امروز : یکشنبه ۱ مرداد ۱۳۹۶ - 2017 July 23
۲۲:۱۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 53482
تاریخ انتشار: ۴ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۴:۱۰
تعداد بازدید: 64
به گزارش خبرنگار تئاتر فارس، برنامه تلویزیونی «مجله تئاتر» شب گذشته سه مهرماه میزبان شهرام نوشیر مدیر دفتر تئاتر خیابانی مرکز هنرهای نمایشی بود. در ...

به گزارش خبرنگار تئاتر فارس، برنامه تلویزیونی «مجله تئاتر» شب گذشته سه مهرماه میزبان شهرام نوشیر مدیر دفتر تئاتر خیابانی مرکز هنرهای نمایشی بود.
در این برنامه که مجری آن منوچهر اکبرلو است بنا براین بود تا جریان تئاتر خیابانی و فعالیت‌های این دفتر تخصصی مورد بررسی قرار بگیرد که در آخر نیز کوتاهی زمان برنامه مجال پرداختن مفصل به این مقوله را نداد.
شهرام نوشیر در ابتدای این برنامه گفت: مدیریت کانون تخصصی نمایش‌‌های خیابانی مرداد و شهریورماه سال گذشته به من پیشنهاد شد و من دوست داشتم به عنوان یک سرباز فرهنگی در آن خدمت بکنم.
وی با اشاره به سابقه هنری خود و اجرای تئاتر میدانی در 23 هزار کیلومتر این کشور به همراه همسر و فرزند خود ادامه داد: مدیرکل مرکز هنرهای نمایشی با ورود بنده به دفتر تئاتر خیابانی امکان هرگونه فکری که برای پیشبرد این هنر وجود داشت را به من داد. البته در ابتدای ورودم اعتبارات مالی کم بود همچنین بدهی‌هایی از اواخر سال 89 پرداخت نشده بود و این باعث شد یک ترمز در کار ما ایجاد شود. از من می‌خواستند تا یک تازگی در تئاتر خیابانی و یک آسیب‌شناسی در روند جریان تئاتر خیابانی ایجاد کنم.
نوشیر با بیان اینکه اعتقادی به اجرای عمومی ندارم، اظهار داشت: اجرای عمومی یک واگن از یک قطار بود که متوقف شد منطق این بود که پیگیری بدهی‌ها باشیم من در بدو ورودم به این دفتر با بدهی‌های چند گروه مواجه بودم که برای پیگیری پرداخت آنها تنها نامه‌نگاری‌های ساده‌ای شد حتی سایت دفتر تئاتر خیابانی از ما دریغ شد. به هر حال تا اوایل سال 92 بدهی‌های حدود 114 گروه را پرداخت کردیم. 10 گروه هم سند مالی‌شان کامل نشده بود که در حال حاضر کامل شده و در اختیار انجمن هنرهای نمایشی قرار گرفته است.
وی در خصوص اجرای عمومی تئاتر خیابانی نیز گفت: تئاتر خیابانی فقط اجرا نیست گاهی اوقات برای پیشبرد یک جریان باید یک بازنگری صورت بگیرد.
وی به طرح استقرار گروه‌های تئاتر خیابانی و تدوین آن توسط 6 هنرمند تئاتری، 12 هنرمند شهرستانی و چند حقوقدان اشاره کرد و گفت: این طرح طی یک ماه و نیم تدوین شد و در صورت تصویب نهایی آن گروه‌ها درجه بندی می‌شوند و براساس آن دستمزد می‌گیرد. این آیین‌نامه در مرکز هنرهای نمایشی به تصویب رسیده و برای تأیید نهایی به معاونت هنری وزارت ارشاد ارسال شده است.
نوشیر در پاسخ به سؤال مجری این برنامه در خصوص وعده 11 هزار و 200 اجرای تئاتر خیابانی مدیرکل هنرهای نمایشی گفت: براساس اسنادی که در دفتر تئاتر خیابانی داشتیم این برنامه‌ریزی صورت گرفت به طوری که گفته شده بود 265 گروه تئاتر خیابانی حرفه‌ای در کشور وجود دارد اما هیچ سندی در مورد آنها وجود نداشت.
وی به هزار و 392 اجرای تئاتر خیابانی در ایام نوروز امسال در مسیر راهیان نور با عنوان مرزهای افتخار در 45 یادمان اشاره کرد و گفت: به دلیل مشکلات مالی ما برای این اجرا از گروه‌های بومی استفاده کردیم سال گذشته در قالب همین طرح 114 اجرا صورت گرفت اما در سال جدید حدود هزار و 392 اجرا در 45 یادمان داشتیم. حدود 500 اجرا قرارداد مالی داشت و با وجود مشکلات مالی دولت هنرمندان به کمک دولت آمدند و حدود 680 اجرای نذری رفتند.
مدیر دفتر تئاتر خیابانی همچنین به نقطه‌یابی 160 منطقه در تهران برای اجرای عمومی آثار اشاره کرد و گفت:‌ ما این اقدامات را انجام دادیم به دلیل مسائل مالی نمی‌توانیم چنین کاری را انجام دهیم اگرچه طی تعاملاتی که با صنف خانه ئتاتر داشتم هنرمندان درخواست اجرای رایگان می‌کردند اما من از آنها خواستم تا کمی صبر کنند در دوره‌ گذشته هنرمندان به اجرای عمومی می‌رفتند اما از مبلغ قرارداد خود اطلاعی نداشتند اما الان براساس فرمولی که در نظر گرفته شده از قرارداد خود با اطلاع می‌شوند. ما آمدیم فضای اجرای عمومی آزاد تئاتر خیابانی از محدوده چهارراه ولی‌عصر فراتر بردیم در حال حاضر در 4 پارک و  9 نقطه تقسیم‌بندی‌های صورت گرفته که 20 نمایش در تهران این روزها اجرا می‌شود. در بخش اجرای عمومی فراخوان دادیم اما به آن بسنده نکردیم از خانه تئاتر خواستیم تا چند گروه را معرفی کند از 5 مدیرگروه دانشگاه‌ها خواستیم تا 3 اثر برگزیده را برای اجرای عمومی معرفی کنند که در کنار آن به واسطه حضور دانشجویان بخش عملی نیز وارد جریان می‌‌شد. همچنین از بین برگزیدگان گذشته جشنواره تئاتر فجر که در بخش طرح و ایده و کارگردانی خواستیم تا بدون اولویت اثری را برای اجرای عمومی ارائه داد.
نوشیر در ادامه این برنامه به تشکیل دپارتمان‌های تخصصی در بخش‌های مختلف اشاره کرد و گفت: ما در این دپارتمان‌ها از افرادی که کارشناسی ارشد تئاتر داشتند و سابقه فعالیت در تئاتر خیابانی برخوردار بودند دعوت به همکاری کردیم. در واقع دپارتمان‌ کار تخصصی در حوزه‌های مختلف می‌کنند و من پیگیر و ناظر کارها هستم.
منوچهر اکبرلو پیرو صحبت‌های شهرام نوشیر گفت: برنامه‌های شما آنقدر خوب است که من را نگران می‌کند چقدر این برنامه‌ها اجرایی شده و قرار است بشود.
مجری این برنامه از مدیر دفتر تئاتر خیابانی پرسید که چرا تعامل هنرمندان با مدیران کمتر شده است که نوشیر در پاسخ گفت: من برادری خودم را ثابت کردم به سراغ همه رفتم، طیف جوان را تلاش کردم به صحنه بیاورم اما تعدادی هم به دنبال سهم‌خواهی هستند اینقدر برای این خانواده احترام قائلم که برای یک جشنواره داوران را به انتخاب خود شرکت‌کنندگان منصوب کردم.
همچنین اکبرلو در پایان این برنامه اظهار امیدواری کرد که تعامل بین هنرمندان تئاتر خیابانی و مدیران این حوزه بهتر از گذشته شود و از شهرام نوشیر خواست تا کمی رئالیستی پیش برود.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار