امروز : شنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 21
۱۵:۰۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 53468
تاریخ انتشار: ۴ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۴:۰۸
تعداد بازدید: 171
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، «نبیل فهمی» وزیر خارجه مصر گفت در شرایطی که مصر در حال بازتعریف منافع ملی و رابطه‌اش با سایر ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، «نبیل فهمی» وزیر خارجه مصر گفت در شرایطی که مصر در حال بازتعریف منافع ملی و رابطه‌اش با سایر کشورهاست رابطه مصر با آمریکا هنوز موضوعی «حل نشده» است.

آمریکا از جمله متحدان حسنی مبارک، دیکتاتور سابق مصر بود که در اوایل سال 2011 در پی اعتراضات مردمی از قدرت برکنار شد. آمریکا روی حسنی مبارک به عنوان مهره‌ای ویژه برای حفظ پیمان صلح با اسرائیل حساب می‌کرد.

با سقوط حسنی مبارک و روی کار آمدن حزب اخوان المسلمین پس از انتخاباتی دموکراتیک آمریکا از گرمی روابط دو کشور کاسته شد. محمد مرسی هم در پایان ماه ژوئن از قدرت برکنار شد.

نبیل فهمی، وزیر خارجه دولت موقت مصر اکنون بخشی از بدنه دولتی است که رئیس جمهور موقت مصر که خود منصوب ارتش قدرتمند این کشور است وی را به این سمت گمارده است.

فهمی به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت: «ما دو انقلاب ظرف دو سال و نیم داشته‌ایم. مصری‌ها در تلاشند تا هویت جدیدشان را تعریف کنند. ما نگاهی به بیرون داریم و سعی می‌کنیم دوستانمان را هم مشخص کنیم.»

نبیل فهمی درباره روابط قاهره ـ واشنگتن گفت آمریکا هم در حال سازگار شدن با واقعیت‌های جدیدی است که پس از انقلاب در کشورهای عربی مصر، لیبی، تونس، یمن و بحرین به وقوع پیوسته است.

وی افزود: «آمریکایی‌ها مانند اکثر کشورهای دنیا، اگر بخواهیم منصف باشیم همیشه به داشتن ارتباط با دولت‌های کشورهای عرب و نه مردم آنها عادت کرده است.»

فهمی تأکید کرد آمریکا برای بهبود روابط با تمامی کشورها، حتی ایران که برای بیش از سه دهه ارتباط دیپلماتیک نداشته حاضر است.

وی ضمن اشاره به اینکه مسائلی بین مصر و ایران وجود دارند که باید حل شوند گفت: «یک سیاستگذار منطقی در ایران یا یک سیاستگذار منطقی در مصر نمی‌تواند طرف مقابل را نادیده بگیرد.»
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها