امروز : سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 24
۰۴:۵۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 53514
تاریخ انتشار: ۴ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۵:۱۰
تعداد بازدید: 79
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از قم، اسحاق صلاحی ظهر امروز در نخستین همایش میراث مشترک ایران و هند که در دانشگاه مفید قم در ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از قم، اسحاق صلاحی ظهر امروز در نخستین همایش میراث مشترک ایران و هند که در دانشگاه مفید قم در حال برگزاری است، با اشاره به اینکه ایران و هند قبل از استقرار در فلات ایران از یک قوم بوده‌اند، تصریح کرد: قهرمانان و اساطیر موجود در آثار کهن این دو کشور نشان‌دهنده نقاط مشترک بسیاری است.

وی با اشاره به نقاط اشتراک در موسیقی بیان کرد: ورود موسیقی ایرانی به کشور هند از دیگر نقاط اشتراک دو کشور به ‌شمار می‌رود.

رئیس کتابخانه ملی با اشاره به تاثیرگذاری عمیق زبان و ادبیات فارسی با سابقه‌ای دو هزار ساله، بیان کرد: قبل از اسلام در زمینه ترجمه متون کشور هندوستان اقدامات بسیاری صورت می‌گرفت و در زمان سلطان محمود غزنوی شاهد تلفیق فرهنگ اسلامی ایرانی در دو کشور هستیم.

وی با اشاره به حضور شعرای ایرانی در دربار پادشاهان گفت: این حضور موجب شد که در شعرها شاهد سبک‌های جدید هندی و ایرانی باشیم.

صلاحی تعداد مجموعه نسخ خطی ایرانی در داخل کشور را 340 مورد عنوان کرد و افزود: تعداد نسخ ایرانی که در کشور هند وجود دارد سه برابر این میزان است.

وی با اشاره به نقاط اشتراک دو کشور در زمینه چاپ و نشر یادآور شد: نخستین چاپ و نشر در کشور هند پس از ورود صنعت چاپ به زبان فارسی انجام شد.
انتهای پیام/78002/غ20/آ3004
 
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها