امروز : شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۶ - 2018 January 20
۰۶:۳۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 53466
تاریخ انتشار: ۴ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۴:۰۸
تعداد بازدید: 68
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، روزنامه لبنانی «الاخبار» در شماره امروز خود گزارشی از اوضاع سوریه و «بشار اسد» رئیس‌جمهور این ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، روزنامه لبنانی «الاخبار» در شماره امروز خود گزارشی از اوضاع سوریه و «بشار اسد» رئیس‌جمهور این کشور منتشر کرد.

در این گزارش آمده است: کسانی که به سوریه و دمشق می‌روند یا با اسد دیدار می‌کنند، با چیزهایی غیر از آنچه که درباره سوریه و اسد گفته و شنیده می‌شود، بازمی‌گردند.

الاخبار می‌نویسد: مقر اسد در کاخ «الشعب» مانند تمام خیابان‌های دمشق دارای حیات و فعالیت است. گروه‌ها و هیئت‌های مختلف وارد این کاخ می‌شوند و دیدارها به طور مستمر صورت می‌گیرد. اسد به فعالیت‌های روزانه خود در قلب شهر دمشق که از نظر سایرین شاهد یک جنگ جهانی است، ادامه می‌دهد. همچنان لبخند بر لب او و بسیار آسوده، مطمئن و آرام است. به سوال‌های مختلف با استراتژی و بدون هیچ طفره‌ای پاسخ می‌دهد و جزئیات را فراموش نمی‌کند.

الاخبار به نقل از اسد که درباره طرف‌های خارجی سخن گفته، می‌نویسد: آنها در ابتدا تلاش کردند تا این‌گونه نشانه دهند که درگیری در سوریه درگیری میان اهل تسنن و یک گروه از اقلیت‌هاست که به ادعای آنها در کشور به قدرت رسیده‌اند. ما با مدیریت، صبر و تحمل و گفت‌وگو با ملت این معادله را ناکام گذاشتیم. امروز نیز رئیس‌‌جمهور و رژیم حاکم با محبوبیتی که دارد دروغین بودن اسلام آمریکایی را فاش کرد..امروز برای جهان معلوم شده است که اکنون تنها یک اقلیت و بیگانگان در مقابل دولت و ملت سوریه ایستاده‌اند...اکنون آنها در موقعیت دفاع و ما در موقعیت حمله هستیم و تنها کاری که آنها می‌کنند این است که از یک جا به جای دیگر منتقل می‌شوند.

تروریست‌ها گیج شده‌اند

وی درباره ارزیابی‌اش درباره اقدامات آتی درقبال دشمنان سوریه گفت: آنها گیج شده‌اند. شکست آنها که در نتیجه سردرگمی سیاسی و دیپلماتیکی که ما آنها را در آن قرارداده‌ایم، می‌تواند موجب شود که آنها به سوی اقداماتی غیرعقلانی و کاملا هیستیریک سوق داده شوند. لذا تشدید فشارهای دیپلماتیک، سیاسی و امنیتی بعید نیست اما همه اینها غیر واقعی خواهد بود به این معنا که چیزی بیش از حباب در هوا و بمب‌های تبلیغاتی نخواهد بود.

تنها در چند لحظه می‌توانیم اسرائیل را کور کنیم

وی درباره توافق روسیه – آمریکا درباره تسلیحات شیمیایی سوریه گفت: ما هزار تن مواد شیمیایی داریم که اساسا بر شانه ما سنگینی می‌کند و رها شدن از آنها نیز هزینه زیادی برای ما دارد و سالها طول خواهد کشید. ضمن اینکه تهدیدها و مشکلات لاینحل محیط زیستی نیز برای سوریه دارد. پس بیایید و با خود ببرید. داشتم این مواد شیمیایی برای سوریه هدف نبوده و نیست. این آنها هستند که می‌خواهد توازن قوا را به نفع اسرائیل و در حمایت آن، تغییر دهند. ما میز را کاملا برگرداندیم و توپ را در زمین آنها انداختیم. لذا در مقابل افکار عمومی آمریکا و اروپا دست بسته ماندند و حتی در داخل دولت آمریکا نیز اختلاف پیش آمد.

وی در پاسخ به این سوال که آیا از دست دادن سلاح شیمیایی یک ناکامی و خسارت راهبردی برای سوریه به شمار نمی‌آید، گفت: این سلاح‌های شیمیایی اساسا در سالهای دهه هشتاد به عنوان یک سلاح بازدارنده در مقابل سلاح‌های هسته‌ای اسرائیل تولید شد. اکنون دیگر این اسلحه، سلاح بازدارنده نیست. ما امروز سلاح‌های بازدارنده دیگری داریم که از اهمیت و تاثیرگذاری بیشتری برخوردار است که می‌توانیم تنها در چند لحظه اسرائیل را کور کنیم.

همکاری نزدیک مسکو و دمشق

بشار اسد در ادامه با اشاره به همکاری و هماهنگی بی سابقه با روسیه  تاکید کرد که روسیه می‌داند درگیری آن در سوریه درگیری با ناتو است و دفاع آن از دمشق در واقع دفاع آن از مسکو است.

وی در ادامه به نشست گروه 20 اشاره کرد و گفت: «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه به تنهایی وارد این نشست شد و از آن با یک طرح ابتکاری خارج شد و به ما کمک کرد تا موضع «باراک اوباما» رئیس‌جمهور آمریکا را که اصلا قصد حمله به سوریه را نداشت، و مردد بود و منتظر این بود که کسی وی را از این مسیر خارج کند، تضعیف کنیم.

اوباما ضعیف شده است

اسد گفت: اوباما شخصی مردد و شکست‌خورده است. او ضعیف‌تر و ناتوان‌تر از آن است که به سوریه حمله کند. او تنها در مقابل ما ضرر نکرد بلکه حتی در خانه خود نیز دچار خسران شد و توان اداره معادلات داخلی آمریکا را نیز از دست داد.

در هر جنگ احتمالی علیه دمشق روسیه وارد نبرد می‌شود

وی در ادامه به حمایت روسیه از سوریه اشاره کرد و گفت: روسها همچنان به وظیفه خود در قبال سوریه به بهترین وجه ممکن عمل می‌کنند. ما از روسیه تعهداتی داریم که در صورت آغاز هر جنگی علیه سوریه، نیروهای روسی وارد میدان نبرد خواهند شد.

سربازان روسی در راه سوریه

رئیس‌جمهور سوریه گفت: به محض اینکه ما برگه شیمیایی را در نشست گروه 20 کنار گذاشتیم، بر میزان سلاح‌های ما از نظر کمی و کیفی افزوده است و قرار است به زودی 200 نظامی غیر مسلح روس وارد سوریه شوند تا تاج‌های گلی را بر مزار «حافظ اسد» رئیس‌جمهور فقید سوریه بگذارند.

عراق، مصر و عربستان در نگاه اسد

وی درباره موضع عراق نیز ابراز رضایت کرد و درباره اوضاع مصر ابراز خوش‌بینی کرد.

اسد در مقابل گفت که به رهبری سعودی که تمام خطوط قرمز را رد کرده، اعتماد ندارد و بوی خیر از آن نمی‌شنود اما برخی نداها در حوزه خلیج [فارس] شنیده می‌شوند که به مرور زمان می‌تواند اوضاع در سوریه را درک کنند.

اروپایی‌ها و کانال‌های ارتباط با سوریه

وی درباره نقش کشورهای اروپایی نیز گفت: هیئت‌های متعدد اطلاعاتی و غیراطلاعاتی اروپایی سراغ ما آمده‌اند که همگی خواستار بازکردن کانال‌هایی جدید هستند.

ایران و حزب‌الله

وی در پاسخ به سوالی درباره  موضع ایران و حزب‌الله در قبال سوریه، گفت: ما مطمئنیم که نبرد ما و همپیمانانمان در واقع نبرد یکپارچه جبهه مقاومت است. اگر خدای نکرده، دمشق آسیبی ببیند، هدف بعدی برای تجاوز ایران و حزب‌الله خواهد بود. من مطمئن هستم که سید وفا (در اشاره به «سید حسن نصرالله» دبیرکل حزب‌الله لبنان) می‌تواند پیامدهای هرگونه جنگ و تجاوز علیه سوریه را مهار کند.. هرچند که ما مطمئنیم آنها جرات این کار را نیز نخواهد داشت.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها