امروز : یکشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 24
۱۴:۵۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 53410
تاریخ انتشار: ۴ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۰۸
تعداد بازدید: 81
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، به نقل از روزنامه «حریت»، «احمد داود اوغلو» وزیر خارجه ترکیه چهارشنبه در حاشیه مجمع عمومی ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، به نقل از روزنامه «حریت»، «احمد داود اوغلو» وزیر خارجه ترکیه چهارشنبه در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل گفت: در بهبود روابط ترکیه – اسرائیل، پیشرفت‌هایی حاصل شده است اما اسرائیل هنوز همه شرایط برای عادی سازی روابط را به اجرا در نیاورده است.

به نوشته این روزنامه، روابط میان این دو متحد پیشین بعد از حمله نیروهای نظامی اسرائیلی در سال 2010، به کشتی حامل کمک‌های بشردوستانه ترکیه برای مردم غزه رو به تیرگی نهاد. در این حمله، 9 فعال ترک کشته شدند. تحت میانجی‌گری آمریکا در ماه مارس، اسرائیل به خاطر این کشتار از ترکیه عذرخواهی و توافق کرد غرامت آن را بپردازد.

اما داود اوغلو در این کنفرانس خبری گفت، سه شرط وجود دارد که برای ترکیه حائز اهمیت به شمار می‌آیند. یکی از آنها، اجرا شده. در واقع، درخواست ترکیه، عذرخواهی اسرائیل بود که به اجرا در آمد.

وی ادامه داد: دومین شرط پرداخت غرامت بود که پیشرفت‌هایی حاصل شده اما مذاکره هنوز ادامه دارد. امیدواریم این امر به سرانجام برسد. شرط سوم، پایان دادن به محدودیت‌های اسرائیل علیه فلسطین است.

وزیر خارجه ترکیه با بیان این موضوع گفت: با توجه به تحولات اخیر در مصر، آنکارا به شدت نگران اوضاع بشردوستانه در اراضی فلسطینی به ویژه در غزه است.

طبق این گزارش، اخیرا در مناسبت‌های مختلف، مصر مرزهای مشترک خود با نوار غزه را مسدود کرده و ارتش این کشور نیز تونل‌های حمل‌و نقل کالا به غزه را تخریب کرده است. داود اوغلو در این باره گفت: ما این موضوع را دنبال می‌کنیم و امیدواریم همه این سه شرط به اجرا در آید تا عادی سازی روابط ادامه یابد.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها