امروز : چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 20
۰۵:۲۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 53463
تاریخ انتشار: ۴ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۴:۰۶
تعداد بازدید: 55
به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان فارس، محمدمهدی آخوندی پنجشنبه در حاشیه دهمین کنگره بین المللی زنان و مامایی درباره طرح ملی بررسی وضعیت باروری در کشور ...

به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان فارس، محمدمهدی آخوندی پنجشنبه در حاشیه دهمین کنگره بین المللی زنان و مامایی درباره طرح ملی بررسی وضعیت باروری در کشور خاطرنشان کرد: طبق بررسی‌های که توسط پژوهشگاه ابن سینا انجام شده نزخ ناباروری در کل کشور 20.2 درصد، در مناطق شهری 19.9 درصد و در مناطق روستایی 22 درصد است و  به طور میانگین از هر ۵ زوج ایرانی در کل کشور یک زوج نابارور است.

وی تصریح کرد: آمار جهانی نشان می‌دهد 40 درصد عوامل ناباروری مربوط به مردان و 40 درصد آن زنانه است. همچنین حدود 15 درصد عوامل مشترک و 5 درصد نیز عوامل ناشناخته است، اما مشاهدات ما حاکی از آن است که عامل ناباروری مردان در ایران به مراتب بیشتر از زنان است ولی الان نمی‌توانیم آمار دقیق و مستند در این زمینه ارائه کنیم و به این منظور بررسی‌ها و اقدامات لازم آغاز شده تا در آینده‌ای نزدیک این موضوع هم مشخص شود.

ناباروری در سنین 20 تا 30 سالگی 16 درصد است

رئیس پژوهشگاه ابن سینا در مورد تأثیر سن در میزان باروری زوجین گفت: بررسی اخیر ما نشان می‌دهد که سنین حدود 20 تا 32 سال بهترین زمان برای باروری است و میزان ناباروری در این گروه سنی از تمام سنین دیگر پایین‌تر است. به طوری که میزان ناباروری در سنین 20 تا 32 سال حدود 16 درصد است، اما هرچه باروری از سن 20 سال پایین تر و از سن 32 سال بالاتر رود با افزایش میزان ناباروری مواجه خواهیم شد. در عین حال میزان نتیجه درمان ناباروری نیز در این سنین به شدت کمتر از سنین دیگر است.

آخوندی در پاسخ به اینکه وزارت بهداشت در بررسی اخیر پژوهشگاه ابن سینا چه کمکی کرد خاطرنشان کرد: وزارتخانه در این زمینه کمکی به ما نکرد. به دنبال سیاست‌هایی که پیش از این به وزارت بهداشت تکلیف شده بود، این وزارتخانه سیاست تنظیم خانواده را دنبال می‌کرد بر این اساس تصور می‌کردند که کوچکترین کمکی در جهت درمان ناباروری، کمک به افزایش نرخ جمعیت کشور است این در حالی است که درمان ناباروری بحثی جدا از مبحث کنترل جمعیت است.

افزایش 15 درصد پیشگیری از وسایل پیشگیری از بارداری

این متخصص زنان و نازایی تصریح کرد: اما اکنون سیاست‌های جمعیتی تغییر یافته است. با این حال بررسی‌های ما نشان داده که میزان استفاده از وسایل پیشگیری از بارداری نسبت به 10 سال گذشته 15 درصد افزایش یافته است.

وی گفت:  حال که سیاست‌های جمعیتی نیز تغییر یافته لازم است دستگاه‌های مسئول نیز از این فرصت استفاده کرده و بر روی 20 درصد جمعیت نابارور کشور که علاقه دارند بچه دار شوند، کار کنند و به شکل بیمه درمان ناباروری یا هر عنوان دیگری به این افراد کمک کنند تا بچه دار شوند، به این ترتیب هم سیاست‌های آنها موفق خواهد شد و هم کسانی که زندگیشان به دلیل نداشتن بچه تحت تأثیر قرار گرفته، به آرزوی خود می‌رسند.

به گزارش فارس، همزمان با افتتاح دهمین کنگره بین المللی زنان و مامایی نخستین گزارش طرح ملی «بررسی وضعیت باروری در کشور» رونمایی شد و که در این کتاب مهمترین نتایج این طرح نیز محاسبه شیوع ناباروری و سایر شاخص‌های بهداشت باروری است که برای نخستین بار در کشور و به همت پژوهشگاه ابن سینا انجام شد. بر این اساس محاسبه شیوع ناباروری با استفاده از تاریخچه باروری افراد (شامل 31 استان کشور به تفکیک) میسر شده است.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها