امروز : یکشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۶ - 2018 January 21
۱۳:۲۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 53344
تاریخ انتشار: ۴ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۰:۰۴
تعداد بازدید: 97
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری، رؤسای جمهوری اسلامی ایران و ترکیه روز گذشته در ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری، رؤسای جمهوری اسلامی ایران و ترکیه روز گذشته در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل در مقر این سازمان با یکدیگر دیدار و درباره روابط دوجانبه و مسائل مهم منطقه‌ای و بین‌المللی بحث و تبادل‌نظر کردند.

رئیس‌جمهور در این دیدار با اشاره به روابط خوب ایران و ترکیه، اظهار داشت: ایران و ترکیه با سابقه طولانی فرهنگی و تاریخی، منافع مشترک فراوانی دارند و باید از این سوابق در جهت توسعه روابط استفاده شود.

وی افزود: ترکیه کشور دوست، برادر و همسایه جمهوری اسلامی ایران است.

رئیس‌جمهور با اشاره به همکاری گسترده تجاری و اقتصادی تهران– آنکارا، تأکید کرد: ارقامی برای توسعه روابط تجاری و اقتصادی خود تا سال 2015 پیش‌بینی کرده‌ایم، باید با تلاش یکدیگر بتوانیم هر چه زودتر به این رقم دست پیدا کنیم.

روحانی همکاری کشورهای منطقه به ویژه ایران و ترکیه را در حل و فصل مشکلات منطقه مهم ارزیابی کرد و متذکر شد: اولین قدم مشترک دو کشور این است که تلاش کنیم اوضاع سوریه بدتر از این نشود و مشکلات این کشور هر چه زودتر حل شود.

رئیس‌جمهور تروریسم را برای کل منطقه خطرناک توصیف کرد و گفت: در این زمینه همه باید تلاش کنیم که گروه‌های تروریستی از سوریه خارج شده و نگذاریم این گروه‌ها به هم نزدیک‌تر شوند.

وی همکاری کشورهای منطقه برای حل بحران سوریه را به نفع همه ملت‌ها دانست و گفت: ما در منطقه منافع و اهداف مشترک فراوانی داریم و باید آن را در جهت توسعه روابط خود بکار گیریم.

رئیس‌جمهور تأکید کرد: منافع هیچ‌کس در مسئله سوریه نزدیک‌تر از همسایگان آن در منطقه نیست و ما باید در این رابطه به راه حل مشترک برای بحران سوریه برسیم.

عبدالله گل رئیس‌جمهور ترکیه نیز در این دیدار با تبریک مجدد انتخاب حجت‌الاسلام روحانی، گفت: پیروزی شما در انتخابات نه تنها برای ایران اهمیت دارد، بلکه در کل منطقه تاثیرگذار است.

رئیس‌جمهور ترکیه با تأکید بر اهمیت روابط دو کشور اظهار امیدواری کرد که همکاری‌های متقابل در راستای منافع دو دولت و دو ملت بیش از گذشته توسعه یابد.

وی با اشاره به نقش سازنده جمهوری اسلامی ایران در حل و فصل مشکلات منطقه، بر ضرورت همکاری هر چه بیشتر کشورهای منطقه برای حل بحران سوریه تأکید کرد.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها