های رژیم آل‌خلیفه، ضمن اعلام همبستگی با این شورا خواستار توقف حملات طائفه‌ای و مذهبی رژیم آل‌خلیفه به موسسات اسلامی این کشور شدند.

در همین حال سید علی فضل‌الله نیز در دیدار با شورای حقوق بشر بحرین در بیروت، با بیان اینکه این شورا حرکتی متوازن و داشته، خواستار انصراف آل‌خلیفه از انحلال این شورا شد و گفت: انحلال شورای علمایی اسلامی و حملات به رهبران دینی بحرین، خطایی بزرگ است.

بنابر این گزارش «مجید المشعل» در گفت‌وگو با روزنامه لبنانی السفیر در این باره با بیان اینکه حمله به این موسسه خطرناک و نادرست است، گفت: این شورا نزد مردم این کشور جایگاه ویژه‌ای دارد و حضور فعالی در فعالیت‌های فرهنگی، تعلیمی و تبلیغی داشته است و از حقوق مشروع آنها و خواسته‌های عادلانه‌شان حمایت کرده است.

وی اقدامات آل‌خلیفه را طائفه‌گرانه خوانده و افزود: سیاست آنها معلوم است، آنها به دنبال حمله به شیعیان هستند چراکه شیعیان حامی معارضان ملی و سیاسی بودند.

المشعل علل این حملات را تسلط آل‌خلیفه بر فعالیت‌های دینی و خفه کردن صدای اصلاحات حقیقی در بحرین دانست و تاکید کرد: رژیم آل‌خلیفه شاید بتواند این شورا را ببندد اما نمی‌تواند مسئولیتی که متوجه علمای دین در تبلیغ صحیح اسلام است را از بین ببریند هر چند بستن این شورا ظلمی بزرگ است.
انتهای پیام/س
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها