امروز : جمعه ۲۴ آذر ۱۳۹۶ - 2017 December 15
۲۲:۲۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 53442
تاریخ انتشار: ۴ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۳:۰۸
تعداد بازدید: 25
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، به نقل از خبرگزاری رویترز، این 18 کُرد که یا محکوم و یا متهم به ارتباط با پ‌ک‌ک بودند، ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، به نقل از خبرگزاری رویترز، این 18 کُرد که یا محکوم و یا متهم به ارتباط با پ‌ک‌ک بودند، چهارشنبه از زندانی خارج از شهر بینگول گریخته بودند که به گفته برخی مقامات ترک، نیروهای امنیتی آنها را در مناطق کوهستانی در 16 کیلومتری این شهر دستگیر کردند.

بر اساس این گزارش، چهار  تن از این افراد فراری، به اتهام ارتباط یا کمک به پ‌ک‌ک، در حبس موقت به سر می‌بردند و سایر آنها به خاطر محکومیت به اتهامات مشابه، دوران حبس خود را سپری می‌کردند.

در این مطلب آمده:‌ پ‌ک‌ک برای به اعلام حکومت خودمختار در جنوب شرقی ترکیه،  29 سال با دولت ترکیه در جنگ بوده است که طی این درگیری‌ها، بیش از  40 هزار نفر کشته شدند که بیشتر آنها کُرد بودند. بعد از شروع مذاکرات صلح دولت ترکیه با عبدالله اوجالان، رهبر پ‌ک‌ک که در زندان به سر می‌برد، این گروه اعلام آتش‌بس کرد و برخی از نیروهای خود را از ترکیه به پایگاه‌هایش در شمال عراق منتقل کرد.

بعد از آن رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه متعهد شد محدودیت‌ها علیه حقوق سیاسی و فرهنگی کُردها را کاهش دهد. قرار است او بسته خود تحت عنوان دموکراسی‌سازی را روز دوشنبه ارائه کند. این تغییرات قانونی شاید به حفظ روند صلح کمک کند؛ تغییراتی که به عنوان بهترین فرصت برای حل این درگیری طولانی مدت تلقی می‌شود.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها