امروز : شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 23
۰۷:۳۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 53432
تاریخ انتشار: ۴ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۳:۰۶
تعداد بازدید: 91
ایمان هادی در گفت‌وگو با خبرنگار جامعه فارس، با بیان اینکه پیش از این‌ مدیریت جامعی برای حفاظت و مدیریت غارها وجود نداشت، اظهارداشت: آیین‌نامه کمیته ...

ایمان هادی در گفت‌وگو با خبرنگار جامعه فارس، با بیان اینکه پیش از این‌ مدیریت جامعی برای حفاظت و مدیریت غارها وجود نداشت، اظهارداشت: آیین‌نامه کمیته غارشناسی هیئت وزیران در سال 89 تصویب و ابلاغ شد.

مسئول واحد طبیعت‌گردی محیط زیست افزود: طی سال‌های اخیر بر اساس این آیین‌نامه پیگیری و اصلاح شد به طوری که مورخ 2 مهر هر سال فعالیت پاکسازی غارها در کشور اجرا می‌شود.

وی یادآورشد: امسال نیز در 5 مهر که مصادف با روز جمعه است، تمام غارهای کشور پاکسازی می‌شوند که در این میان می‌توان به پاکسازی غاری منحصر به‌فرد در استان کرمانشاه غار (پرو) اشاره کرد.

وی بیان داشت: این غار در سال 52 کشف شد و به دلیل اینکه عمق آن 700 متر است و دارای چاه‌های عمیقی است و از آنجایی که صعب‌العبور نیز هست، بسیاری از زباله‌ها از آن خارج نشده به طوری که برای گردشگران امکان ندارد برخی از اشیاء و زباله‌های خود را پس از خروج از این غار با خود بیرون بیاورند.

هادی ادامه داد: در سال‌های گذشته نیز جسد ۲ تن از گردشگران به دلیل صعب‌العبور بودن این غار در این مکان جا ماند و برخلاف تصورها غارها آری از مباحث بیولوژیک نیستند.

مسئول واحد طبیعت‌گردی سازمان محیط زیست با بیان اینکه برخی غارها اثر ملی طبیعی هستند، یادآور شد: 8 غار کشور در مناطق تحت حفاظت محیط زیست قرار دارند و مدیریت آنها با سازمان محیط زیست است.

به گفته وی مدیریت سایر غارها با سازمان میراث فرهنگی و گردشگری است.

با اعلام اینکه غارها عاری از مباحث بیولوژیک نیستند، یادآور شد: در غارها نمونه‌های میکروسکوپی زیادی وجود دارند.

وی خاطرنشان کرد: به منظور حفاظت از غارها، فردا تمام غارهای کشور با همکاری بدنه غیر دولتی NGO‌های محیط زیست پاکسازی می‌شوند.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها