امروز : دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 18
۱۸:۳۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 53532
تاریخ انتشار: ۴ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۶:۰۵
تعداد بازدید: 33
حجت‏الاسلام محمدمهدی حاتمی امروز در گفت‏وگوی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در شرق استان تهران اظهار کرد: این ششمین ...

حجت‏الاسلام محمدمهدی حاتمی امروز در گفت‏وگوی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در شرق استان تهران اظهار کرد: این ششمین بار است که این بخش خبری اقدام به پخش خبری که از متقن و مستند بودن آن اطمینان نیافته، کرده است.

وی با بیان اینکه هر شش مورد از این گزارش‏ها و مصاحبه‏ها توسط چند شخص خاص و با غرض‏ورزی به دلیل نرسیدن به اهداف شخصی خود در این موقوفات تهیه شده است، اظهار داشت: بحث زمین‏خواری که در این گزارش‏ها مطرح شده اساساً مردود است؛ زیرا این زمین‏ها، چنان‏چه در ادامه توضیح داده خواهد شد، جزو اراضی ملی نبوده و موقوفه‏‏ای با قدمت 117 سال بوده که تمام مدارک آن موجود است.

معاون اوقافی، حقوقی و امور مجلس سازمان اوقاف و امور خیریه ادامه داد: به دنبال پخش این خبر که در آن بار دیگر به طرح مسائلی مبنی بر سوء‏استفاده و فروش زمین‏های موقوفه و ساخت و ساز در آن پرداخته شده بود، به همراه هیئتی مشتمل بر عبدالرضا عابد رئیس سازمان توسعه و عمران موقوفات کشور و قائم مقام نماینده ولی‏فقیه در سازمان اوقاف و امور خیریه، کاظم شاهینی مدیرعامل بنیاد توسعه و عمران موقوفات استان تهران، نماینده و معاون اداره منابع طبیعی شهرستان دماوند و حجت‏الاسلام مهدی زینعلی رئیس اداره اوقاف شهرستان دماوند از محل بازدید به عمل آمد.معاون اوقافی، حقوقی و امور مجلس سازمان اوقاف و امور خیریه اضافه کرد: زمین‏هایی که در بخش خبری سه‏شنبه شب 20:30 ادعا شده که در آن ساخت و ساز صورت گرفته، 142 هکتار مساحت داشته و معروف به موقوفات سرخه پلنگان در منطقه مشاء دماوند است.

وی تصریح کرد: این اراضی طی حکم دادگاه در سال 82 مبنی بر عدم مالکیت منابع طبیعی، در سال 88 به مالکیت سازمان اوقاف درآمده و مدارک و سند مالکیت و سند وقفی ملک که بیش از 117 سال قدمت دارد، موجود بوده و قابل ارائه است.

حاتمی با بیان اینکه رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه در نوع اداره این زمین‏ها اختیار تام دارد، افزود: بر اساس فرمایشات مقام معظم رهبری در خصوص احیای موقوفات و استفاده به نحو احسن از آن‏ها و برای ایجاد ارزش افزوده در این زمین‏ها، برای تبدیل این موقوفه به یک مرکز اقامتی، تفریحی و گردشگری، با یک سرمایه‏گذار بخش خصوصی قرارداد اجاره منعقد شده است.

حاتمی اشاره کرد: این شرکت خصوصی از سال 77 مستأجر املاک موقوفه مذکور بوده و اقدام به اجرای پروژه‏های کشاورزی و کشت گیاهان دارویی و مثمر کرده بود که به دلیل جنس آهکی خاک به نتیجه مطلوبی نرسیده بود.

وی شرکت مذکور را یکی از بهترین و قدرتمندترین شرکت‏های بخش خصوصی در اجرای مجتمع‏های اقامتی، تفریحی و گردشگری معرفی کرد.

معاون سازمان اوقاف و امور خیریه اظهار کرد: با وجود اینکه از قبل اطلاعات کامل در این خصوص داشتیم و بررسی‏ها و نظارت‏های مداوم بر اجرای پروژه مذکور انجام می‏شود، اما با پخش خبر سه‏شنبه شب 20:30 برای چندمین بار از محل بازدید به عمل آورده و شاهد روند قانونی اجرای پروژه بودیم.وی با اشاره به اینکه در این بازدید و در جلساتی که تشکیل یافت، بار دیگر همه جوانب قانونی قرارداد اجاره ملک به سرمایه‏گذار و مجری پروژه بررسی شده است، بیان داشت: شرکت سرمایه‏گذاری مذکور که به نوعی مستأجر این موقوفه محسوب می‏شود، بر اساس قرارداد منعقده حرکت کرده و هیچ‏گونه حرکت مخفیانه و یا مبهم دیگری نداشته است.

حاتمی تأکید کرد: در دیدار با فرماندار دماوند در دو روز گذشته و بازبینی استعلامات متعدد از ادارات مختلف، نهایتاً هیچ اثری از اتهامات وارده به این مجموعه مشاهده نشده است.

معاون اوقافی، حقوقی و امور مجلس سازمان اوقاف و امور خیریه با تأکید بر اینکه هیچ یک از ارکان زمین‏خواری در این مجموعه دیده نمی‏شود، اضافه کرد: ملک مذکور موقوفه‏ای با سند رسمی است که با اختیار سازمان اوقاف و امور خیریه و با هدف احیای موقوفه و ایجاد ارزش افزوده، به صورت اجاره در اختیار شرکت سرمایه‏گذار بخش خصوصی قرار گرفته است.

حاتمی با تأکید بر اینکه کار سازمان اوقاف و امور خیریه همین است، عنوان کرد: خواسته مقام معظم رهبری هم همین است که نسبت به احیای موقوفات اقدامات جدی صورت پذیرد.

معاون اوقافی، حقوقی و امور مجلس سازمان اوقاف و امور خیریه ضمن بیان اینکه در چند سال اخیر هم این اتفاق افتاده است، این سئوال را مطرح کرد: کسانی که ادعای سوء‏استفاده در این موقوفه را مطرح می‏کنند، بر چه مبنایی این بحث را مطرح کرده‏اند؟

وی افزود: مگر می‏شود در مجموعه‏ای که ریاست آن به عهده نماینده ولی‏فقیه است و هیچ نفع شخصی در آن متصور نیست و در ملکی که مالکیت آن به نام سازمان اوقاف است، خود آن سازمان از ملک خود سوء‏استفاده کند؟

معاون اوقافی، حقوقی و امور مجلس سازمان اوقاف و امور خیریه با ذکر اینکه اصل حرف دارای اشکال است، ادامه داد: به فرض هم که درست بگویند؛ چگونه می‏شود برای سوء‏استفاده از یک ملک در این وسعت، نظر موافق همه ادارات را به اتفاق جلب کرد؟

وی با اشاره به اظهار و اعلام منابع طبیعی شهرستان دماوند مبنی بر موقوفه بودن زمین مذکور گفت: منابع طبیعی پس از صدور حکم دادگاه در سال 1382، مبنی بر مالکیت محرز سازمان اوقاف بر این ملک، حکم دادگاه را پذیرفته و بر این مسئله اظهار دارد.

حاتمی ادامه داد: محیط زیست نیز طی گزارشاتی اعلام کرده که این پروژه نه تنها به محیط زیست منطقه آسیب نمی‏زند، بلکه به احیای آن نیز کمک می‏کند.

معاون اوقافی، حقوقی و امور مجلس سازمان اوقاف و امور خیریه در توضیح این گفته خود اظهار کرد: پروژه مجتمع اقامتی، تفریحی و گردشگری نارنجستان قرار است تنها در بخشی از این ملک به مساحت 68 هکتار، یعنی در کمتر از 50 درصد زمین که بخش سنگ و کلوخی و آهکی آن را در بر می‏گیرد، احداث شود.

وی اضافه کرد: با توجه به این مسئله، شرکت سرمایه‏گذار و مجری این پروژه، یک زمین سنگ و کلوخی لم‏یزرع را به یک مجتمع تفریحی بزرگ تبدیل می‏کند که بیش از 70 درصد آن فضای سبز است.

حاتمی ادامه داد: طبق بررسی‏ها و آزمایشات مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان دماوند نیز این بخش از زمین مذکور به دلیل داشتن درصد زیاد از آهک لم‏یزرع بوده و درختان و گیاهان دارای ریشه عمیق در آن رشد نمی‏کند.

معاون اوقافی، حقوقی و امور مجلس سازمان اوقاف و امور خیریه همچنین به تحقیقات دانشگاه تهران در این زمینه اشاره کرد و بیان داشت: در این تحقیقات نیز اعلام شده که اجرای این طرح به نفع محیط زیست خواهد بود.

وی در ادامه در بیان فواید و مزایای اجرای این پروژه خاطرنشان کرد: این پروژه پس از تکمیل و بهره‏برداری یکی از بزرگ‏ترین مجموعه‏های اقامتی گردشگری در سطح استان تهران خواهد شد.

معاون اوقافی، حقوقی و امور مجلس سازمان اوقاف و امور خیریه با بیان اینکه در پروژه مذکور برای یک‌هزار و 500 نفر به طور مستقیم و غیرمستقیم اشتغال‏زایی می‏شود، تصریح کرد: علاوه بر این، ایجاد چنین فضایی که در شهرستان هم نظیر ندارد، با جذب گردشگر و به تبع آن جذب منابع مالی، اقتصاد شهرستان را رونق خواهد داد.

حاتمی با اشاره به اینکه در راستای اجرای اصل 44 قانون اساسی، در این پروژه به سرمایه‏گذاری بخش خصوصی بها داده شده است، گفت: اکنون این سئوال مطرح است که کدام یک از این مواردی که توضیح داده شد، مورد پسند آقایان معترض واقع نشده است؟

معاون اوقافی، حقوقی و امور مجلس سازمان اوقاف و امور خیریه اضافه کرد: این افراد شاید هم دلایل دیگری دارند که برای ما مشخص و محرز است و پیگیر این مسئله نیز هستیم.

وی با تأکید مجدد بر موقوفه بودن ملک سرخه پلنگان اعلام کرد: هرگونه قرارداد و پروژه‏ای که در آن صورت پذیرفته، به صورت قرارداد اجاره بوده و هست و اسناد آن موجود و قابل ارائه است.

حاتمی تصریح کرد: اخذ مجوزهای شهرستانی این کار تمام شده و توافقات لازمه در سال 1390 با شهرداری و شورای اسلامی شهر آن زمان صورت گرفته است.

معاون اوقافی، حقوقی و امور مجلس سازمان اوقاف و امور خیریه با بیان اینکه موافقت اصولی این مجتمع اقامتی، تفریحی و گردشگری از اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری استان تهران گرفته شده است، اظهار کرد: فرماندار دماوند نیز در جلسات و دیدارها و بازدیدهای مختلف، کاملاً در جریان قضیه است و استانداری و وزارت کشور نیز در جریان قرار دارند.

وی با تصریح بر اینکه سازمان اوقاف و امور خیریه از اقدامات انجام شده توسط شرکت سرمایه‏گذار حمایت می‏کند، اضافه کرد: تمام فعالیت‏های شرکت مذکور زیر نظر ما بوده و ما از این پروژه هم حمایت می‏کنیم و هم پاسخ‏گو هستیم.

حاتمی در پایان متذکر شد: هر کس به هر دلیل مانع اجرای این پروژه شده و خسارتی به موقوفه تحمیل کند، باید پاسخ‏گو بوده و ما نیز از طریق مراجع قانونی پیگیر مسئله هستیم و خواهیم بود.
انتهای پیام/2568/ی40/ف4004
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها