امروز : جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 24
۰۳:۰۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 53398
تاریخ انتشار: ۴ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۰۴
تعداد بازدید: 151
مهدی محمدی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، با اشاره به سخنان رئیس جمهور کشورمان در مجمع عمومی سازمان ملل ...

مهدی محمدی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، با اشاره به سخنان رئیس جمهور کشورمان در مجمع عمومی سازمان ملل گفت: سخنرانی آقای روحانی تأثیرگذار بود و جدیت ایران را هم به طرف مقابل نشان داد.

وی افزود: سخنان رئیس جمهور از نظر لحن و ادبیات هم به اندازه کافی تأثیرگذار بود و توانست پیام ایشان را به خوبی منتقل کند و از طرف دیگر نشان داد که ایران در عمل به آنچه بیان می‌کند، جدی و مصمم است.

این کارشناس مسائل سیاسی با بیان اینکه رئیس جمهور در سخنرانی خود بین دو مسأله هسته‌ای و رابطه با آمریکا پل زد، گفت: آقای روحانی تمرکز خود را بیشتر روی مسأله مذاکره و رابطه با آمریکا که مسأله‌ای کلان‌تر و پیچیده‌تر از مسأله هسته‌ای است قرار داد و سعی کرد مسأله‌ هسته‌ای به عنوان یکی از شعبات و ذیل موضوع کلان‌تر رابطه ایران با آمریکا قرار بگیرد.

محمدی خاطرنشان کرد: گسترش دادن زمین بازی موضوع هسته‌ای به مسأله رابطه ایران با آمریکا باعث پیچیده‌تر شدن موضوع می‌شود و این احتمال وجود دارد که شانس دیپلماسی برای حل کردن مسأله هسته‌ای کاهش یابد.

وی با بیان اینکه باید در گره زدن موضوع هسته‌ای با موضوعاتی بزرگ‌تر از جمله رابطه با آمریکا کمی احتیاط کرد، گفت: اگر به موضوع هسته‌ای به عنوان مسأله‌ای مستقل نگاه شود، ممکن است این معادله به شکل برد- برد حل و فصل شود.

«اما اگر موضوع هسته‌ای با مسأله رابطه با آمریکا گره بخورد، به‌دلیل اینکه در مسأله رابطه با آمریکا مشکلات انبوه ایدئولوژیک، تاریخی، امنیتی و استراتژیک وجود دارد، مسأله هسته‌ای هم پیچیده و بزرگ‌تر می‌شود».

این کارشناس مسائل سیاسی معتقد است: آقای روحانی می‌خواهد به شکل سریع و در یک گام بزرگ، مشکل رابطه با آمریکا را برطرف کند و نگاه‌شان به این مسأله در یک فرآیند گام به گام و آهسته مبتنی بر اعتمادسازی متقابل نیست.

محمدی افزود: گره زدن مسأله هسته‌ای با مسأله رابطه با آمریکا و تلاش برای حل مسأله در یک گام بزرگ، دو نکته راهبردی سخنرانی شب گذشته آقای روحانی بود.

وی در پایان با بیان اینکه قضاوت در خصوص نتیجه مذاکرات زود است و باید کمی صبر کنیم، تأکید کرد: مذاکرات ایران با 1+5 بسیار مهم و عملیاتی‌ است و در آنجا آمریکایی‌ها درخواست‌های مشخص‌شان را مطرح خواهند کرد و تا حد زیادی نتیجه مباحث مشخص می‌شود.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار