امروز : چهارشنبه ۴ بهمن ۱۳۹۶ - 2018 January 24
۱۵:۱۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 5332
تاریخ انتشار: ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۲۲:۴۱
تعداد بازدید: 229
به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای فارس در دوشنبه، «گلناره ناکین» یک مقام مسئول در وزارت بهداشت قزاقستان، تأکید کرد که کشورش برای ایمنی مواد غذایی و ...

به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای فارس در دوشنبه، «گلناره ناکین» یک مقام مسئول در وزارت بهداشت قزاقستان، تأکید کرد که کشورش برای ایمنی مواد غذایی و کنترل محصولات دامی تصمیم گرفته واردات دام را از کشورهای اتحادیه اروپا ممنوع کند.

وی این محدودیت‌ها را نسبت به 27 کشور بیان کرد و افزود از پاییز سال گذشته که ویروس «شیمالینبیرگ» در دام‌های وارداتی مطرح شد، «آستانه» تصمیم به ممنوع کردن واردات گوشت از خارج شد.

این مقام مسئول در کمیته دامپزشکی وزارت کشاورزی قزاقستان تأکید کرد که اکنون کشورش تنها از استرالیا به دلیل رعایت اصول بهداشتی در پرورش دام، گاو وارد می‌کند.

*قرقیزستان:

علاقمندی قرقیزستان به تأسیس بانک و صندوق توسعه سازمان همکاری شانگهای

به گزارش دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری قرقیزستان، «ژنبرا ساتیبالدییو» نخست‌وزیر جمهوری قرقیزستان در ملاقات با «دبیرمیزینسیو» دبیر کل سازمان همکاری شانگهای در بیشکک بر علاقمندی کشورش به تأسیس بانک و صندوق توسعه سازمان همکاری شانگهای تأکید کرد.

طرفین همچنین درباره جلسه آینده شانگهای در ماه آگوست سال جاری در بیشکک گفت‌وگو کردند.

نخست‌وزیر قرقیزستان تأکید کرد که کشورش سازمان همکاری شانگهای را به عنوان یک ابزار مهم و مؤثر برای تقویت امنیت منطقه‌ای، روابط اقتصادی، اعتماد متقابل، دوستی و همسایگی مؤثر می‌داند.

ساتیبالدییو ایجاد بانک توسعه و صندوق توسعه سازمان همکاری شانگهای را در ارتقا اقتصاد منطقه مؤثر دانست.

*ازبکستان:

کمیته حفاظت محیط زیست ازبکستان: تاجیکستان آب «سیردریا» را آلوده می‌کند

بنابر گزارش بازرسی کمیته حفاظت از طبیعت شهر «بیک‌آباد» ازبکستان در شش الی هفت سال اخیر از کشور همسایه تاجیکستان به رودخانه سیر دریا مقدار زیادی آلودگی که منشأ انسانی دارد و برای انسان مضر است، وارد می‌شود.

این گزارش حاکی از آن است که روزانه حدود 20 تا 25 هزار متر مکعب فاضلاب از شهر خجند به این رودخانه وارد می‌شوند.

همچنین این گزارش نشان می‌دهد که فاضلاب بیمارستانی شهر خجند از مسیر روستای «دهمای» که در سمت راست سیردریا قرار دارد، وارد این رودخانه می‌شود.

این گزارش با اشاره به نگرش غیرمسئولانه از سوی تاجیکستان تأکید می‌کند که روانه شدن فاضلاب بیمارستانی به رودخانه سبب ایجاد و سرایت بیماری‌های واگیردار در تاجیکستان، ازبکستان و قزاقستان می‌شود.

*قزاقستان:

نخست‌وزیر قزاقستان: بریتانیا شریک استراتژیک قزاقستان است

«سریک احمداف» نخست‌وزیر قزاقستان با «سعید ورسی» معاون اول وزیر خارجه بریتانیا دیدار کرد.

در این دیدار، احمداف بریتانیا را همکاری استراتژیک قزاقستان خواند و تصریح کرد که ما همکاری تنگاتنگی با بریتانیا در زمینه اقتصاد، تجارت و معدن داریم و این در حالی است که هنوز در قزاقستان پتانسیل‌های زیاد همکاری در زمینه‌های مختلف وجود دارد.

*تاجیکستان:

افتتاح مرکز زبان تاجیک در دانشگاه دولتی زبان‌شناسی مسکو

در مراسم افتتاح مرکز زبان و فرهنگ تاجیک در دانشگاه دولتی زبان‌شناسی مسکو «عبدالمجید داستییو» سفیر جمهوری تاجکیستان در  روسیه، «فرهاد رحیم‌اف» معاون نخست‌وزیر آموزش و پرورش جمهوری تاجکیستان، نمایندگان روشنفکران مسکو و تاجیک حضور داشتند.

در این مراسم تأکید شد که گشایش این مرکز به توسعه همکاری‌های بشردوستانه بین تاجیکستان و روسیه کمک خواهد کرد.

قرار است که افراد جوان، چهره‌های عمومی، فرهنگی و هنری به این مرکز جذب شوند.

دانشجویان دانشگاه دولتی زبانشناسی مسکو، در رشته‌های «روابط بین‌الملل»، «دیپلماسی» و «ترجمه»، تحصیل می‌کنند و زبان تاجیک به عنوان زبان خارجی تدریس می‌شود.

بررسی همکاری تاجیکستان و نروژ در زمینه نیروگاه‌های برق آبی

به گزارش دفتر مطبوعاتی وزارت امور خارجه تاجیکستان در نشست «نظام الدین زاهداف» معاون وزیر امور خارجه تاجیکستان با هیئت نروژی به ریاست «اوله یوهان برن» سفیر  این کشور موضوع توسعه روابط تاجیکستان و نروژ در شهر دوشنبه مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

در این ملاقات، طرفین درباره همکاری در زمینه نیروگاه‌های برق آبی با توجه به ظرفیت بالای تاجیکستان در زمینه آب و تجربه نروژ بحث و تبادل نظر کردند.

طرفین اجرای فوری پروژه‌های انرژی در تاجیکستان شامل ساخت و ساز نیروگاه‌های کوچک برق آبی و صدور برق به افغانستان را مهم دانستند.

همچنین طرفین درباره امنیت منطقه‌ای پس از خروج ناتو از افغانستان گفت‌وگو کردند.

توسعه نیروگاه‌های برق آبی بر رودخانه «زرافشان»، مشکل کمبود برق را در سغد حل می‌کند

به گزارش وزارت انرژی و صنایع تاجیکستان، ظرفیت برق منابع حوزه رودخانه زرافشان، بیش از 20 میلیارد کیلووات ساعت است.

به گفته این منبع، ساخت 13 نیروگاه بر روی «زرافشان»، «مستچاه»، «فان دریا»، «اسکندرکول» و «یغناب»، ظرفیت تولید برق را از 28 تا 1140 مگاوات خواهد رساند.

وزارت انرژی و صنایع تاجیکستان می‌گوید، توسعه این نیروگاه‌ها در حالی خواهد بود که علاوه بر تأمین برق شمال، تاجیکستان به صدور برق به کشورهای همسایه کمک خواهد کرد.

همچنین تأکید شد که تنظیم برخی از سدها و مخازن آب کمک به حل مشکل آبیاری اراضی کشاورزی به ویژه در منطقه استرافشن خواهد بود.

«صندوق‌عرب» علاقمند به همکاری با تاجیکستان است

به گزارش دفتر مطبوعاتی وزارت امور خارجه تاجیکستان، در ملاقات «زبیدولا زبیداو» سفیر تاجیکستان در کویت با «شیخ عبدالطیف حمید» رئیس صندوق عرب درباره همکاری با تاجیکستان بحث و تبادل نظر کرد.

در این ملاقات، طرفین با اشاره به همکاری صندوق عرب با کشورهای عربی و سایر مؤسسات از جمله صندوق کویت، درباره توسعه همکاری با تاجیکستان گفت‌وگو کردند.

طرفین همچنین در مورد مشارکت هیئتی از صندوق در جلسه شورای رؤسای بانک اسلامی در ماه می سال جاری در شهر دوشنبه تبادل نظر کردند.

آغاز تمرین‌های نظامی در بدخشان و نگرانی ساکنان خاروغ

رزمایش واحدهای نظامی ولایت خودمختار بدخشان کوهی با نام «محافظت 2013» از امروز چهار می (15 اردیبهشت) آغاز و قرار است تا 19 می (29 اردیبهشت) ادامه یابد.

این تمرینات در 3 مرحله انجام و در آن از انواع مختلف سلاح، بالگرد، زره پوش و توپخانه استفاده می‌شود.

از اهداف اصلی این رزمایش ارتقا سطح قابلیت واحدهای نظامی و نیروهای انتظامی در برابر تهدیدات احتمالی می‌باشد.

این در حالی است که ساکنان محلی می‌گویند شاهد حضور نظامیان بیشتری هستند.

سال گذشته پس از کشته شدن ژنرال «عبدالله نظراف» رئیس کمیته امنیت ملی ولایت بدخشان، حکومت در شهر خاروغ عملیات نظامی را راه‌اندازی کرد که در نتیجه آن ده‌ها نفر از ساکنان عادی کشته شدند.

سامانه حزب نهضت اسلامی در تاجیکستان مسدود است

به گزارش سامانه رسمی حزب نهضت اسلامی، 10 روز است که امکان دسترسی به این سامانه برای کاربران میسر نیست.

«محب الله قربان» سردبیر تارنمای رسمی حزب نهضت اسلامی به خبرگزاری آزادگان گفت که امکان دسترسی به سامانه این حزب از روز 25 آوریل امکان پذیر نیست.

وی سبب مسدود شدن این سامانه را جشن 40 سالگی حزب نهضت اسلامی می‌داند.

سردبیر تارنمای حزب نهضت اسلامی افزود: بارها برای حل این مشکل به شرکت‌های ذیربط اینترنتی مراجعه کرده‌اند ولی تاکنون پاسخی دریافت نکرده‌اند.

انتهای پیام/م
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها