امروز : سه شنبه ۸ فروردین ۱۳۹۶ - 2017 March 28
۲۲:۳۴
ادموند
کمک مالی
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 53317
تاریخ انتشار: ۴ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۰۰:۰۷
تعداد بازدید: 68
«ترکی حسن»، سرهنگ بازنشسته ارتش سوریه و پژوهشگر امور نظامی و استراتژیک این کشور به سوالات خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در ...

«ترکی حسن»، سرهنگ بازنشسته ارتش سوریه و پژوهشگر امور نظامی و استراتژیک این کشور به سوالات خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دمشق، درباره اوضاع میدانی جاری در سوریه و همچنین درگیری‌های مسلحانه‌ای که میان گروه‌های مسلح در این کشور به چشم می‌خورد، پاسخ گفت.

حسن درباره گروه غالب در عرصه میدانی سوریه می‌گوید: درگیری‌های مسلحانه‌ای که هم اکنون در سوریه مشاهده می‌شود، بین گروه‌هایی است که تا دیروز با هم در یک سنگر علیه نظام سوریه می‌جنگیدند و غالب میدان نبرد، در میان این گروه‌ها «ارتش آزاد سوریه» بود، اما پس از مدتی مشاهده کردیم که «جبهه النصرة» آمد و امور را از دست ارتش آزاد  گرفت.

وی با اشاره به اینکه که جبهه النصره اینک به دو گروه تقسیم شده است، گفت: هم اکنون گروهی به رهبری «ابو محمد الجولانی» و دسته‌ای دیگر به فرماندهی «ابو بکر البغدادی» در سوریه فعالیت می‌کنند و بر سر رهبری و فرماندهی با یکدیگر درگیری دارند.

حسن با بیان اینکه هیچ یک از این دو راضی به بیعت با یکدیگری نمی‌شوند، گفت: اختلافات میان این دو به جایی رسیده که دخالت و میانجی‌گری «ایمن الظواهری»، رهبر سازمان القاعده برای حل اختلافات بین خود را هم رد کردند.

این کارشناس امور نظامی و استراتژیک سوری افزود: هم اکنون گروه دیگری به نام «امارت اسلامی عراق و شام» موسوم به «داعش» در سوریه ظهور کرده تا به کار «ارتش آزاد سوریه» و «جبهه النصره» پایان داده و عرصه میدانی را در سوریه در دست گیرد.

حسن در ادامه با اشاره به اینکه عربستان سعودی همواره راه حل مسالمت‌آمیز برای حل بحران سوریه را رد و بر راه حل نظامی تکیه کرده، می‌گوید: این گروه‌های سلفی جهادی که دارای مرجعیت‌های وهابی - سعودی هستند، همه از عربستان دستور می‌گیرند.

وی با اشاره به اینکه «ارتش آزاد سوریه» هم از سوی ترکیه و قطر هدایت می شود، تاکید کرد: رویارویی گروه‌های سلفی جهادی با ارتش آزاد سوریه را باید رویارویی عربستان با قطر و ترکیه در عرصه میدانی سوریه تلقی کرد که به نظر می رسد، هم اکنون به سود عربستان سعودی سنگینی می‌کند.

حسن بر این باور است، اگر جریان معروف به «داعش» هم اکنون بر اوضاع میدانی مسلط شده و ارتش آزاد سوریه از میدان عقب نشینی کند، این بدین معناست که این ارتش آزاد سوریه است که راضی به حضور در کنفرانس ژنو 2 خواهد بود، چون هم اکنون در موضع ضعف قرار دارد.

این سرهنگ بازنشسته ارتش سوریه می‌گوید: هم اکنون روابط عربستان و ترکیه همچون گذشته نیست و روابط این دو کشور متشنج و بحرانی است، زیرا هریک از این دو کشور از گروهی خاص در سوریه حمایت می‌کنند، عربستان سعودی از گروه‌های سلفی جهادی و ترکیه از گروه‌های اخوانی.

وی با طبیعی خواندن اختلاف آنکارا – ریاض گفت: ترکیه حامی جریان اخوان المسلمین است و حزب عدالت و توسعه در ترکیه وابسته به این جماعت است، پس از برکناری «محمد مرسی» و تشنج اوضاع در مصر که به سرنگونی اخوانی‌ها از قدرت منجر شد و موضع‌گیری متفاوت ترکیه و عربستان در قبال حوادث جاری در مصر که حمایت عربستان از برکناری مرسی و مخالفت ترکیه از این اقدام را درپی داشت، به همین دلیل رویارویی و اختلاف آنها در سوریه امری طبیعی است.

حسن همچنین به موافقت سوریه با خلع سلاح شیمیایی خود نیز اشاره کرد که تحول جدیدی در روند بحران سوریه به شمار می‌آید و این نکته‌ای است که مسئولان آمریکایی هم به آن اشاره کرده و گفته‌اند، سوریه متعهد شده که از سلاح شیمیایی خلع شود و با پیوستن به سازمان منع گسترش سلاح‌های شیمیایی صداقت خود را نشان داده و این واشنگتن را غافلگیر کرد.

در اینجا این سوال پیش می‌آید که آیا کنفرانس ژنو 2 در عمل برگزار خواهد شد، و برای حل بحران سوریه راه حل مسالمت‌آمیزی پیش گرفته می‌شود، یا خیر؟ حسن تاکید می‌کند که تاکنون خبری مبنی بر تماس بین روسیه و آمریکا برای دستیابی به راه حل مسالمت‌آمیز در رسانه‌ها منتشر نشده است.

وی تاکید می‌کند که حل مسالمت‌آمیز بحران سوریه عنوان کنفرانس ژنو 2 در صورت برگزاری است و سوریه خواهان برگزاری چنین کنفرانسی است و تنها طرف‌هایی که هم اکنون مخالف برگزاری چنین کنفرانسی می‌باشند، معارضان سوری هستند که آمریکا باید آنان را قانع کند و شاید هم اصلا نیازی به اقناع آنها نباشد.

سرهنگ حسن در ادامه می‌گوید: سوریه هم اکنون به جای دنیا با تروریسم مبارزه می‌کند و غرب هم پی برده که آنچه در سوریه جریان دارد، ممکن است که نه تنها به همه منطقه سرایت کند، بلکه دامان آنها و تمام عرصه بین المللی را بگیرد.

وی در این خصوص به اتفاقات جاری در کشور کنیا اشاره کرد و گفت: اتفاقی که در کنیا افتاد، ممکن است، در کشورهایی همچون انگلیس و فرانسه ویا هر کشور دیگری در جهان روی دهد.

حسن تاکید کرد: ترکیه از جمله کشورهایی بود که برای نابودی سوریه تلاش بسیاری کرد، اما اینک جبهه النصره را در نزدیکی مرزهای خود می‌بیند و هرچقدر هم که بخواهد نمی‌تواند این مرزها را کنترل کند و جلوی نفوذ آنها را بگیرد، بنابراین باید منتظر برداشت آنچه کاشته باشد.

در خصوص عربستان هم این کارشناس امور نظامی و استراتژیک سوریه گفت: اوضاع عربستان هم بهتر از ترکیه نیست، چون آنچه که شاهزاده بندر بن سلطان، رئیس دستگاه اطلاعات و امنیت و شاهزاده سعود الفیصل، وزیر خارجه این کشور درباره سوریه نسبت به آن متعهد شده بودند، اینک با ناکامی و شکست مواجه شده و اقدامات آنها از هیچ تاثیر گذاری برخوردار نیست، به همین دلیل اینک بندر و فیصل تنها می‌توانند برای بقای خود تلاش کنند.

وی یکی دیگر از دلایل درگیری گروه‌های مسلح در سوریه با یکدیگر را به خاطر اختلاف برسر تقسیم غنایم و اموال مسروقه و سیطره و حکمرانی بر برخی مناطق دانست.
انتهای پیام/ز
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها