امروز : سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 19
۱۱:۵۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 53412
تاریخ انتشار: ۴ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۱۰
تعداد بازدید: 97
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، برنامه «ثریا» شب گذشته چهارشنبه سوم مهرماه  با حضور عظیمی مدیر عامل سنگرسازان بی سنگر و جواد ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، برنامه «ثریا» شب گذشته چهارشنبه سوم مهرماه  با حضور عظیمی مدیر عامل سنگرسازان بی سنگر و جواد ازدکانی کارگردان سریال «نوشدارو» به روی آنتن شبکه اول سیما رفت.

عظیمی (مدیر سنگرسازان بی سنگر) در ابتدای این برنامه گفت: امام بعد از انقلاب فرامینی را صادر فرمودند که پیروی آن نهادهایی مثل سپاه و جهاد سازندگی ایجاد شد. خرداد 58 با فرمان امام، جهاد تشکیل شد. بلافاصله نیروهایی که عشق سازندگی داشتند، دور هم جمع شدند و به سمت مناطق محروم هجوم آوردند تا به سازندگی آن ها کمک کنند. جهاد در آن روزها حتی از سپاه هم بزرگتر بود و این نهاد در تمام مناطق کشور تشکیل شد و نیروهای جهاد بین مردم، مخصوصاً روستاییان مورد وثوق بودند.

وی ادامه داد: وقتی روستاییان می دیدند جوانانی از نعمت و رفاه شهر گذشته اند و به روستا آمده اند تا در کنار آن به سازندگی روستا کمک کنند، حس خیلی خوبی داشتند و با بچه های جهاد سازندگی برخورد خوبی داشتند. جهاد نهاد کم خرج و پر بازده ای بود که بین مردم محبوبیت عجیبی داشت. یک سال و نیم از تشکیل این نهاد گذشته بود که جنگ آغاز شد و بچه های جهاد، داوطلبانه به سوی مناطق مرزی و جنگی حرکت کردند تا مشکلات آن مناطق را مرتفع کنند.

مدیرعامل سنگرسازان بی سنگر افزود: هیچ وقت فرماندهان نگفتند جهادی ها بیایند بلکه بچه‌های جهاد به صورت خودجوش در مناطق حاضر می شدند و به نیروهای رزمنده کمک می کردند. آن زمان هنوز فرماندهی مناطق سازماندهی نشده بود و همه در کنار هم کار می کردند.

* عظیمی: اولین اقدام جهاد در مهندسی زدن خاکریز بود

عظیمی در ادامه برنامه «ثریا» گفت: اولین اقدام جهاد در مهندسی جنگ، زدن خاکریز بود که در نوع خود در سطح جنگ های دنیا بی سابقه بود. مهندس شهید طرح چی اولین فرمانده جنوب بود که باید او را معمار مهندسی جنگ لقب داد. تمام شب های آبادان در زمان محاصره، بچه های جهاد عملیات خاکریز زنی داشتند تا دشمن به تدریج از شهر دور شود. خاکریز ها، شاهکار مهندسی جنگ در دفاع مقدس بود.»
عظیمی در مورد پروژه ساخت پل خیبر در دوران دفاع مقدس گفت:«بحث پل سازی از اوایل جنگ مطرح بود. از چند ماه قبل از عملیات خیر وجود پل شناوری که راحت قابل نصب باشد، حس می شد. جلسه ای با شهید صیاد شیرازی و شهید رضوی که این عزیزان به ویژگی های پل مورد نظرشان اشاره کردند. بچه های جهاد این پل را ساختند و در دریاچه ورزشگاه آزادی آن را امتحان کردند و فرماندهان ارتش و سپاه آن را مورد آزمون قرار دادند.

وی ادامه داد: حدود یک ماه قبل از عملیات خیبر، در یک جلسه فوق سری، از سوی فرماندهان سپاه بچه های جهاد اعلام شد که به 30 کیلومتر پل نیاز است. این موضوع وارد دولت شد تا وزارتخانه ها بسیج شوند و شرایط را برای ساخت این پل آماده کنند. مدیریت ساخت این پل، یک مدیریت ملی بود که درس های زیادی به سیستم مدیریت کشور داد و به همه نشان داد که می توانیم کارهای بزرگی را به انجام برسانیم.

عظیمی افزود: مدیریت این پروژه درس های زیادی در برداشت که هنوز هم برای سیستم مدیریتی کشور کارآیی دارد. این پل اولین تولید بدون کارخانه انقلاب بود که حدود 30 سال پیش به انجام رسید. نکته مهم در این پروژه این بود که ما تطبیق قطعات پل را با هم کنترل و مدیریت کنیم. 5 هزار قطعه 6 متری پل ساخته شد و از کنار هم قرار گرفتن آن، پل 30 متری تشکیل شد که البته در عملیات خیبر فقط 14 کیلومتر از آن استفاده شد.

وی خاطرنشان کرد: ارزش‌های دفاع مقدس برای جامعه هنری ما جا نیفتاده و متاسفانه در این راستا تحقیقی هم از سوی جامعه هنری صورت نمی گیرد.

* عظیمی: مهندسین شهید ما از انیشتین و ادیسون بالاترند

عظیمی همچنین گفت: ما بزرگترین نمونه‌های مهندسی را در دوران جنگ داریم که دنیا نظیر آن ها را ندیده است. من نمی‌گویم ادیسون و انیشتین آدم‌های کمی هستند اما مخترعان و مهندسین شهید و مجاهدی که در دوران دقاع مقدس در جبهه‌ها فعالیت داشتند، از نظر شخصیتی و انسانی خیلی فراتر از این‌ها هستند.

* عظیمی: ما به یک سازمان باز نیازمندیم

عظیمی در پایان برنامه «ثریا» گفت: برگشت به تاریخ برای عبرت گرفتن است. ساخت پل بعثت که یکی از بزرگترین کارهای جهاد است شش ماهه به پایان رسید اما امروز اگر بخواهند یک قرار داد ببندند، شش ماه طول می کشد تا فقط قرار داد به ثبت برسد! زمانی که قرار شد پل بعثت ساخته شود، ماموریت کار به بچه های جهاد خراسان سپرده شد. بزرگترین آبی که بچه های جهاد خراسان دیده بودند، آب حوض شهرداری بود اما آمدند و در دریا کار کردند تا پل بعثت سرپا شود. کل این پروژه بزرگ با فعالیت نیروهای داوطلب ساخته شد.

وی افزود: در آن زمان همه دست به دست هم دادند و با اقدامات جهادی کارها را انجام دادند حتی برخی مهندسین و اساتید دانشگاه ایرانی که در خارج از کشور زندگی می کردند، در آن روزها به ما کمک فکری می دادند.

عظیمی خاطرنشان کرد: ما به یک سازمان باز نیازمندیم که نیروهای داوطلب به صورت موقت وارد آن شوند و به صورت جهادی در آن کار کنند. سازمانی که من برای مبارزه با تحریم به آن مراجعه کنم کجاست؟

عظیمی تاکید کرد: حذف جهاد یک اشتباه بزرگ از سوی مسولین بود. زمانی که از جنگ برگشتیم و وارد وزارت جهاد سازندگی شدیم، حس کردیم این کار اشتباه بود چون ماموریت جهاد، یک کار سازمانی بود و نباید به وزارتخانه تبدیل می شد. به همین دلیل خیلی از بچه هایی که به صورت داوطبانه وارد سازمان جهاد شده بودند و همچنین خیلی از فرماندهان سپاه که با جهاد همکاری داشتند، وارد وزارت جهاد سازندگی نشدند.

وی اظهار داشت: این اشتباه از سوی دولت، مجلس و همچنین مسولین جهاد صورت گرفت. اگر مقام معظم رهبری روی مساله اقدامات جهادی تاکید نداشتند، الان نام جهاد هم حذف شده بود و هیچ اثری از آن نبود.

* اردکانی: مساله مورد نیاز هرجامعه‌ای است که خواستار پیشرفت، استقلال و سربلندی است

به گزارش فارس، جواد اردکانی (کارگردان سریال نوشدارو) که یکی دیگر از مهمانان این برنامه بود نیز در بخشی از «ثریا» گفت: آقای لدنی از بچه‌های جهاد بودند و پیگیر این مساله بودند که در این راستا کاری انجام دهند. این تصمیم مصادف شد با حضور آقای دارابی در معاونت سیما که ایشان هم از بچه های قدیمی جهاد هستند و این موضوع باعث شد زمینه کار فراهم شود. وقتی این کار به من پیشنهاد شد، با تحقیقاتی که انجام دادم حس کردم این موضوع بحث بسیار گسترده ای است. موضوع جهاد، مساله مورد نیاز هرجامعه ای است که خواستار پیشرفت، استقلال و سربلندی است. اگر تا امروز فقط یک جنبه از آن را دیده ایم، کم کاری ما بوده است. یکی از زوایایی که باید به آن توجه بیشتری شود، این است که در رفتار جهادی جهادگران در دوره جنگ، جهش های علمی زیادی به وجود آمد که امروز از آن استفاده های زیادی می کنیم.

وی افزود: مخاطب در این نوع کارها نباید حس کند صرفاً دارد یک قصه را تماشا می کند. برگ برنده این نوع کارها این است که به واقعیت نزدیک باشد. عوامل مختلفی دست به دست هم می دهد که این واقعیت نمایی اتفاق بیفتد. قصه اولین گام در این مسیر است. ما اصرار داشتیم قصه را طوری پیش ببریم که به عنوان بخشی از واقعیت از طرف بیننده مورد پذیرش قرار بگیرد.

* اردکانی: در ساخت «نوشدارو» از همکاری مجموعه جهاد بهره بردیم

کارگردان نوشدارو در بخش دیگری از مصاحبه تلویزیونی خود گفت: ما در ساخت این سریال از همکاری مجموعه جهاد بهره بردیم. بچه های وزارت نفت هم در بخش های مختلف با همکاری و همراهی داشتند. از طرف دیگر، سازمان بسیج صدا و سیما حمایت خوبی از ما کرد که اگر مشارکت نمی کرد شاید اتفاقات دیگری برای این سریال می افتاد. در واقع مجموعه ای از سازمان های مختلف دست به دست هم دادند تا این سریال تولید شود.

وی افزود: این اطمینان از سوی نهادها و سازمان‌های مختلف وجود داشت که این سریال قرار است به نوعی خدمت کند. تیم سازنده هم به صورت جهادی کار کرد و پای خیلی از سختی ها ایستاد. ساخت «نوشدارو» نمونه کوچکی از رفتار جهادی است. خوشحالم که قدم کوچکی در راه نگاه جدی به اقدامات جهاد برداشته شد.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها