امروز : دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 May 21
۰۹:۳۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 53485
تاریخ انتشار: ۴ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۴:۱۰
تعداد بازدید: 33
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه خبری پلیس، سردار دکتر «اسماعیل احمدی مقدم» عصر روز گذشته چهارشنبه سوم ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه خبری پلیس، سردار دکتر «اسماعیل احمدی مقدم» عصر روز گذشته چهارشنبه سوم مهرماه در دیدار با سینماگران به رابطه متقابل سینما و نیروی انتظامی تاکید کرد و اظهارداشت: برگزاری این گونه نشست‌ها حتی اگر نتیجه ای به دنبال نداشته باشد، نشانگر آن است نیروی انتظامی از سینماگران استقبال می کند و می دانند گوش شنوایی هست تا سخنان آن‌ها را بشنود و با تغییر نگرش های به وجود آمده اتفاقاتی در این حوزه رخ داده است.
 
* پلیس همزمان اقتدارگرا و جامعه گرا باشد
 
وی در خصوص پلیس هوشمند و فرا هوشمند، گفت: به سمت این مراحل در حال حرکت هستیم و پلیس جامعه محور هم دارای جنبه اقتدارگرایی و نیز نرم است.

فرمانده ناجا ادامه داد: این ادبیات به حوزه قدرت نرم و سخت نیز تعمیم داده می شود، قدرت سخت به معنای این است که با سلاح و اعمال زور، اراده خود را تحمیل کنیم این در حالی است که قدرت نرم در شرایطی به وقوع می پیوندد که افراد جامعه اقناع شده و مردم را جذب نمایند.

احمدی مقدم با اشاره به اینکه ادبیات راهبردی دنیا تغییر کرده و باید به صورت مناسب از قدرت نرم و سخت استفاده کنیم، گفت: دیپلماسی در همه موارد با این تناسب به میدان می آید و قدرت هوشمند پلیس به این معناست که به صورت همزمان پلیس اقتدارگرا و جامعه گرا باشد.

این مقام ارشد انتظامی با اشاره به پلیسی که در فیلم «مرد دو هزار چهره» به نمایش گذاشته شده بود، گفت: دیدیم که در این فیلم، پلیس هم به صورت جامعه گرا و هم اقتدارگرا به نمایش گذاشته شد اما مردم پلیسی که دارای اقتدار بود را بیشتر می پسندیدند و این نشانگر آن است که مردم بیشتر طالب اقتدار پلیس هستند.

مقدم افزود: نظر مقام معظم رهبری امام خامنه ای (مدظله العالی) بر استفاده ترکیبی و هوشمندانه از این دو قدرت است؛ به هر صورت وظیفه خود را به نحو احسنت انجام می دهیم.
 
* سریال «هشدار برای کبری 11» مطلوب پلیس ایرانی نیست

فرمانده ناجا با اشاره به صحبت یکی از سینماگران مبنی براینکه" پلیس دنیا مقتدر است و در مواقعی خشونت را نیز چاشنی کار خود قرار می دهد و پلیس ایران نیز باید این خشونت مثبت را در دستور کار خود داشته باشد"، اظهارداشت: این صحبت ها حرفی درست است اما ما ایرانی هستیم و در الگوهای خود از جایی کپی برداری نمی کنیم.

وی ادامه داد: جامعه ما، جامعه آمریکا نیست، در مقابل پلیس ما نمی تواند مانند پلیس آمریکا رفتار نماید، پلیس ایرانی شاید بتواند مانند سریال" هشدار برای کبری 11" فیلم بسازد اما این مطلوب پلیس ایرانی نیست؛ البته مبالغه در فیلمسازی و بزرگنمایی برخی موارد برای انتقال مفهوم اجتناب ناپذیر است اما باید توجه داشته باشیم فیلمی نسازیم که نماد بیرونی نداشته باشد چراکه مضحکه می شویم.

احمدی مقدم با اشاره به سخن یکی دیگر از سینماگران مبنی بر اینکه "امروز فرهنگیان جای سیاستمداران را در دنیا گرفته اند" بر این مطلب صحه گذاشت و گفت: نمونه بارز آن، حمله آمریکا به سوریه بود که کسی همراهی نکرد حتی مردم کشور آمریکا نیز از این طرح رئیس جمهور خود حمایت نکردند؛ به طور قطع افکار عمومی بسیار مهم است.

* پلیس در فیلم‌ها باید باور پذیر باشد

فرمانده ناجا با اشاره به اینکه اساساً جامعه یک دست و بدون تفاوت مناسب نیست، گفت: جامعه ای که در آن انتقاد وجود داشته باشد، پویا و سرزنده است اما باید مراقب باشیم که تعارض و درگیری در این جامعه صورت نگیرد؛ حتی اگر در همین جلسه نسخه ای معین تعریف کنیم تمام شما سینماگران بر روی آن اجماع نخواهید داشت البته تفاوت چیز خوبی است، افراد دیدگاه های خود را دارند که همین باعث پویایی جامعه می شود.

احمدی مقدم اظهار داشت: باید تلاش کنیم پلیسی که در فیلم های خود می سازیم باورپذیر باشد.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر نزاع در کشور ما یکی از مشکلات اساسی است، گفت: هم اکنون 66 درصد از قتل های کشور بدون نیت قبلی اتفاق می افتد و اگر نزاع کاهش یابد آمار این نوع قتل ها نیز کمتر می شود.

فرمانده ناجا تاکید کرد: باید آستانه تحمل اجتماعی را بالا ببریم در این میان فیلم هایی مانند زیر هشت ، زیر تیغ و گل های گرمسیری اثرات خود را در جامعه نشان داده است؛ در حال حاضر در برخی از استان های کشور  قتل های ناموسی صورت می گیرد و برای خود دادگاه تشکیل داده و با ظن و گمان دختران و یا حتی زنان خود را می کشند بنابراین لازم است که در این استان ها فیلم هایی با این موضوع ساخته شود.

این مقام ارشد انتظامی، اذعان داشت: در 15 سال اخیر جمعیت کشور افزایش یافته اما شاهد کاهش قتل و دیگر جرائم در کشور هستیم. این درحالی است که در دیگر کشورها آمار قتل رو به افزایش است.
 
* در ساخت فیلم به ریشه‌های جرم بپردازید

وی ادامه داد: به عنوان مثال ساخت فیلم هایی نظیر دهلیز و دختران فریاد نمی زنند در نشان دادن مسائل مبتلایه جامعه بسیار اثرگذار بود البته من فیلم اخیر را در جشنواره دیدم و خانم پوران درخشنده به بنده گفت که سوژه این فیلم را از میان سخنان من الهام گرفته است.

احمدی مقدم اظهار داشت: باید فیلم هایی ساخت که احساس امنیت در جامعه خدشه دار نشود چرا که ما تولیدات رسانه ای داریم تا یک مجرم را بترسانیم درحالیکه آن فیلم ممکن است جامعه را دچار وحشت کند.

فرمانده ناجا با اشاره به فعالیت 14 ساله معاونت اجتماعی گفت: ما مرحله به مرحله پیش رفته ایم اما این جایگاه هنوز مطلوب ما نیست.

وی با اشاره به اینکه فیلم های ویترینی و اکشن مطلوب ما نیست گفت: فیلم باید اجتماعی باشد و به ریشه های جرم بپردازد این برای ما مطلوب تر است تا بتوانیم به برقراری امنیت بپردازیم.
 
* فیلم‌های توقیف شده با تلاش پلیس، رفع توقیف می‌شود

این مقام ارشد انتظامی با اشاره به اینکه با سینماگران برای ارائه سوژه و در اختیار قرار دادن پرونده ها همکاری می کنیم، اذعان داشت: فیلم های توقیف شده با تلاش پلیس، رفع توقیف می شود.

وی با بیان اینکه ناجا تا حدی که بتواند به سینماگران کمک می کند و ابزار و امکانات را در دسترس آنان قرار می دهد تصریح کرد: مردم هرچه ببینند رفتار می کنند این تصویر سازی حرفه شما سینماگران است و ما باید راه را برای شما باز کنیم.

دکتر احمدی مقدم، با اشاره به اینکه ناجا رشد سازمانی مناسبی داشته و از مهارت های گفتمانی و رسانه ای بهره می برد گفت: خط قرمز ما بسیار کم است و هرکس درخواستی داشته آن را اجابت کرده و با وی همراهی و همکاری می کنیم.

فرمانده نیروی انتظامی، به تصویری که سینماگران از بازداشتگاه های ناجا می سازند اشاره کرد و گفت: آنان بازداشتگاه های ما را تنگ و تاریک نشان می دهند که درحال حاضر باید بدانیم این مکان ها تغییر کرده و بهتر است این تغییرات نیز در فیلم های شما ظهور پیدا کند.

وی ادامه داد: برای مثال نویسندگان شما می توانند وارد بازداشتگاه های ما شوند و آنگاه هرچه را مشاهده کردند به صورت دقیق در نوشته های خود بیاورند.
 
* سینماگران، ناجا را پناهگاه خود می‌دانند

احمدی مقدم با اشاره به اینکه با وجود تمامی مشکلات باید به سینما، فرصت محور نگاه کنیم گفت: در حال حاضر ایران در حوزه سینما حرف اول را می زند و دارای استعداد های زیادی است؛ نظر شما این است که ما هنرمند صادر کنیم و آنان در آنجا فیلم بسازند هرچند این مطلوب است اما بهتر است هنرمندان ما آستانه تحمل خود را بالا برده و با وجود مشکلات و مسائل به ساخت فیلم های خوب در کشور بپردازند.

این مقام ارشد انتظامی با اشاره به موضوع خانه سینما و درخواست آنان از نیروی انتظامی برای حل مشکل گفت: همین که سینماگران، ناجا را پناهگاه خود می دانند بسیار خوب است.

وی با تاکید براینکه مردم ما از فرایندهای دستوری استقبال نمی کنند گفت: شما سینماگران دربرخی موارد بایکدیگر به مقابله برمی خیزید اما در نهایت این نیروی انتظامی است که در مقابل تعارضات، زخمی میدان می‌شود.
انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها