امروز : شنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 21
۰۹:۰۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 53342
تاریخ انتشار: ۴ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۰:۰۲
تعداد بازدید: 129
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، وزرای امور خارجه لهستان، نیوزلند، سنگاپور و بلاروس روز چهارشنبه در حاشیه شصت و هشتمین اجلاس ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، وزرای امور خارجه لهستان، نیوزلند، سنگاپور و بلاروس روز چهارشنبه در حاشیه شصت و هشتمین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد به طور جداگانه با محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان دیدار و پیرامون گسترش مناسبات دوجانبه، افزایش همکاری‌های اقتصادی و تجاری، تحولات جاری در منطقه و موضوعات مهم بین المللی رایزنی کردند.

*بررسی مناسبات تهران - ورشو

 ظریف در اولین دیدار پیش از ظهر چهارشنبه خود با وزیر خارجه لهستان، ضمن اشاره به مناسبات تهران – ورشو، توسعه همکاری‌های اقتصادی و تجاری بین دو کشور را یادآور شد.

وی در این زمینه به آمادگی برای تسهیل رفت و آمد تجار و بازرگانان دو طرف اشاره کرد.

وزیر امور خارجه لهستان نیز در این دیدار علاقمندی کشورش را برای تعمیق روابط از جمله در زمینه تجاری اعلام و خواستار هموار شدن بسترهای لازم در این ارتباط شد.

طرفین در این دیدار رایزنی‌های منظم معاونین وزرای خارجه دو کشور به منظور بررسی راه‌های گسترش همکاری‌ها و همچنین رایزنی و همکاری در محافل بین‌المللی را مورد توجه قرار دادند.

اوضاع در سوریه، خلع سلاح شیمیایی همه اطراف در این کشور، تحولات افغانستان و مسئله هسته‌ای از دیگر محورهای مذاکرات وزرای امور خارجه ایران و لهستان بود.

در این دیدار ظریف از همتای لهستانی خود برای سفر به ایران دعوت به عمل آورد که با استقبال وزیر امور خارجه لهستان مواجه شد.

*استقبال نیوزیلند از مواضع سازنده دولت ایران

به گزارش فارس، وزرای امور خارجه ایران و نیوزلند نیز طی دیداری جداگانه راه‌های توسعه روابط دوجانبه را بررسی کردند.

ظریف در این دیدار با اشاره به روابط تهران – ولینگتون، بر ضرورت ارتقاء سطح مناسبات فیمابین تاکید و فضا را برای پیشرفت همکاری‌ها مناسب ارزیابی کرد.

وی در این ارتباط همکاری‌های تجاری دو کشور از جمله در حوزه کشاورزی را مورد توجه قرار داد.

وزیر امور خارجه نیوزلند نیز با اشاره به روابط قدیمی ایران و نیوزیلند، بر تقویت روابط و تماس‌های سیاسی دو کشور تاکید کرد.

وی با اشاره به اینکه ما با علاقه اخبار انتخابات ایران را دنبال می‌کردیم، تصریح کرد: ما از سیاست‌ها و مواضع سازنده دولت جمهوری اسلامی ایران، استقبال می‌کنیم.

وزیر خارجه نیوزیلند با اشاره به فضای سازنده موجود، تمایل کشورش را برای توسعه روابط تجاری و ادامه تماس‌های دو کشور اعلام کرد.

در این دیدار بحران سوریه و مسئله هسته‌ای نیز مورد توجه قرار گرفت و ظریف مواضع جمهوری اسلامی ایران را بیان داشت و وزیر خارجه نیوزلند به نقش ایران در منطقه اشاره کرد.

* رئیس مجلس سنگاپور به تهران می‌آید

وزرای امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و سنگاپور نیز در دیداری جداگانه پیرامون روابط دوجانبه و تحولات مهم منطقه‌ای و بین المللی از جمله مسئله هسته‌ای، سوریه تبادل نظر کردند.

ظریف با اشاره به اینکه روابط خوب دو کشور به خوبی پیش می‌رود، سفر آتی رئیس مجلس سنگاپور به تهران را یادآور شد.

وی به زمینه‌های همکاری در امور تجاری، فرهنگی و هنری و عرصه‌های بین‌المللی اشاره کرد.

وزیر امور خارجه سنگاپور نیز در این دیدار، به روابط خوب دوجانبه و ارتباطات مردمی بین دو کشور اشاره کرد.

وی با ابراز علاقه به توسعه روابط دوجانبه، ظرفیت‌ها در زمینه همکاری‌های فرهنگی را فراوان دانست و خواستار یافتن زمینه‌ها و ظرفیت‌های جدید همکاری شد.

در این دیدار نیز تحولات سوریه و مسئله هسته‌ای از محورهای مذاکرات دو وزیر بود.

*بررسی راه‌های ارتقای سطح روابط تهران و مینسک/ایران شریک کلیدی بلاروس در منطقه

راه‌های ارتقاء سطح روابط تهران – مینسک نیز در دیدار وزرای امور خارجه ایران و بلاروس مورد بررسی قرار گرفت.

ظریف در این دیدار گفت: ما برای روابط با بلاروس اهمیت زیادی قائل هستیم و آماده توسعه روابط دوجانبه و چندجانبه با کشور دوست بلاروس هستیم.

وی ظرفیت‌های متقابل دو کشور برای افزایش همکاری‌ها را فراوان دانست و از سفرهای متقابل معاونین وزرای خارجه دو کشور و انجام رایزنی‌های منظم سیاسی استقبال کرد.

وزیر امور خارجه بلاروس نیز انتصاب ظریف به سمت وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران را تبریک گفت.

وی گفت: ما ایران را یک شریک کلیدی در منطقه دانسته و آماده همکاری در کلیه زمینه‌ها در جهت منافع دو کشور هستیم.

وزیر خارجه بلاروس با تاکید بر ضرورت رایزنی‌های منظم سیاسی معاونین وزرای خارجه دو کشور برای طراحی برنامه‌های آینده روابط دو کشور، گفت: علاقمندیم همکاری‌های اقتصادی با ایران را تعمیق بخشیم.

در این دیدار همکاری‌ها در حوزه بین‌المللی مورد توجه قرار گرفت.

*اراده جدی دو طرف برای حل موضوع هسته‌ای

گفتنی است در این دیدارها دکتر ظریف مواضع کشورمان را در خصوص مسائل منطقه‌ای و بین المللی بیان کرده و روند مردم سالاری در ایران، نشاط سیاسی، حمایت و پشتوانه مردمی نظام و دولت جمهوری اسلامی ایران از طریق برگزاری انتخابات و آراء مردم را تشریح کرد.

وی با تاکید بر اراده جدی کشورمان برای آغاز مذاکرات با 1+5، تصریح کرد که چنانچه در طرف مقابل نیز این اراده جدی وجود داشته باشد، حل این مسئله ممکن است.

ظریف در خصوص مسئله سوریه با ابراز خرسندی از به نتیجه رسیدن تلاش‌ها در جهت جلوگیری از جنگ، کاربرد سلاح شیمیایی توسط هر کسی و در هرجا را محکوم و تاکید کرد که خلع سلاح شیمیایی باید جامع و شامل همه اطراف در سوریه باشد.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها